گزارش سنج نیوز

جای خالی خاموشی های چندساعته اهواز در آمار وزارت نیرو

جای خالی خاموشی های چندساعته اهواز در آمار وزارت نیرو وزارت نیرو در حالی عبور از تابستان سال 99 بدون خاموشی را جشن گرفته كه علاوه بر پایتخت در خوزستان و برخی دیگر از استانها شاهد خاموشی های منظم و گاهی طولانی بوده ایم.به گزارش سنج نیوز به نقل از مهر، رضا اردکانیان، وزیر نیرو روز گذشته در جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان ۱۳۹۹ اظهار داشت: ما به این نتیجه رسیدیم که یکی از موجبات تفاخر ما این است که بدون خاموشی و پاسخگویی به تقاضاهای انرژی پیک کمتری هم داشتیم.
این اظهارنظر وزیر نیرو در حالی است که در تابستان سال جاری علاوه بر پایتخت، در خوزستان خصوصاً در بخش های مختلف اهواز شاهد خاموشی هایی بودیم که در بعضی نقاط به ۴ ساعت یا بیشتر نیز می رسید. آن هم در استانی که در تابستان دمای هوای بالایی را تجربه می کند.
هرچند خاموشی های تابستان امسال به صورت جدول برنامه ریزی شده و منظم اعلام نشد اما مطابق گزارش های مردمی در پایتخت در ساعاتی از روز و هفته خصوصاً در میانه روز شاهد خاموشی هایی بودیم.
برق آبی ها به کمک آمدند/۵۰ درصد شبکه پایتخت فرسوده است
این در حالی است که خشکسالی گسترده در سال آبی ۹۷-۹۶ سبب کاهش منابع آب در مخازن سدهای چند منظوره به ویژه در استان خوزستان شد و در نتیجه در تابستان ۹۷ با کاهش حدود ۵ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق آبی مواجه بودیم، اما بلافاصله پس از سال آبی ۹۷-۹۶، در سال آبی ۹۸-۹۷ ما با یکی از پرآب ترین سال ها در ۵۰ سال اخیر مواجه بودیم. در نتیجه مخازن سدها در حالت حداکثری بوده و ظرفیت تولید حدود ۵ هزار مگاواتی نیروگاه های برق آبی در تابستان ۹۹ به ظرفیت شبکه اضافه شده بود.
در همین راستای مدتی قبل، حمیدرضا منصوری، معاون بهره برداری و دیسپاچینگ توزیع برق تهران بزرگ در پاسخ به خبرنگار مهر درباره علت خاموشی های پراکنده پایتخت که بعضاً در مواردی شاهد تکرار منظم آن در ساعات روز هستیم، اظهار داشت: هر تجهیزی همچون تجهیزات برقی احتمال معیوب شدن را دارند؛ با افزایش دما و افزایش مصرف برق، نرخ خرابی تجهیزات بالا می رود و موجب ایجاد خاموشی در آن محدوده می شود.
وی درباره راهکار کاهش خاموشی ها توضیح داد: خرابی تجهیزات اجتناب ناپذیر است ولی با اجرای برنامه های تعمیر و نگهداری می توان نرخ خرابی را کم کرد که این شرکت همه ساله این برنامه را اجرا می کند، البته افزایش بی رویه مصرف برق نرخ خرابی را بالا می برد.
معاون بهره برداری و دیسپاچینگ توزیع برق تهران بزرگ با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از شبکه های توزیع برق تهران بالای ۳۰ سال قدمت دارد، اظهار داشت: میزان تلفات شبکه توزیع برق تهران ۶.۲ درصد است.
شبکه برق قدیمی؛ کولرهای غیراستاندارد
به گزارش سنج نیوز به نقل از مهر، از سویی دیگر بگفته کارشناسان یکی از دلایلی که میزان مصرف برق در استان خوزستان بعنوان یکی از گرم ترین استان های کشور، بالا است، وجود کولرهای گازی غیراستاندارد است که مصرف برق بالایی دارند.
البته شبکه توزیع برق استان خوزستان نیز در زمره شبکه های فرسوده کشور محسوب می شود، که به دنبال افزایش مصارف برقی در این استان شاهد خاموشی های طولانی مدت هستیم. بنظر می رسد منظور وزیر نیرو از تابستان بدون خاموشی، خاموشی مدون جدول بندی شده است.
نکته بعدی که بر اثر خاموشی ها در استان های کشور شاهد آن هستیم، لطمه به تجهیزات، افراد و … است.
چقدر حق بیمه پرداخت شد؟
مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق دراین زمینه اظهار داشت: صنعت برق از از سال ۹۱ تابحال در کوشش برای جبران قسمتی از خسارت های وارده به مردم که در اثر اتفاقات شبکه رخ می دهد، بوده است.
به گفته وی بر طبق قانون رقمی معادل ۱۰۰ تومان در ماه از مشترکان شهری و ۵۰ تومان در ماه از مشترکان روستایی دریافت می شود. بر طبق دستورالعمل های ابلاغی برای خسارت تجهیزات حداکثر ۱۲۱ میلیون و ۲۸۰ هزار ریال، آتش سوزی و انفجار حداکثر چهار میلیارد و ۱۶۹ میلیون ریال،، غرامت فوت حداکثر چهار میلیارد و ۵۴۸ میلیون ریال، غرامت نقص عضو حداکثر سه میلیارد و ۳۲ میلیون ریال و هزینه پزشکی حداکثر سه میلیارد و ۲۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال به لطمه دیدگان تعلق می گیرد.
رجبی مشهدی، در گفتگو با خبرنگار مهر مجموع پرداختی های بیمه در کل کشور از زمان اجرای قانون در سال ۹۱ تا سال ۹۸ را ۵۳ میلیارد تومان اعلام نمود. به عبارتی از سال ۹۱ تا ۹۸ بطور میانگین سالانه ۷.۵ میلیارد تومان خسارت خرابی وسایل برقی ناشی از قطع برق به مشترکین پرداخت شده است.


1399/05/26
14:18:01
5.0 / 5
1977
تگهای خبر: استاندارد , بیمه , دریا , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز