معاون وزیر علوم با توجه به بیانات رهبری؛

آیین نامه جدید طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت تدوین می گردد

آیین نامه جدید طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت تدوین می گردد سنج نیوز: تهران- معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت و بیانات اخیر مقام معظم رهبری اظهار داشت: پیش نویس آیین نامه جدید این طرح نوشته شده و پس از رایزنی های بیشتر متن كامل منتشر می گردد.


مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با اساتید، نخبگان و پژوهشگران دانشگاهی (یكشنبه/ 20 خرداد) نكات مهمی را یادآوری كردند. همچون این نكات لزوم ارتباط بیشتر و بهتر دانشگاه با صنعت و جامعه بود كه در این زمینه گفتند: «یكی عبارت است از درگیر شدن با مسائل كشور؛ یعنی دانشگاه خودش را از مسائل كشور جدا نداند و مسائل كشور، چالش های كشور برای دانشگاه، مسائل واقعی و حقیقی و اصلی باشد».
«یك مسئله هم مسئله ی مقاله محوری است كه اشاره كردم كه باید مقاله ها در جهت حلّ مسائل كشور باشد. مسیر ساده ی تولید مقاله برای ارتقاء اساتید هم خودش یك مشكلی است؛ در آیین نامه ی ارتقاء، مقاله برای ارتقاء اساتید یك نقش بسیار اساسی دارد؛ خب این یك مسیر ساده ای است؛ یك مقداری كار را دقیق تر باید انجام داد، یعنی ارتقاء را صرفاً مبتنی بر مقاله نباید كرد؛ كارهای اساسی تری وجود دارد كه آنها می تواند ملاك ارتقاء باشد».
آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی موسسه های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی كه آخرین نسخه آن از سال 95 اجرا می گردد در 9 ماده تدوین شده است. همینطور و به صورت خاص به طرح فرصت مطالعاتی اساتید دانشگاه در صنعت اشاره دارد.
این طرح كه از اوایل سال قبل به ابتكار وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد و به تفاهم نامه ای میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت رسید، با استقبال اعضای هیات علمی بخصوص در دانشگاه های برتر منجر نشد.
آنچنان كه به قول دكتر برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، اواخر سال قبل در این طرح صنعت 130 مورد پیشنهاد داد؛ اما فقط 30 مورد با استقبال دانشگاهیان روبرو شد و 2 مورد به عقد قرارداد رسید.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد لزوم تغییر در این آیین نامه روز یكشنبه به خبرنگار علمی ایرنا توضیح داد: این بخش ها بسیار پیچیده است و مساله این است كه هر تغییری در آیین نامه ارتقا (اعضای هیات علمی) بدهیم حدود یك دهه بعد نتیجه آن را می بینیم.
دكتر مسعود برومند اضافه كرد: بر مبنای مطالعاتی كه در این معاونت انجام داده ایم به این نتیجه رسیدیم كه در 4 دهه گذشته هر تصمیمی كه گرفتیم و هر فعالیتی كه بر مبنای آن انجام دادیم، حدود 7 سال یا 10 سال بعد نتیجه ان مشخص شد و عموما نتایج خوبی بوده است.

***افزودن فاكتورهای جدید به آیین نامه ارتقا باید منسجم و همگن باشد
وی با تاكید بر لزوم بررسی های بیشتر ادامه داد: طرح های جدید باید با هم منسجم و همگن باشند، هر چند بحث تغییر آیین نامه ارتقا و افزودن فاكتورهای دیگر به آن هم مطرح است.
دبیر كل شورای عالی عتف تصریح كرد: مشغول رایزنی با كارشناسان مختلف برای گرفتن طرح ها و ایده های لازم هستیم و این كار شروع شده است.
وی اظهار داشت: از پژوهشگاه ها و كارشناسان مختلف هم خواسته ایم پیشنهادهای خویش را در این زمینه عرضه كنند، آیین نامه ها را بر این اساس جلو می بریم كه به سمت توازن برود. مجموعه ای از عوامل در آیین نامه ها وجود دارد كه باید همگون باشند و در غیر اینصورت شكست خواهد خورد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر همینطور در مورد طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت و دلایل ناموفق بودن آن هم توضیح داد: باید بپذیریم ارتباط ما با صنعت و جامعه حفظ شود، برخی از اساتید كه زیاد هم نیستند به صورت اصولی این ارتباط را تولید می كنند اما ما مجبوریم كاری نماییم كه انگیزه لازم برای رفتن اساتید و بودن آنها در صنعت به دست آید.

***مكانیزم های مالی طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت نادرست بوده است
وی خاطرنشان كرد: در این طرح اساتید جوان در ابتدای راه می توانند شش ماه در صنعت حضور داشته باشند و اساتید قدیمی تر برای تغییر در وضعیت شش ماه به صورت پاره وقت یا سه ماه تمام وقت.
دكتر برومند با اشاره به دلایل اجرایی نشدن درست این طرح اضافه كرد: قبلا نسخه ای از آیین نامه این طرح تهیه و وزارت علوم تفاهم نامه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا كرد كه اجرایی نشد كه یكی از دلایل این امر مكانیزم های مالی نادرست طرح و تدارك ندیدن انگیزه های لازم در وزارت علوم برای ملزم كردن اساتید برای حضور در صنعت بود.
وی خاطرنشان كرد: پیش نویس آیین نامه جدیدی برای این طرح تهیه شده است ولی هنوز كاملا آماده نیست و با رایزنی با اساتید دانشگاه و صاحبان صنایع می خواهیم به متن كامل تر و جامع تری برسیم، انتظار داریم بزودی این آیین نامه تكمیل و منتشر شود.
علمی**9157**1440


1397/03/27
15:09:25
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز