انتقاد انگلیس از گام چهارم كاهش تعهدات برجامی ایران

انتقاد انگلیس از گام چهارم كاهش تعهدات برجامی ایران به گزارش سنج نیوز وزیر امور خارجه انگلیس روز سه شنبه ادعا نمود گام چهارم كاهش تعهدات برجامی ایران، «تهدیدی ضد امنیت ملی انگلیس» است. او از ایران خواست تا «به تعهدات خود پایبند بماند».


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، دومینیك راب، وزیر امور خارجه انگلیس روز سه شنبه در واكنش به اعلام ایران در مورد اجرای گام چهارم كاهش تعهدات برجامی اظهار داشت: اقدامات اخیر ایران به وضوح توافق هسته ای را نقض می كند و تهدیدی ضد امنیت ملی ما به حساب می آید.
ایشان در ادامه ادعاهای خود اضافه كرد: ما می خواهیم از راه گفت وگوهای سازنده جهانی راهی برای پیش رو بیابیم اما ایران باید به تعهدات خود پایبند بماند و یه پایبندی كامل خود به توافق هسته ای بازگردد.
به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، حسن روحانی امروز در بخشی از سخنرانی اش در مراسم افتتاح رسمی كارخانه نوآوری آزادی با بیان آغاز گام چهارم كاهش تعهدات برجامی ایران و با اشاره به اقدامات ایران برای كاهش تعهدات برجامی خود اظهار نمود: من امروز به سازمان انرژی اتمی می گویم كه از فردا گام چهارم كاهش تعهدات برجامی را بردارد. البته پیشاپیش به ۱+۴ اعلام می كنم كه فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم ما مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آنها به تعهدات خود در اول ژانویه ۲۰۱۷ بازگردند ما هم به این تاریخ برمی گردیم.
وی افزود: طبق برجام ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم كه قرار بود آنها بچرخند اما به آنها گاز تزریق نكنیم اما از فردا گازدهی را در فردو آغاز می نماییم. ما حساسیت های طرف مقابل را می دانیم و همینطور می دانیم كه امكان دارد آنها سروصدا كنند اما هر وقت آنها به تعهدات خود عمل كردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود.
كاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در وین اعلام نمود: بعد از اعلام رئیس جمهوری و دستور ایشان به سازمان انرژی اتمی برای آغاز گازدهی در تاسیسات فردو این مراتب طی نامه ای به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید.
وی ادامه داد: در این نامه تصریح شده است كه جمهوری اسلامی ایران از روز چهارشنبه گازدهی اورانیوم UF6 را در سایت فردو آغاز خواهد نمود و از آژانس درخواست شده است كه تا بازرسان برای نظارت بر این فرآیند در ساعت مشخص شده در این تاسیسات حضور داشته باشند.
دمیتری پسكوف سخنگوی كاخ ریاست جمهوری روسیه (كرملین) امروز (سه شنبه) بعد از آنكه ایران اعلام نمود گام چهارم برای كاهش اجرای تعهداتش در برجام را اجرایی می كند، اظهار داشت: روسیه نگرانی های تهران نسبت به تحریم ها را درك می كند اما ما اقدام ایران (درخصوص برجام) را هم نگران كننده می دانیم.
پسكوف خاطرنشان كرد: ما از نگرانی های ایران، باتوجه به سابقه برخی كشورها و تحریم های غیرقانونی و غیر قابل قبول (آمریكا) ضد ایران آگاه هستیم اما به صورت همزمان، تحولات پیرامون این وضعیت را با نگرانی دنبال می نماییم چونكه نابودی توافق جامع هسته ای هیچ نتیجه خوبی به دنبال نخواهد داشت.
اتحادیه اروپا هم روز سه شنبه (امروز) نسبت به اعلام جدید ایران برای برداشتن گام جدید در جهت كاهش تعهدات برجامی اش ابراز نگرانی كرد. این اتحادیه همینطور خواهان بازگشت كامل ایران به تعهداتش در توافق هسته ای 2015 شد.
سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران به تصمیم ایران برای آغاز اجرای گام چهارم كاهش تعهداتش در برجام واكنش نشان داد.
وی اظهار داشت: اطلاعیه ایران در روز پنجم نوامبر برای افزایش ظرفیت غنی سازی اش خلاف توافق وین است كه به سختی فعالیت ها در این زمینه را محدود می كند. ما و شركای مان در انتظار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اطلاعیه ها و اقدامات ایران هستیم.1398/08/14
23:05:46
5.0 / 5
4442
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز