با دستور رییس جمهور؛

راه اندازی ۹۷كیلومتر از كریدور ساحلی جنوب كشور در هرمزگان

راه اندازی ۹۷كیلومتر از كریدور ساحلی جنوب كشور در هرمزگان سنج نیوز: هرمزگان با دستور رئیس جمهور، 97 كیلومتر از كریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب كشور به بهره برداری رسید.۹۷ کیلومتر از کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور لحظاتی پیش با دستور رئیس جمهور راه اندازی شد.

این کریدور به موازات نوار ساحلی جنوب کشور از پسابندر در جنوب شرق شروع و تا شلمچه در جنوب غربی کشور امتداد دارد و از استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان عبور می کند.

تمامی پروژه های واقع در کریدور جنوب به سبب راهبردی بودن و وجود منابع نفتی و زیرزمینی این منطقه از کشور حائز اهمیت هستند و بدین جهت بعنوان پروژه های جهش تولید در حوزه بزرگراهی معرفی شده اند.

کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور سبب ارتباط تجاری میان بنادر ایران با بندر گواتر و سایر بنادر مهم خلیج فارس و دریای عمان است و تکمیل شدن این کریدور موجب افزایش سهم ایران در بازار ترانزیت منطقه، توسعه صنعت گردشگری در کشور و تکمیل قسمتی از جاده ابریشم قرن جدید از چین تا اروپا می شود.

پروژه ای که امروز افتتاح شد، در قالب پنج پروژه در استان هرمزگان است و شامل عملیات بهسازی محور جاسک- کاروان به طول ۶۰ کیلومتر، راه اندازی سه دستگاه پل های جاسک- میناب به طول ۳ کیلومتر، واریانت چاه اسماعیل به طول ۵ کیلومتر، پل گچین و راه های طرفین به طول ۸ کیلومتر و عملیات تکمیلی قطعه ۵ باند دوم خمیر- بندرلنگه به طول ۲۱ کیلومتر است.

محور جاسک- کاروان۱۲۰ کیلومتر است که۶۰ کیلومتر آن به بهره برداری رسید و بهره برداری از این محور، نقش مهمی در محرومیت زدایی از منطقه، جلوگیری از سیلاب های مسیل و افزایش ایمنی مسیر دارد.

راه اندازی پل های جاسک- میناب به طول سه کیلومتر، یکی دیگر از پروژه های بهره برداری شده در کریدور جنوب است که این پل ها دارای ۲۸دهانه هشت متری به همراه راه های طرفین است.

پل گچین و راه های طرفین به ارزش روز ۳۲۰۰ میلیارد ریال یکی از پروژه های مهم در این کریدور است که طول مسیر بندرعباس به بندرلنگه را ۱۲ کیلومتر کوتاه تر می کند.

واریانت چاه اسماعیل به ارزش روز ۲۰۰ میلیارد ریال و باند دوم قطعه ۵ محور خمیر- بندر لنگه به ارزش روز ۹۰۰ میلیارد ریال از دیگر پروژهایی است که امروز به دستور رئیس جمهور در کریدور نوار ساحلی جنوب کشور به بهره برداری رسید.

اعتبار هزینه شده در این پروژه ها ۲۷۰۰ میلیارد ریال است که ارزش روز آن معادل۷ هزار میلیارد ریال است.

طول کریدور نوار ساحلی جنوب کشور در استان هرمزگان ۸۳۸ کیلومتر است که تا حالا ۵۳۵ کیلومتر آن به بهره برداری رسیده است.

منبع:

1399/08/29
12:17:01
5.0 / 5
1492
تگهای خبر: ایران , ایمنی , دریا , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز