در گفت وگویی تلویزیونی به مناسبت هفته قوه قضاییه مطرح شد

رئیس قوه قضاییه: هیچ منطقه ممنوعه ای در قوه قضاییه نداریم

رئیس قوه قضاییه: هیچ منطقه ممنوعه ای در قوه قضاییه نداریم رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: ما هیچ منطقه ممنوعه ای در قوه قضاییه نداریم جز یك نكته و آن این است كه به قضات گفتیم كه خط قرمز شما بی استناد حكم و نظر دادن است.به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی در گفت وگوی تلویزیونی که در محل شهادت آیت الله بهشتی و شهدای هفتم تیر برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضاییه و گرامی داشت یاد شهدا، درباره مبحث شفافیت، اظهار داشت: این مورد خواست مردم و برای همه قوا است. اینکه مردم و نخبگان در جریان باشند، نوعی صیانت بخشی برای همه دستگاه ها است.

وی اضافه کرد: دادگاه علنی یک تاسیس قانون اساسی است. قوانین موضوعه ما آنرا پذیرفته اند که دادگاه ها جز در موارد خاص، علنی برگزار گردد. به نظر می آید که این اصل قانون اساسی هر چه بیشتر اجرایی شود، حتما می تواند پیشگیری کند. علنی بودن دادگاه ها تاکید می شود.

وی درباره نشر آرای قضات اظهار داشت: قاضی مهندس اجرای قانون است و با استفاده از قوانین رای صادر می کند. بنابراین آرای قضات برخی اوقات در دانشگاه ها مورد بحث دکتری است. یکی از قضات چند وقت پیش ۵۰۰ صفحه رای صادر کرده بود.

وی اضافه کرد: علنی بودن نکته مهمی است که باید به آن توجه گردد و جزو سیاست هایمان است. حساب هایی (حساب های قوه قضاییه) که شما گفتید دغدغه شده بود و یک عده آنرا دستاویز سیاسی قرار داده بودند و ما گزارش دادیم و در ملا قرار گرفت و معلوم شد که پول از کجا آمده است و این گزارش توانست برای مردم اطمینان بخش باشد. واقعا برخی می خواهند شفافیت را شعاری کنند. واقعا چه اشکالی دارد قراردادها بیاید پشت ویترین و همه بدانند و این مورد بازدارندگی دارد. کسانی که تسهیلات گرفتند باید پاسخگو باشند در مقابل نظام بانکی. شفافیت زمینه فساد را از بین می برد و سلامت اداری را تضمین می نماید.

وی اضافه کرد: سلامت قوه قضاییه می تواند به سلامت اداری در کشور کمک نماید. به تعبیر رهبری با دستمال تمیز می شود شیشه را پاک کرد اگر کثیف باشد نمی توان این کار را کرد. بنابراین سلامت دستگاه قضا مهم می باشد.

وی تصریح کرد: آمار فساد در قوه آمار بالایی نیست حتی نسبت به تخلفات، دادستان انتظامی قضات یک درصد را اعلام نمود و ما گفتیم یک درصد زیاد است. این پرونده ای که مطرح است، اینطور نیست، روند باشد بلکه استثناست. ما قاضی دیوان عالی کشور داریم که اجاره نشین است. قضات پاک و سالم و مخلص بسیار داریم که تلاش می کنند ولی باز در این مجموعه چون در آن قدرت است بالاخره افرادی نفوذ می کنند. اینکه بارها تاکید کردم که اصلاح نظام قضایی بدون اصلاح وکالت و کارشناسی و... امکان پذیر نیست برای این است که همزمان با سلامت قوه قضاییه حفظ سلامت در نظام وکالت هم مهم می باشد و آنرا عنوان کردیم که وکلا پیش قدم باشند تا جریان وکالت سالم باشد.

رئیسی درباره علنی بودن دادگاه ها اظهار داشت: دادگاه های اقتصادی که علنی برگزار می شود، در سایر موارد هم بستگی به قانون و تشخیص قاضی دارد.

وی تصریح کرد: ما هیچ منطقه ممنوعه ای در قوه قضاییه نداریم جز یک نکته و آن این است که به قضات گفتیم که خط قرمز شما بی استناد حکم و نظر دادن است و الا نسبت به هرکس پرونده ای باشد قابل پیگیری می باشد و هیچ خط قرمزی نیست.

وی با اشاره به افتتاح سامانه های مختلف در قوه قضاییه اظهار داشت: این سامانه ها به شفافیت و صیانت بخشی کمک می نماید و هم به مردم اطمینان لازم را می دهد.

وی بیان نمود: دادگاه ها از رسانه ملی پخش خواهد شد و جلسات دیوان عدالت اداری هم هفتگی برگزار می گردند و علنی بودن این جلسات جز سیاست ما است.

وی اضافه کرد: اینکه افرادی مورد افترا قرار گیرند و سندی عرضه نشود را باید جلویش را گرفت و خلاف شرع و قانون است. در همین دادگاهی که برگزار می گردد افراد گمانه زنی نکنند. برخی اوقات توییت ها را نگاه می کنم. همین طور افترا به افراد زدن درست نیست. بنابراین رسیدگی قاطع و خط قرمز ماهم بدون استناد رایی صادر شود، است. همین طور بقیه افراد به خاطر جایگاه و اسم و رسم خط قرمز برای قوه قضاییه نیست.

رییسی اظهار داشت: اگر کسی وظیفه اش را انجام نداد باید با آن برخورد شود. چونکه نباید همیشه فعل ها را توجه کرد بلکه باید به ترک فعل ها هم توجه کرد. اگر کسانی زمینه را برای فساد فراهم کردند باید تعقیب شوند و گاهی تقصیر یا قصور دارند که باید به آن رسیدگی شود. قصورها و تقصیرها از ناحیه مسؤلان که در انجام وظیفه خودشان باعث فساد شده اند قابل تعقیب است.

رئیسی خاطرنشان کرد: تعرفه هایی مثل تعرفه کارشناسان و وکلا با قرار گرفتن در یک سامانه می تواند در جهت اطمینان بخشی به مردم قرار گیرد.

رئیس قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا همه قضات متخلف علنی محاکمه نمی شوند؟ اظهار داشت: رسیدگی به تخلفات قضات مراحل گوناگونی دارد و رسیدگی انتظامی اعلام نمی گردد اما رسیدگی کیفری اعلام می شود. اگر قاضی در دادگاه کیفری محکوم شود مشخصات آن علنی مطرح می شود اما در دادگاه انتظامی این مساله اجرا نمی گردد چون که پرونده آن کیفری نیست.

رئیسی اضافه کرد: ما هیچ پرونده ای را زیر میز نخواهیم گذاشت و به همه پرونده ها رسیدگی خواهیم کرد اما خواهشمان این است که به کسی بدون دلیل افترا نزنید.

وی افزود: ما معتقدیم مدیران در هر حوزه ای مرزبانان هستند و باید مرزهای آن حوزه مدیریتی را حفاظت کند برای مثال مدیر بانک مرکزی مرزبان نظام پولی و بانکی کشور است. اگر کسی چشمانش را بست و خطایی رخ داد تکلیف چیست؟

وی درباره پرونده های کثیرالشاکی و موسسات غیرمجاز اظهار داشت: اگر دولت اقدام و نظارت بموقع کند ما شاهد این گونه پرونده ها نخواهیم بود. اگر سامان یابد سبب کاهش پرونده های ورودی به قوه قضاییه خواهد شد.

وی اضافه کرد: در دیوان عالی رسماً اعلام کردم که جلسات وحدت رویه، مباحث علنی پخش شود.

رئیسی درباره کنترل بر قیمت ها اظهار داشت: در هر امری که مردم را به میدان آوردیم و در تصمیم سازی و تصمیم گیری شریک کردیم، آن حوزه موفقیت آمیز بوده است. پس از آن هم اندیشی با نخبگان و دیدن واقعیت های کف بازار زمینه اجرای تصمیمات را فراهم می آورد. برنامه خوب برنامه ای نیست که فقط برنامه نویسان از دانشگاه بنویسند بلکه علاوه بر این بعد، بعد میدانی هم باید باشد. در جهت طرح تحول قضائی با خیلی از اعضای بدنه قوه قضائیه و با نخبگان جلساتی را برگزار و هم اندیشی های چند جانبه داشتیم. در ارتباط با قیمت گذاری هم همین است. سازمان حمایت و سایر سازمان های متولی اگر حقیقت را درست ارزیابی نکنند آنچه که می گویند فقط روی کاغذ می ماند. در جلسه ای اعلام کردم نوسانات بازار منجر به افزایش پرونده ها برای قوه قضائیه می شود و برخی تصمیمات اقتصادی منجر به صدور چک های بلا محل می شود. آثار تصمیمات اقتصادی بلافاصله در کف بازار است و باید دقیق تصمیم گیری و تصمیم سازی کرد. یک بخشی از آثار این تصمیمات کیفری و حقوقی است، بخش هایی اجتماعی را هم به دنبال دارد.

وی در بحث مبارزه با فساد اظهار داشت: مبحث تولید پرونده را باید اصلاح کرد و بسترهای فساد زا را باید حل کرد و اگر این صورت گرفت سبب کاهش فساد و پروندها می شود نه اینکه یک روز ۳ هزار میلیارد و روز دیگر اعداد دیگر را شاهد باشیم.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره اینکه بعضی از افراد در فضای مجازی به دنبال روش های جایگزین فروش خودرو و عرضه کد رهگیری هستند و به نظر می آید سلاطین کد رهگیری و اجاره در راه باشند، به نظر شما نباید از الان فکری برای آن کرد؟ اظهار داشت: اگر در مورد این پرونده های کثیرالشاکی دولت بموقع اقدام نماید شاهد این پرونده ها نیستیم. در ارتباط با این پرونده ها ۱۰۰ هزار شاکی وضعیت شان باید مشخص شود.

وی اضافه کرد: مشکل کمبود قانون نیست بلکه عدم اجرای قانون است و اگر قانون اجرا شود سبب تسهیل دهنده امور مردم می شود.

رئیس قوه قضائیه درباره وضعیت زندان ها، اظهار داشت: در مواردی که قضات می توانند باید هم در مجازات هم در قرار تأمینی از زندان استفاده نکنند. ما در مسائل امنیتی با هیچکس شوخی نداریم و به کسی اجازه نمی دهیم امنیت جامعه را مختل کند کسانی که بخواهند امنیت جامعه را مختل کنند مورد برخورد قرار می گیرند. زندان باید آموزشگاه نیکی ها شود. بنابراین برنامه زندان این است که راهکارهایی برای اصلاح مجرمین دنبال شود. بازداشت موقت به حداقل ممکن برسد. به همه سفارش کردیم و بحمدالله آمارها خوب بوده البته کرونا بی تأثیر نبوده است.

*****

وی درباره سوت زنی و پشتیبانی از خبرنگاران اظهار داشت: ما اصل مهمی در قانون اساسی داریم و آن مسئله امر به معروف و نهی از منکر است. امروز معروف ها فراوان است و یکی بایدهای اجرای عدالت و سلامت اداری و... است و یکی از منکرها پارتی بازی و کلاهبرداری و دغل کاری در امور مردم است و تقلب های بسیاری است که بخواهد باعث اختلال در نظام اقتصادی شود. اگر کسی آگاه شد اصل اسلامی ایجاب می کند عکس العمل نشان دهد و به مسئولین مربوطه بگوید. بعضی از گزارشاتی که از صدا و سیما پخش می شود و پس از ان که من به دفتر می روم می گویم مورد را پیگیری نماییم. اینکه اگر کسی متوجه خلافی شد و این خلاف را به مسئول مربوطه اعلام نمود باید تشویق شود و نباید وی در تنگنا قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شما اطمینان می دهید که خبرنگاران و کسانی که معضلات رامی بینند در امان باشند و حمایت شوند؟ اظهار داشت: این مورد در قوانین بعضی از کشورها هست و ان پشتیبانی از مخبرین هست. این اصل اسلامی هم در فقه و قانون ماست که کسانی فسادی اعلام می کنند حتما مورد تشویق قرار گیرند. آن دسته از خبرنگاران و اصحاب رسانه و یا هر مسئولی که احساس کند و فساد را به مسئولین اعلام نمود بداند در امان است ولی افرادی نیایند تهمت و شایعه پراکنی کنند و افرادی را بدون استناد مورد هتک حرمت قرار دهند اینها مردود است.

این خبر در حال تکمیل است...


1399/04/02
23:12:10
5.0 / 5
2654
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , حقوقی , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز