در آخرین دیدار سیاسی محمدرضا پهلوی در ایران چه گذشت؟

در آخرین دیدار سیاسی محمدرضا پهلوی در ایران چه گذشت؟ تسنیم نوشت: محمدرضا پهلوی در آخرین روزهای خود در ایران دیداری مهم داشت و پیامی عجیب دریافت کرد. پیامی که بیانش به شاه یک کشور اصلاً ساده نیست.


۲۶ دیماه سالروز فرار محمدرضا پهلوی از ایران است. او که وضعیت حکومت خود در مقابل مردم انقلابی را بحرانی می دید، با دستور مستقیم آمریکا از کشور خارج شد تا شاید مانند ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ راهی برای بازگشت باردیگر اش باز شود. ویلیام سولیوان، آخرین سفیر آمریکا در ایران در کتاب «ماموریت در ایران» آخرین روزهای حضور شاه در ایران را تعریف کرده و خاطره ای مهم را نقل می کند. وی در این کتاب می نویسد: در همین ایام پیامی از واشینگتن دریافت داشتم در خصوص اینکه در نخستین فرصت با شاه دیدار کنم و به او بگویم که دولت ایالات متحده آمریکا مصلحت شخص شاه و کشور را در این می بیند که هرچه سریعتر از ایران بیرون برود. ابلاغ چنین پیامی از سوی سفیر یک کشور به رئیس مملکتی که در آن مأموریت دارد کار ساده ای نیست، ولی در دیدارها و گفتگوهای من با شاه طی این چند ماه اخیر به قدری مطالب عجیب و غیرعادی رد و بدل شده بود که ابلاغ این پیام هم خیلی غیرعادی به نظر نمی رسید. تا آنجا که می توانستم با لحن ملایم و مهربان مضمون پیام واشینگتن را به شاه ابلاغ کردم. او با دقت و با آرامش به پیامی که او را به ترک کشور دعوت می کرد گوش داد و وقتی که حرف های من به اتمام رسید رو به من کرد و با لحنی کم و بیش ملتمسانه اظهار داشت: «خیلی خب، اما کجا باید بروم؟»
روایت ژنرال آمریکایی از شادی مردم پس از فرار شاه ژنرال هایزر آمریکایی در کتاب خاطرات خود با نام «ماموریت به تهران» درباره واکنش مردم به فرار محمدرضا پهلوی از کشور چنین می گوید: جمعیت زیادی در خیابان های سراسر شهر جمع شده بودند و زمانی که شاه رفت، گویی تیر شروع مسابقه شلیک شده است. همه یک دفعه واکنش نشان دادند. به بالکن رفتم؛ بوق ها به صدا درآمده بود، راهپیمایان بیرون ریخته بودند و همه شهر سرشار از جشن و شادی بود. حادثه غیرقابل توصیفی بود؛ جشن خودجوش مردم تا دو سه ساعت ادامه یافت و هر لحظه آهنگ آن شدیدتر می شد. گزارش هایی دریافت کردیم در خصوص اینکه مردم آغاز به پایین کشیدن مجسمه های شاه و خانواده اش کرده اند. در طول بعدازظهر آگاه شدیم پنـج یا شش مجسمه دیگر که چنــد دهه از عمرشان می گذشت نابود شده است. آنها به صورت نمادین در حال کشتن شاه بودند!
2323

1399/10/28
15:16:40
0.0 / 5
1315
تگهای خبر: آمریكا , ایران , دریا , سفیر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز