صعود بورسها در آمریكا و آسیا

صعود بورسها در آمریكا و آسیا به گزارش سنج نیوز شاخصهای بورسی در قاره سبز، قرمزپوش باقی ماندند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از بلومبرگ، دور تازه تنش های بین دو اقتصاد نخست جهان بار دیگر سبب نگرانی معامله گران شده است. آمریکا از سوی چینی خواسته است تا کنسولگری خود در شهر هوستون را تعطیل کند و دونالد ترامپ از احتمال تعطیل شدن تعداد بیشتری از کنسولگری های چین اطلاع داده است. از سوی دیگر چین در اقدامی متقابل دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را صادر کرد و دیپلمات های آمریکایی این مرکز را ترک کردند.
کوین گدیس- استراتژیست ارشد درآمدی در موسسه ریموند جیمز اظهار داشت: اگر تنها یک مسئله باشد که فکر و ذهن معامله گران را مشغول کند، آن مسئله همین خواهد بود که مقرر است دو اقتصاد نخست جهان تا کجا به این کش مکش ادامه دهند. از زمانی که این بحران ها شدت گرفته است معامله گران نگران آینده رشد اقتصادی جهان شده اند بخصوص حالا که ویروس کرونا، اقتصاد جهانی را در وضعیت بسیار شکننده ای قرار داده است.
از طرفی هر چند که اخبار مثبتی در زمینه دارویی و کاهش سرعت انتشار کرونا در جهان به گوش می رسد اما به نظر می آید هنوز تا تولید و عرضه انبوه واکسن موثر مقابله با کرونا مسیری طولانی در پیش است. سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به سوالات بوجود آمده در مورد پیشرفت های دارویی مقابله با کرونا گفته است تولید انبوه واکسن تا قبل از سال آینده میسر نخواهد بود و این بدان معناست که دست کم در کوتاه مدت، جهان کماکان با نتایج اقتصادی و بهداشتی ناشی از شیوع کرونا دست به گریبان خواهد بود.
اندی مینارد- کارشناس بازار سرمایه در موسسه " چاینا رنسانس" اظهار داشت: چیزی که بازارها را می ترساند این است که تازه اول تنش های جدید بین چین و آمریکا باشد و دو طرف وارد دور تازه ای اقدامات متقابل ضد یکدیگر شوند که با عنایت به شرایط کنونی اقتصاد جهانی، خبری بسیار بدخواهد بود.
دانشگاه آکسفورد از موفقیت آمیز بودن نتایج اولیه واکسن ضدکرونایی خود و تقویت سطح ایمنی بدن افراد آزمایش شونده اطلاع داده است. حدودا در بدن تمامی داوطلبانی که تزریق واکسن به آنها از ماه آوریل انجام شده، سطح ایمنی ارتقا یافته است. مقرر است آزمایشات به سطح گسترده تری در کشورهای دیگر هم ادامه یابد و در صورتیکه همه چیز به خوبی پیش برود، تا آخر سال این واکسن وارد مرحله تولید انبوه شود.
تابحال بیشتر از ۱۶ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۷۴۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۵۴ هزار و ۲۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۵۰ هزار و ۱۱ نفر، برزیل با ۸۷ هزار و ۱۳۱ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۷۵۹ نفر، مکزیک با ۴۳ هزار و ۶۸۰ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۱۱۲ نفر بوده است.
مت میسکین- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه " جان هانوک اینوستمنت منیجمنت" اظهار داشت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوشبینی به آینده می خواهند مصارف خویش را بالا برند و آن هایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف کنندگان، کار را برای پیشبینی وضعیت آینده دشوار ساخته است.
بورس آمریکا
هر چند که انتشار کرونا در بزرگ ترین اقتصاد جهان کماکان در سطح نگران کننده ای باقی مانده و شمار قربانیان کماکان به طرز محسوسی بالا می رود، مشاور اقتصادی ترامپ نسبت به تغییر شرایط اقتصادی امیدوار است. لری کودلو با اشاره به اینکه روند احیای رشد اقتصادی کماکان ادامه دارد اظهار داشت: البته نمی خواهم کتمان کنم که وضع در خیلی از ایالت ها کماکان خوب نیست اما فکر می کنم در سه ماهه سوم و چهارم سال نسبت به نیمه نخست سال شاهد یک رشد اقتصادی ۲۰ درصدی خواهیم بود.
هم چنین استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا- با تمجید از حمایت نمایندگان مجلس سنا از بسته حمایتی جدید دولت گفته است که بسته حمایتی جدید برای مقابله با نتایج کرونا نهایی شده و یک تریلیون دلار اعتبار برای آن تخصیص داده شده است.
به مانند بسته حمایتی قبلی، کمک هزینه نقدی بلاعوض ۱۲۰۰ دلاری به شهروندان آمریکایی پرداخت خواهد شد و تخفیفاتی برای پرداخت بیمه بیکاری شاغلین در نظر گرفته شده است.
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۸ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۵۱۸.۶۵ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۵۷ درصد افزایش تا سطح ۳۲۳۳.۹۵ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۵۱ درصد صعود در سطح ۱۰ هزار و ۵۱۹.۷۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در حوزه مذاکرات برگزیت، پالس های مثبتی در حال مخابره شدن به بازار است. میشل بارنیه- مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت گفته است که از نظر وی رسیدن به یک توافق بر سر آینده روابط اتحادیه اروپا با انگلیس کاملا شدنی است.
با وجود گذشت چهار سال از رای اکثریت مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، چگونگی آینده روابط دو طرف کماکان معلوم نیست و همین مسئله سبب سردرگمی معامله گران بورسی در اروپا شده است. اتحادیه اروپا خواهان رسیدن به یک توافق مقدماتی تا ماه اکتبر است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۱۰۴.۸۸ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۰۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۸۳۸.۶۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۳۴ درصدی در سطح ۴۹۳۹.۶۹ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۷۱ درصد پایین رفت و به ۷۱۷۰.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۱۶ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۷۱۵.۶۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۶۰۳.۲۶ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۵۱ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۵۲۸.۴۸ واحد بسته شد.
هلن کیایو- کارشناس ارشد مسایل اقتصادی چین در بنک آو امریکا- اظهار داشت: مشکل این است که حتی اگر اقتصاد چین هم به تدریج بهبود یابد، شرایط برای بیشتر نقاط دیگر جهان هنوز وخیم است و این می تواند فشار زیادی به اقتصاد صادرات محور چین وارد کند و جلوی یک احیای سریع را بگیرد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۰۴۴.۱۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۴۴ درصد افزایش به ۴۱.۶۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۳۱ درصدی به ازای ۴۳.۵۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۳۷.۳۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱۴ درصدی به ازای ۲۴.۳۹ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/05/07
15:23:05
5.0 / 5
2471
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , ایمنی , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز