استفاده از ظرفیت راه ابریشم هوایی ایران برای حفظ بازارهای جهانی

استفاده از ظرفیت راه ابریشم هوایی ایران برای حفظ بازارهای جهانی سنج نیوز: بازوی پژوهشی مجلس پیشنهاد می دهد تا دولت پیشنهاد «راه ابریشم هوایی» را در كنار پیشنهادات چین مطرح كند.به گزارش سنج نیوز به نقل از خبر آنلاین، مركز پژوهش های مجلس در آخرین گزارش خود از جاده ابریشم باستانی بعنوان پیوند دهنده شرق و غرب نام برده است. در این گزارش آمده است جاده ابریشم باستانی افزون بر مبادلات بازرگانی، تبادل افكار و اندیشه، ادیان و مذاهب، هنر و صنعت را نیز بین ملت های مسیر فراهم آورده بود.
امروزه چین بعنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان برای دسترسی به مواد خام و انرژی جهت تولید و نیز صادرات كالاها و خدمات تولیدی خود، درصدد احیای این راه در قالب «ابتكار، كمربند، راه» برآمده است. راه های دریایی و زمینی با شعبات مختلف در مسیرهای معین برای این اتصالات در نظر گرفته شده است.
ایران نیز به سبب واقع شدن در میانه جاده ابریشم كهن می تواند نقش بارزی در این ابتكار ایفا كند.
بنا است امسال ایران برای پیوستن به این ساز و كار تمهیداتی را با مشاركت سایر دستگاه های اجرایی و پژوهشی به كار گیرد تا بتواند مقدمات پیوستن خودرا به این پروژه كه برای چینی ها اهمیت فراوانی دارد، فراهم سازد. مادامی كه فضای تحریم و تبعات آن در كنار نام جمهوری اسلامی به میان می آید، امكان بهره مندی از این ابتكار دشوار خواهد بود.
در شرایط فعلی تحریم ها و فضاسازی مقابل جمهوری اسلامی، نمی توان و نباید از مناسبات منطقه ای دور ماند. كاهش و یا ثابت ماندن میزان ترانزیت كالا از قلمروی كشور لزوم معرفی استعدادها را پیش رو قرار می دهد. یكی از این راه ها معرفی فضای ایران در حمل و نقل هوایی است.

ایران می تواند از كریدورهای هوایی بیشتری برخوردار شود چونكه از نظر جغرافیایی در منطقه ای حضور دارد كه امكان اتصال مسیرهای شرقی- غربی و شمالی- جنوبی را ممكن كند. در این راستا ایده راه ابریشم هوایی می تواند به افزایش جایگاه ایران در منطقه و جهان شود.
فضای ایران برای معرفی كریدور هوایی راه ابریشم هوایی آن موردی است كه می تواند در صورت معرفی در سطحی گسترده در فضای رسانه ای سبب نزدیكی بهره مندان آن همچون شركت های هوایی، بهره مندان مستقیم و غیر مستقیم، كاهش آلودگی، صرفه جویی در مصرف سوخت و افزایش درآمدها برای ذی نفعان همچون ایران با پایین ترین میزان سرمایه گذاری و بیشترین بهره اقتصادی باشد.
پیشنهاد ایران كه می تواند مكمل پیشنهادهای چین یعنی راه ابریشم دریایی و راه ابریشم اقتصادی شود، عملا در قالب همكاریهای گسترده تر منطقه ای و بین المللی و در امتداد مقررات بین المللی اثری شگرف بر خروج از انزوای ایران خواهد داشت.
۲۲۶۲۲۸


منبع:

1398/04/16
23:23:54
5.0 / 5
4069
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , ایران , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز