جدال لفظی نوبخت و نماینده تهران در مجلس

جدال لفظی نوبخت و نماینده تهران در مجلس ایسنا نوشت: نماینده تهران با انتقاد از سیاست های ارزی دولت به صحبت های انتشار یافته از رئیس دفتر رئیس جمهور درباره گران کردن نرخ ارز اشاره نمود و آنرا اعترافی از طرف دولتمردان دانست.مالک شریعتی در جلسه علنی عصر امروز شنبه و در خلال بررسی جزئیات لایحه بودجه در تذکری اظهار نمود: حدود دو سه ماه قبل در صحن علنی تذکری دادم در خصوص اینکه دولت در بازار ارز مداخله می کند که با عنایت به اتفاقات خارجی نحوه توزیع ارز را در کشور طوری رقم زند که متناسب با خواسته های خودش شود. آن زمان دوستان در دولت تکذیب کردند اما به تازگی رئیس دفتر رئیس جمهور این مورد را تایید کرده و اعتراف کرد که قیمت ارز بالاتر از آن چیزی است که در اقتصاد ما محاسبه می شود و این کار بنا به خواست دولت بوده است.
وی اضافه کرد: امیدواریم همچنان این اعتراف ها ادامه داشته باشد تا مردم ایران مشکلات اقتصادی شان را از زبان دولتمردان با اعتراف بشنوند.
در واکنش به این صحبت ها محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه که برای توضیح در مورد یک پیشنهاد جهت الحاق یک بند به لایحه بودجه پشت تریبون رفته بود، به این صحبت های شریعتی پاسخ داد و اظهار داشت: آقای شریعتی یک کذب را باردیگر تکرار کرد. آقای واعظی اعلام نمود آنچه بیان شده مطلب کذبی است اما آقای شریعتی باز هم آن مبحث را تکرار می کند که بی بی سی هم آنرا تکرار کرد.
وی اضافه کرد: وقتی فردی فریاد می زند که آن مطلب دروغ است اخلاقی نیست که باردیگر به آن استناد شود. خواهش می کنم اخلاق اسلامی را مراعات کنید نه اینکه به حرفی استناد کنید که آن فرد تاکید داشته که آنرا بیان نکرده است.
بعد از صحبت های نوبخت شریعتی با استناد به ماده ۷۵ آیین نامه در تذکری توضیح داد: اینکه نماینده دولت حرف رئیس دفتر رئیس جمهور را پس می گیرد و به شکلی عذرخواهی می کند عیبی ندارد و حتی پسندیده هم است چون از حرف غلط عقب نشینی شده است. اما اینکه آنرا با چاشنی توهین به نماینده مردم همراه کنند قابل قبول نیست. می توانید بگویید تکذیب می نماییم و آنرا قبول نداشته که عذرخواهی هم تلقی می نماییم.

وی اضافه کرد: دولتی که دائما از توهین به خودش گلایه می کند توهین به مردم نیست که در صحن علنی مجلس نماینده را به کذب گویی متهم می کنید؟ از سوی دیگر صحبتی که آقای واعظی مطرح کرده در موارد مختلف دیگر هم بیان شده، همچون آن می توان به جلسه با صادر کنندگان اصفهان اشاره نمود که در آنجا گفته شد ارز را باید از محل صادرات تأمین می کردیم اما نتوانستیم و از شما صادر کنندگان گرفتیم و یا اینکه به علت کاهش فروش نفت ارز کافی نداشتیم و مجبور به این کار شدیم. آقای واعظی ضمن اشاره به رسانه های بیگانه باز می گوید ما این کار را کردیم و تدبیر اداره کشور بوده است. سوال این است که آیا تدبیر اداره کشور گران کردن ارز بوده و یا بورس را آنچنان به فلاکت بیندازید که تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از محل تراکنش ها دولت بخواهد کسری بودجه خویش را جبران کند؟
این نماینده مجلس افزود: مردم در هفت و نیم سال قبل قضاوت می کنند که چه کسی راست گفته و چه کسی دروغ گفته است. از وعده ۱۰۰ روزه حل مشکلات اقتصادی تا چرخیدن چرخ سانتریفیوژها و رونق اقتصادی را مردم دیدند و همه را در زندگی شان دیدند که چنین اتفاقی رخ نداد.
شریعتی اظهار داشت: مگر کالاهای اساسی که در گمرک دپو شده بود شش روزه در زمان بایدن ترخیص نگردید. این پیوند زدن اقتصاد کشور با بیگانه نبود؟ این حفظ استقلال اقتصادی کشور است که دولت قسم یاد کرده آنرا حفظ کند.
وی در انتها اظهار داشت که گزارشی در مورد اختصاص ارز به کالاهای اساسی در کمیسیون اقتصادی تصویب شده و به صحن می آید. ما درباره ارز هم پیگیری می نماییم.
گفتنی است روز گذشته محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور توضیح داد که از حرف هایش در جلسه با فعالان بخش خصوصی اصفهان برداشت نادرست شده و نگفته دولت ارز را گران کرده است.
216216


منبع:

1399/12/09
22:58:25
0.0 / 5
511
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز