مطالعه جدید نشان می دهد؛

بیماری لثه با ریسك بالاتر سرطان همراه می باشد

بیماری لثه با ریسك بالاتر سرطان همراه می باشد محققان پی بردند افراد مبتلا به بیماری های لثه در معرض ریسك بالاتر مبتلا شدن به برخی انواع سرطان ها قرار دارند.به گزارش سنج نیوز به نقل از مهر، محققان عنوان می کنند برای جلوگیری از سرطان، مسواک زده و مرتباً از نخ دندان استفاده نمائید.
داده های دو مطالعه بلندمدت نشان داده است سابقه بیماری لثه با بالا رفتن خطر سرطان معده تا ۵۲ درصد و سرطان گلو تا ۴۳ درصد مرتبط می باشد.
همچنین بر اساس گزارش محققان، افرادی که دو دندان یا تعداد بیشتری از دندان هایشان را از دست داده اند در معرض ریسک بالا سرطان قرار دارند (۳۳ درصد سرطان معده و ۴۲ درصد سرطان گلو).
«مینگ یانگ سانگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، در اینباره می گوید: «شرکت کنندگان دارای سابقه بیماری های لثه و تعداد بیشتر دندان های از دست رفته در معرض ریسک بالاتر ابتلاء به دو نوع سرطان دستگاه گوارش قرار دارند.»
در این دو مطالعه، داده های مربوط به بیشتر از ۹۸ هزار زن و ۴۹ هزار مرد مورد بررسی قرار گرفت. در طول مدت ۲۲ تا ۲۸ سال پیگیری وضعیت این افراد، ۱۹۹ مورد ابتلاء به سرطان گلو و ۲۳۸ مورد سرطان معده به ثبت رسید.
در مجموع مشخص شد افراد دارای سابقه بیماری لثه، ۵۹ درصد با ریسک بیشتر سرطان گلو مواجه بودند.
همچنین افراد مبتلا به بیماری لثه که هیچیک از دندان هایشان را از دست نداده بودند با افزایش ۵۰ درصدی خطر ابتلاء به سرطان معده روبرو بودند در حالیکه این خطر در افرادی که یک دندان یا تعداد بیشتری از دندان هایشان را از دست داده بودند ۶۸ درصد بود.
به گفته سانگ، «التهاب ناشی از بیماری لثه، یک فاکتور افزایش دهنده خطر سرطان است.»
همچنین وی عنوان می کند: «این امکان هم وجود دارد که بهداشت بد دهان باعث افزایش رشد باکتری ها در دهان و لثه ها شود که در ابتلاء به سرطان نقش دارند.»
به گفته محققان، هرچقدر طول مدت ابتلاء به بیماری لثه در افراد بیشتر باشد احتمال ابتلاء به سرطان در آنها افزایش خواهد یافت.


منبع:

1399/05/01
23:27:01
5.0 / 5
2008
تگهای خبر: دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز