برخلاف پیش بینی ها

رشد اقتصادی چین مثبت ماند

رشد اقتصادی چین مثبت ماند سنج نیوز: برخلاف برخی پیش بینی ها، اقتصاد چین به رشد بالای خود ادامه داد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، اقتصاد چین در سه ماهه سوم امسال رشد ۴.۹ درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل ۱.۷ درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین ۰.۳ درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو فصل اخیر شمرده می شود.
می ژین یو- کارشناس مسایل اقتصادی در وزارت بازرگانی چین اظهار داشت: بطور قطع میزان تولیدات ناخالص داخلی چین از آمریکا جلو زده و شرایط ما بهتر از همتای آمریکایی است. پیش بینی ما این است که برای مجموع سال ۲۰۲۰ نیز رشد اقتصادی چین بالاتر از رشد آمریکا باشد که تحت شرایطی، این روند برای سال آینده نیز تکرار خواهد شد.
قبل از این لی که کیانگ- نخست وزیر چین گفته بود برای اولین بار در سه دهه اخیر این کشور برای سال جاری هیچ هدف گذاری رشدی را انجام نخواهد داد.
هر چند که چین نخستین کشوری بود که به طرز گسترده ای با نتایج ویروس کرونا درگیر شد، با کاهش سرعت شیوع این ویروس و بازگشایی تدریجی کسب و کارها توانسته است تا حدودی به سطوح پیش از بحران بازگردد.
رشد اقتصادی در ۹ ماه اخیر ۰.۷ درصد اندازه گیری شده که در مقایسه با دوره مشابه منتهی به سال قبل ۰.۴ درصد کمتر شده است. چین حالا به اولین کشور در میان ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می شود که خروج از رکود عمیق را جشن می گیرد.
در میان بخشهای مختلف، رشد بخش تولیدات صنعتی با ۶.۹ درصد بیشتر از سایر بخش ها بوده است و بعد از آن نیز خرده فروشی با رشد ۳.۳ درصدی و خدمات با ۰.۴ درصد قرار دارند.
متوسط رشد اقتصادی چین در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۹ برابر با ۹.۳۶ درصد بوده است که بالاترین نرخ رشد ثبت شده مربوط به سه ماهه نخست سال ۱۹۹۳ با ۱۵.۳ درصد و کمترین نرخ رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه چهارم سال ۱۹۹۰ با منفی ۳.۸ درصد بوده است.
منبع:

1399/07/29
23:16:57
5.0 / 5
1596
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز