سردار یزدی:

حاج قاسم در اردوگاه رهبری بود، تعلق به هیچ حزب و گروهی نداشت

حاج قاسم در اردوگاه رهبری بود، تعلق به هیچ حزب و گروهی نداشت به گزارش سنج نیوز فرمانده پیشین سپاه تهران با اعلان اینکه شهید سلیمانی با همه ارتباطاتی که داشت هیچ وقت و هیچ کس نتوانست ایشان را فریب دهد و از راهی که می خواست برود دور کند، اشاره کرد:   «بنده به جرأت می توانم بگویم که امروز در مکتب سلیمانی، دیپلمات های ما باید زانو بزنند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از خبر آنلاین، اولین سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی بهانه ای شد تا با بعضی از همرزمان این شهید در دوران دفاع مقدس که از نزدیک با او آشنایی داشتند به گفت و گو بنشینیم. سردار محمدرضا یزدی از فرماندهان شناخته شده سپاه پاسداران و از فرماندهان دوران دفاع مقدس است که قبل از فرماندهی سپاه تهران، معاون حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را عهده دار بوده است. وی در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین، ضمن برشمردن خاصیت هایی که سبب محبوبیت سردار سلیمانی در بین اقشار مختلف مردم شد، خاطراتی را نیز از فرمانده پیشین سپاه قدس در دوران هشت سال دفاع مقدس بیان می کند. سردار سلیمانی پیروان ادیان دیگر را با خود همراه کرد
سردار «محمدرضا یزدی» فرمانده پیشین سپاه تهران درباره خاصیت های شخصیتی و برجسته سردار سلیمانی اظهار داشت: «شهید سردار سلیمانی یکی از چهره هایی بود که به تمام موضوعات شامل سیاسی، نظامی و اجتماعی اشراف داشت شهید سلیمانی همیشه برای خدمت به کشور در خط مقدم بود و به همه ظرفیت هایی که برای دفاع از کشور، انقلاب، اسلام و بشریت سهمی داشتند احترام می گذاشت. او اضافه کرد: «در واقع او علاوه بر شیعیان و اهل تسنن، توانست پیروان ادیان دیگر همچون کلیمیان، مسیحیان و حتی کسانی که برای خودشان دین خاصی نداشتند را با خود همراه کند. به بیانی به سبب نگاه بلندش توانست خیلی از کسانی را که برای بشریت و عدالت، مقاومت و مبارزه با استکبار و برای عزت کشور، شهر و قومشان تلاش می کردند با خود همراه کند. شهید سلیمانی متعلق به هیچ حزب و دسته ای نبود این فرمانده سپاهی اظهار داشت: در کشورمان، در سوریه، عراق، یمن، فلسطین، لبنان حتی توانست اقوام مختلف را به میدان بیاورد و با خود همراه کند. حتی گاهی کسانی که بواسطه نگاه های سیاسی در داخل کشور گرفتار اختلاف می شدند شهید سلیمانی به سبب نوع نگاه و تلاشش برای اعتلاء کشور و ولایت مداری و اطاعت از رهبری، همه اینها را زیر چتر خودش داشت و کسی نمی تواند بگوید که قاسم سلیمانی در گروه، حزب و دسته ما است. او اظهار داشت: قاسم سلیمانی در حقیقت در اردوگاه رهبری بود و هر کسی که در اردوگاه رهبری، خودش را تعریف می کند و خدمت می کند حاج قاسم سلیمانی، آنرا مورد تکریم قرار می داد و به آن عشق می ورزید. حاج قاسم سلیمانی همه مسائل سیاسی را در اردوگاه رهبری تعریف می کرد نه در منیّت ها و خودپسندی ها و امثال آن.
شهید سلیمانی در مکتب خود دیپلمات پرورش می داد
او با اشاره به توانمندی ها و آشنایی شهید سلیمانی با حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی، اظهار داشت: «اگر بخواهم با صراحت بگویم باید گفت مرحوم شهید سلیمانی در مکتب خودش، دیپلمات ها را پرورش داد. کدام دیپلماتی می تواند بگوید که در بحبوحه اختلافات قومی، قبیله ای و مذهبی می تواند همه را برای رسیدن به یک هدف، با مذاکره و نگاه خودش به میدان بیاورد هیچ دیپلماتی، چنین ادعایی ندارد اما سردار سلیمانی چنین شخصیتی بود. سردار سلیمانی طومار داعش را بست فرمانده پیشین سپاه تهران با اعلان اینکه شهید سلیمانی با همه ارتباطاتی که داشت هیچ وقت و هیچ کس نتوانست ایشان را فریب دهد و از راهی که می خواست برود دور کند، اشاره کرد: «بنده به جرأت می توانم بگویم که امروز در مکتب سلیمانی، دیپلمات های ما باید زانو بزنند چونکه دیدند شهید سلیمانی در مبارزه با داعش، چگونه توانست کشورها، اقوام و ادیان مختلف را پای کار بیاورد تا طومار داعش بسته شود همه اقدامات سردار سلیمانی بر طبق کارهای ارتباطی و به تعبیر امروز، دیپلماسی صورت می گرفت نگاه او، نگاه بلندی بود که همه ی کسانی که مدعی بودند در مقابل منطق مذاکره او، به زمین می نشستند.» سردار یزدی عنوان کرد: «باید توجه داشت که ما امروز در مکتب سلیمانی می توانیم استراتژی مدیریت، سیاسی، اقتصادی و مذهبی و عرفانی را درس بگیریم. شهید سلیمانی کسی بود که توانست همه ی کسانی که مدعی ابرقدرتی بودند را با خودش همراه کند. او شخصیت ها چهره های کاریزماتیک را در مقابل خودش به زانو در می آورد. شهید سلیمانی یک چهره معنوی، منطقی، دلنشین و قابل باور برای همه کسانی بود که می خواستند عدالت برقرار باشد برای همه کسانی که می خواستند با ظلم و جور و استکبار مبارزه کنند همین طور برای همه کسانی که نمی خواستند در مقابل عزت خودشان برای دشمن سر تعظیم فرود بیاورند. او عزت را به کسانی که همراهش می شدند هدیه می داد.»
حاج قاسم همیشه در خط مقدم بود فرمانده پیشین سپاه در پاسخ به این پرسش که کدام خاصیت سردار سلیمانی سبب محبوبیت او شد؟ اظهار داشت: «یکی از خصوصیات قاسم سلیمانی این بود که همیشه در خط مقدم بود، به خط مقدم می رفت و به بقیه هم می گفت بیایید، در عملیات پیشقدم می شد و به دیگران می گفت بیایید، در زمان سیل به کمک مردم سیل زده می رفت و به موکب های اربعین می گفت بیایید کمک کنید. در مذاکره و در رابطه با سختی هایی این فن داشت به دیگران می گفت بیایید و خود پیشقدم می شد به بیانی او کسانی که جرأت مذاکره در خیلی از میادین را نداشتند جرأت داد و به همه نشان داد که می توان در این میادین همراهی کسانی که می خواهند با ما همراه شوند و یا باید همراه شوند را جذب کرد. در حقیقت شهید سلیمانی، شخصیتی پیشقدم بود.»
جسارت و شهامت سردار سلیمانی عامل محبوبیت او بود
سردار محمدرضا یزدی در پاسخ به این پرسش که از شهید حاج قاسم سلیمانی در دوران مقدس چه خاطره ای به یاد دارید؟ اظهار نمود: «اگر بخواهم از دوران دفاع مقدس خاطره ای از شهید سلیمانی بگویم در ایام پایانی جنگ، وقتی که عراق باردیگر ارتش خودرا به داخل خاک کشورمان آورد و تانک هایش را روی جاده اهواز - خرمشهر مستقر کرد ما با گردان های خود به آنجا رفتیم تا مانع پیشروی تانک های عراقی شویم اما زمانی که آن تانک ها روی جاده اهواز-خرمشهر جولان می دادند و قدرت نمایی می کردند یک درگیری با آنها به وجود آمد که بنده با کمبود نیرو مواجه شدم اما از دور دیدم که حدود ۱۵نفر نیرو به سمت ما می آیند تا به ما کمک کنند از دور چهره های آشنایی چون شهید سلیمانی و شهید کاظمی را دیدم ضمن تشکر از آنها، به آنها گفتم که اینجا چه می کنید؟ به شوخی گفتند: «مگر نیرو نیاز نداشتی، ما هم نیرو هستیم.» بدین سبب این جسارت، شهامت و در خط مقدم بودن از خصوصیات همیشگی حاج قاسم سلیمانی بود که او را به یک چهره معنوی، منطقی، قابل قبول و دوست داشتنی و جذاب تبدیل نموده بود.» 2727


منبع:

1399/10/11
18:45:28
0.0 / 5
768
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , حقوقی , سیاست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز