ایران سفیر آمریكا در عراق را تحریم كرد

ایران سفیر آمریكا در عراق را تحریم كرد به گزارش سنج نیوز سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام نمود: امروز ایران سفیر آمریكا در عراق و دو مقام دیگر رژیم آمریكا را كه در ترور مجرمانه سردار سلیمانی نقش داشته اند، تحریم كرد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده در صفحه توییترش با انتشار تصویر بیانیه ایران درمورد تحریم سفیر آمریکا در عراق نوشت: متیو تولر سفیر ایالات متحده در عراق در هماهنگی اقدامات تروریستی در عراق و منطقه، در ترور مجرمانه سردار سلیمانی و پیشبرد تحریم ها ضد ملت ما نقشی محوری داشته است.
امروز ایران او و دو مقام دیگر رژیم آمریکا را که در این اقدامات نقش داشته اند، تحریم کرد.
اقدامات ضدایرانی بی پاسخ نخواهد ماند.

متن بیانیه وزارت خارجه در این خصوص بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
بیانیه وزارت امورخارجه در خصوص
قراردادن نام سفیر و برخی از مقامات رژیم آمریکا در عراق در فهرست
اشخاص مورد تحریم از جانب جمهوری اسلامی ایران
2 آبان 1399
در اجرای تبصره یک ماده ۴ و تبصره یک ماده ۵ از «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب بیست و دوم مردادماه یکهزار و سیصد و نود و شش مجلس شورای اسلامی، وزارت امور خارجه با همکاری نهادهای ذیربط، بر مبنای اطلاعات و ادله مکفی که اثبات می کند ماتیو تولر، سفیر ایالات متحده آمریکا در بغداد، استیو فاگین، معاون سفیر و راب والر، سرکنسول ایالات متحده در اربیل، مشارکت موثر در سازماندهی، تأمین مالی، راهبری و ارتکاب اقدامات تروریستی ضد منافع دولت و یا شهروندان جمهوری اسلامی ایران؛ پشتیبانی از گروههای افراطی و تروریستی همچون داعش و جبهه النصره و از تروریسم دولتی ضد مردم منطقه و ایفاء نقشی موثری که در آن داشته اند؛ و همینطور به علت مشارکت در ارتکاب نقض قواعد اساسی و اصول بنیادین حقوق بین الملل ازجمله حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر ضد مردم منطقه، بخصوص به علت معاونت در ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، و هم به علت نقشی که در اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی ایالات متحده ضد مردم ایران داشته و دارند؛ مصداق بارز اشخاص یاد شده در بندهای سه تا پنج ماده ۴ و بند دو ماده ۵ قانون فوق به شمار رفته، و بدینوسیله از تاریخ صدور این بیانیه، دوم آبان ماه ۱۳۹۹، آنها را در لیست اشخاص مورد تحریم به گونه مقرر در قانون مذکور قرار می دهد.
اشخاص فوق الاشاره از این تاریخ مشمول تبعات و الزامات مندرج در «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» خواهند بود و کلیه نهادهای ذیصلاح طبق قانون اقدامات مقتضی جهت اثربخشی در این خصوص را اتخاذ خواهند نمود.
به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، وزارت خزانه داری آمریکا روز گذشته با صدور اطلاعیه ای ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد را در فهرست تحریم ها قرار داد.
وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای در مورد تحریم ایرج مسجدی آورده است: این وزارت ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد را به علت اقدام برای نیروهای قدس سپاه پاسداران یا به نیابت از آن تحریم کرده است. آقای مسجدی که مشاور نزدیکی برای قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیوهای قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران بوده است، نقشی اساسی در سیاست های نیروهای قدس سپاه پاسداران در عراق داشته است.
ایرج مسجدی، سفیرجمهوری اسلامی ایران در عراق در ارتباط با تحریم خود از جانب آمریکا اظهار نمود: از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدم.
وی اظهار نمود: البته رژیم تروریستی و جنایتکار آمریکا اینجانب را یک مرتبه دیگر همراه 80میلیون ایرانی در فهرست تحریم جنایتکارانه خود قرار داده و مردم کشورم و هزاران کودک و بیمار را در اوج شیوع کرنا از رسیدن دارو و مواد غذایی با مشکل مواجه کرده و تحت فشارهای غیر انسانی خود قرار داده است.
این اقدام آمریکا اینجانب را بر حقانیت هدف و اقدامات خود در جهت تحقق اهداف مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم کشورم راسختر کرد.

این دیپلمات ایرانی تصریح کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی قدس سند افتخاری است برای همه آزدیخواهان و مجاهدین فی سبیل الله در این راه مقدس. بدون شک محور مقاومت اسلامی با پشتیبانی قاطع جمهوری اسلامی راه آزادگی و مبارزه بی امان ضد رژیم تروریست آمریکا و اسرائل غاصب را ادامه خواهد داد و به پیروزی و نصرت های الهی دست خواهد یافت.

منبع:

1399/08/02
20:41:22
5.0 / 5
1666
تگهای خبر: آمریكا , ایران , تحریم , سفیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز