خیز ۲ نماینده زن برای حضور در هیات رئیسه مجلس

خیز ۲ نماینده زن برای حضور در هیات رئیسه مجلس به گزارش سنج نیوز در ایام كه بحث انتخابات هیات رئیسه مجلس یازدهم داغ است و بازار لابی ها شلوغ شده است، سكوت و بی اطلاعی از زنان پارلمان آینده و نقش آنها در این انتخابات و رقابت، تعجب برانگیز شده است.


شیرین جمشیدیان: حضور کمی زنان در مجلس شورای اسلامی رو به افزایش است. از مجالس اول، دوم و سوم مجلس که تنها ۴ کرسی سهم زنان شد عبور نماییم، فراکسیون زنان در مجلس چهارم ۹ عضو، در مجلس پنجم ۱۴ عضو و در مجالس ششم و هفتم ۱۳ عضو داشتند. این روند اما یک دفعه منفی شد و در مجلس هشتم ۸ نماینده و در مجلس نهم ۹ نماینده زن حضور داشتند. مجلس دهم اما رکورد را شکست و شاهد بیشترین حضور زنان در مجلس بودیم و تعداد نمایندگان زن مجلس به ۱۷ نفر رسید که ۱۳ نفر در مرحله اول و چهار نفر هم در مرحله دوم انتخاب شدند. در مرحله اول انتخابات مجلس یازدهم هم ۱۷ زن به مجلس راه یافتند که یک نفر-فاطمه رهبر- بر اثر مبتلا شدن به کرونا در گذشت. اگر فاطمه آجرلو که از حوزه انتخابیه کرج به مرحله دوم رقابت راه یافته، پیروز شود تعداد زنان مجلس یازدهم با زنان مجلس دهم برابر می شود. شاید بتوان گفت اوج اقدامات زنان در مجلس دهم بود که توانستند قوانینی را به نفع زنان تصویب کنند. همچون دریافت تابعیت فرزندان مادران ایرانی و پشتیبانی از قربانیان اسیدپاشی اشاره نمود، علی لاریجانی هم در توصیف عملکرد زنان مجلس دهم اظهار داشت: « زنان نماینده در مجلس دهم با متانت، مسائل مهمی را پیگیری کردند که برخی همچون کاهش ساعت کاری زنان به حوزه بانوان ارتباط داشت و بعضی در حوزه مسائل عام همچون تصویب قانون برنامه ششم توسعه و قوانین دیگر مانند توسعه روستاها، استاندارد و هوای پاک مجموعا مسائل مهمی را در کشور به سامان رساند.» اما علیرغم افزایش تعداد زنان راه یافته به پارلمان، هنوز هیچ زنی پایش به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی باز نشده است و با وجود اینکه در اجلاسیه های مختلف مجلس که بحث تعیین هیات رئیسه مطرح بوده است زنان کاندیدای حضور در سمت های مختلف هیات رئیسه شده اند اما طلسم تکیه زدن بر یکی از ۱۲ کرسی مهم مجلس هنوز شکسته نشده است.
ساختار مردانه مجلس مانع نمایندگان زن
اگر چه زنان در ادوار مختلف تلاشهای بسیاری را برای تأثیر گذاری بیشتر و نقش آفرینی در ساختارهای قدرت مجلس انجام دادند اما با عنایت به ساختار مرد سالارانه پارلمان خیلی نتوانستند ظهور و بروز داشته باشند. موضوعی که گلایه خیلی از زنان نماینده را در این سال ها برانگیخت.
آنچنان که فراکسیون امید در ۴ سال حضورش در پارلمان چندین بار برای فرستادن زنان به هیات رئیسه مجلس خیز برداشت اما بازهم رأی مجلسی ها به سبد زنان ریخته نشد. از همین روست که تابحال بالاترین پست زنان نماینده در ادوار مختلف مجلس حضور در هیات رئیسه کمیسیون ها بوده است و بس.
دور ماندن زنان از کرسی های مهم مدیریتی در مجلس در حالی رخ می دهد که طی ادوار اخیر انتخابات مجلس، حضور زنان در فهرست های انتخاباتی تبدیل به یک امتیاز برای رای گرفتن از مردم شده است اما باوجود این شعارها شاهد بودیم زمانیکه انتخابات برگزار می گردد و رای ها گرفته می شود، دیگر کمتر نامی از زنان شنیده می شود و به نمایندگان زن بها داده نمی گردد و حتی وقتی پای طرحی برای افزایش سهیمه زنان در فهرست های انتخاباتی عنوان شد مردان مجلس با آن همراهی نکردند به صورتی که پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران می گوید: «ساختار قدرت و سابقه پدرسالارانه جامعه، دو عاملی هستند که همدیگر را تقویت می کنند و سبب می شوند که زنان واقعا عقب بمانند.»
اتفاقی که که در زمان بستن فهرست انتخاباتی اصولگرایان هم رخ داد، آن زمان و در حالیکه حداد عادل و شورای ائتلاف تاکید داشتند که به زنان سهم و جایگاه می دهیم اما زمانیکه شورای ائتلاف با جبهه پایداری ائتلاف کرد، برخی از زنان را از فهرست خود حذف نمود و شعارهایی که درحمایت از زنان میدادند از همان ابتدا فدای سهم دادن به وحدت شکنان شد.
هیات رئیسه منهای زنان
مجلس یازدهم از هفتم خرداد شروع به کار می کند اما هنوز زنان مجلس یازدهم برنامه ریزی مشخصی برای هیات رئیسه مجلس و کمیسیون های تخصصی مجلس ندارند. فراکسیون زنان در مجلس یازدهم هنوز تشکیل نشده است و با اینکه به قول پروین صالحی منتخب مردم مبارکه در مجلس یازدهم یکی از لیدرهای تشکیل این فراکسیون زهره الهیان است اما خود وی در گفتگو با خبرآنلاین به صورت کلی اقدام به منظور تشکیل فراکسیون زنان را رد می کند.
از سوی دیگر آنطور که الهام آزاد منتخب مردم نایین و پروین صالحی منتخب مردم مبارکه به خبرآنلاین گفته اند دو نماینده زن تمایل به حضور در هیات رئیسه دارند اما تابحال چراغ سبزی از جانب مردان پارلمان به آنها داده نشده است.

دو کاندیدا زن برای صندلی دبیری هیات رئیسه
پروین صالحی در پاسخ به اینکه آیا بحث هایی برای حضور زنان در هیات رئیسه انجام شده است؟، اعلام نمود: خانم محمودی آمادگی خودشان را برای دبیری هیات رئیسه مجلس اعلام نمودند. همینطور خانم فلاحی هم برای هیات رئیسه مجلس اعلام آمادگی کردند.
او به برنامه زنان برای هیات رئیسه کمیسیون ها اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به صحبت های زنان مجلس یازدهم بعضی از آنها برای حضور در هیات رئیسه کمیسیون ها راغب هستند اما باید منتظر رای گیری در فضای حقیقی بود.
کاندیداهای ریاست مجلس به زنان وعده ای ندادند
این منتخب مجلس یازدهم در پاسخ به اینکه آیا رایزنی های کاندیداهای ریاست مجلس با نمایندگان زن مجلس همراه با وعده وعید دادن سهم و کرسی به زنان بوده است یا نه، اظهار داشت: اطلاعی ندارم و در جلسه ای حضور نداشتم که وعده ای به زنان داده باشد.
الهام آزاد هم با اشاره به اقدامات زنان مجلس برای حضور در هیات رئیسه مجلس، اظهار داشت: بحث حضور زنان در هیات رئیسه مجلس مطرح است و احیانا دو منتخب زن هم برای صندلی دبیری هیات رئیسه مجلس کاندیدا می شوند.
او افزود: در مجامعی که هستیم خانمهایی که می خواهند برای هیات رئیسه مجلس کاندیدا شوند این مورد را مطرح می کنند. اما معلوم نیست که چقدر مورد استقبال قرار بگیرد. امیدواریم که زنان در هیات رئیسه مجلس حضور داشته باشند. چون نیمی از جمعیت کشور را زنان می سازند و در مجلس زنانی را داریم که می توانند در هیات رئیسه مجلس فعالیت کنند.
این منتخب مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: تابحال کاندیداهای ریاست مجلس وعده ای برای حضور زنان در هیات رئیسه ندادند.
آزاد با اشاره به برنامه زنان برای حضور در هیات رئیسه کمیسیون ها، اظهار داشت: در بین زنان مجلس یازدهم صحبت هایی برای حضور زنان در هیات رئیسه کمیسیون ها شده است. حضور زنان در هیات رئیسه مجلس و هیات رئیسه کمیسیون ها در بین نمایندگان مجلس مطرح گردیده است. اما نمی دانیم چقدر مورد استقبال قرار بگیرد. امیدواریم و تلاشمان را می نماییم که حضور زنان در هیات رئیسه مجلس و هیات رئیسه کمیسیون ها مورد استقبال قرار بگیرد.
اما و اگر بر سر تشکیل فراکسیون زنان
آنگونه که از خبرها بر می آید فراکسیون زنان مجلس هم هنوز پا نگرفته است. پروین صالحی مبارکه منتخب مردم مبارکه در مجلس یازدهم درگفت و گو با خبرنگار خبرآنلاین، می گوید: تابحال تنها بحث مقدماتی تشکیل فراکسیون زنان مطرح گردیده است. زنان ۵۰ درصد از جامعه ما را می سازند و شرایط، خصوصیت ها و نیازهای خاص خودشان را دارند. ازاین رو تشکیل فراکسیون زنان برای پیگیری حقوق این قشر از جامعه از جانب ۱۶ یا ۱۷ نماینده زن ضروری و لازم است. البته تابحال ۱۶ زن به مجلس یازدهم راه یافتند اما انتخابات در کرج به مرحله دوم کشیده شده و احتمال دارد خانم آجرلو به مجلس یازدهم راه یابند.
او در پاسخ به این سؤال که آیا تابحال زنان مجلس یازدهم جلسه ای با یکدیگر داشتند؟ اعلام نمود: خیر، تابحال جلسه رسمی نداشتیم و تنها صحبت های ابتدایی به منظور تشکیل فراکسیون زنان مطرح گردیده است.
صالحی در مورد اینکه چه کسی به دنبال تشکیل فراکسیون زنان است؟ اظهار داشت: دو نفر از دوستان تشکیل فراکسیون زنان را دنبال می کنند. یک مرتبه اعلام نمودند که جلسه ای تشکیل می شود که به علت کرونا این جلسه هم تشکیل نشد. این جلسه به زمان دیگری موکول شد اما هنوز زمان آن اعلام نشده است. خانم الهیان یکی از زنانی است که به دنبال تشکیل فراکسیون زنان در مجلس یازدهم هستند.
در حالیکه پروین صالحی منتخب مردم مبارکه می گوید الهیان به دنبال تشکیل فراکسیون زنان است اما او به صورت کلی اقدام برای تشکیل فراکسیون زنان را رد می کند.
زهره الهیان منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در گفت و گوبا خبرنگار خبرآنلاین اظهار نظر در مورد تشکیل فراکسیون زنان را زود هنگام عنوان نمود و اظهار داشت: تابحال اقدامی برای تشکیل فراکسیون زنان مجلس یازدهم انجام نشده است.
او در پاسخ به این پرسش که آیا عدم اقدام برای تشکیل فراکسیون زنان در زمانیکه برای هیات رئیسه مجلس تصمیم گیری می شود شانس زنان را برای حضور در هیات رئیسه کم نمی کند؟ تصریح کرد: من فرصت مصاحبه ندارم اما هماهنگی هایی در آینده صورت خواهد گرفت.
به ریاست فراکسیون زنان فکر نکردیم
الهام آزاد منتخب مردم نایین در مجلس یازدهم هم درباره تلاش ها برای تشکیل فراکسیون زنان مجلس به خبرآنلاین، اظهار داشت: تعداد زنان مجلس یازدهم ۱۶ نفر و اندک است. فراکسیون زنان تشکیل نشده است. پس از تشکیل مجلس یازدهم، فراکسیون زنان تشکیل می شود و با رای گیری رئیس فراکسیون انتخاب می شود.
او افزود: ۱۶ زن مجلس یازدهم جلسه ای داشتیم و به وحدت و اتحاد خوبی رسیدیم و هیچگاه هم فکر نکردیم که چه کسی رئیس فراکسیون باشد. تابحال صحبت هایی که انجام دادیم در مورد این بوده که چه کارهایی را می خواهیم در فراکسیون زنان انجام دهیم. اما انتخاب رئیس فراکسیون پس از شروع به کار مجلس انجام می شود.
منتخب مردم نایین، در مورد اینکه لیدر شکل گیری فراکسیون زنان چه کسی است؟ تصریح کرد: همه زنان برای تشکیل فراکسیون زنان دغدغه مند هستند. تابحال هم بحث لیدری مطرح نبوده است.
۲۷۲۷

1399/02/29
11:34:39
5.0 / 5
2961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز