معاون اول رییس جمهور:

تصور عبور از شرایط فعلی بدون هزینه غیر ممكن است

تصور عبور از شرایط فعلی بدون هزینه غیر ممكن است به گزارش سنج نیوز معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر اینكه نباید اجازه دهیم بنگاه ها و فعالان اقتصادی گرفتار ورشكستگی شوند، اظهار داشت: دولت با تمام ظرفیت در كنار فعالان اقتصادی بخش های مختلف خواهد بود و آنها را تنها نخواهد گذاشت.


به گزارش سنج نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری قبل از ظهر امروز(شنبه) در جلسه ای با مدیران و مسؤلان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینكه فعالان و بنگاه های اقتصادی زیرمجموعه این وزارتخانه نظیر هتل ها، اقامتگاه ها و بخش تولید صنایع دستی بیشترین صدمه ها را از شیوع كرونا متحمل شده اند، تصریح كرد: باید با اقدامات و برنامه ریزی های مناسب اجازه ندهیم بخش های گردشگری و صنایع دستی و زیرمجموعه های این بخش ها گرفتار صدمه شوند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مورد فعالیت ها و اقدامات بخش های مختلف این وزارتخانه تصریح كرد: بخش های زیرمجموعه این دستگاه اجرایی نقش مهمی در اشتغال زایی، ارزآوری و افزایش تولید در كشور ایفا می كنند و گزارش عملكرد سالهای ۹۷ و ۹۸ این وزارتخانه مبین برنامه ریزی ها و اقدامات مناسب این وزارتخانه است.
وی اضافه كرد: با شیوع ویروس كرونا، ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا پروتكل ها و دستورالعمل هایی تدوین كرد كه برای همه بخش ها لازم الاجرا است و البته این تصمیمات و پروتكل ها با تبعاتی در بخش های مختلف هم همراه بوده است كه یكی از اصلی ترین تبعات بر بخش گردشگری تحمیل شده و منجر به كاهش سفرها و در نتیجه ضرر و زیان هتل ها، تورها و آژانس های گردشگری شده است.
جهانگیری در ادامه با تبریك سال جدید به همه دست اندركاران و كاركنان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: یكی از تصمیمات مهم دولت برای مدیریت بیماری كرونا تعطیلی بخش های اصلی خود بوده است كه در همین راستا از ۱۰ اسفند بخش آموزش كشور كه بیشتر از ۵۰ درصد بدنه دولت را تشكیل می دهد به صورت كامل تعطیل شد و در سایر دستگاه های دولتی هم حضور كاركنان به صورت یك سوم و شیفتی بود. البته بخش هایی از دولت نظیر بخش بهداشت و درمان و بخش هایی كه مسئول تأمین نیازهای ضروری جامعه هستند به صورت سه شیفت و شبانه روزی فعالیت دارند.
معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر اهمیت بخش های زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح كرد: برپایه گزارش های دكتر مونسان، باوجود اینكه سال ۹۸ به جهت اتفاقات و حوادث، جزو سخت ترین سالها بود اما درآمدهای ارزی این وزارتخانه بیشتر از ۱۱ میلیارد دلار بوده كه عددی بزرگ است و نمی توان از آن چشم پوشی كرد.
وی همینطور با اشاره به تدوین سند استراتژیك توسعه گردشگری، برنامه اقدام ملی گردشگری و دیگر اسناد توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان كرد: تدوین این اسناد و برنامه ها اهمیت فراوانی دارند كه باید به صورت جدی دنبال شوند و در سال ۹۹ در دولت به تصویب برسد.
جهانگیری بر لزوم حمایت همه نهادها و بخش های مختلف همچون نظام بانكی از بنگاه های اقتصادی زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح كرد و اضافه كرد: بنگاه ها و فعالان اقتصادی زیرمجموعه این وزارتخانه كانون مهمی برای اشتغال زایی و ارزآوری هستند و باید مورد حمایت قرار گیرند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه انتشار كرونا همه كشورها را در بر گرفته و این بیماری به چالش بزرگ جهانی تبدیل گشته است، اظهار داشت: پیشبینی های مهمی در مورد تبعات اقتصادی شیوع این ویروس در سرتاسر جهان انجام شده و طبیعتاً همه بخش ها و ظرفیت های مادی و معنوی كشور ما هم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. مهمترین هنر مدیریت این است كه قدرت مواجهه خویش را با این بیماری و عبور از شرایطی كه كرونا بر ما تحمیل كرده است، بالا ببریم.
وی با تاكید بر اینكه مبحث سلامت و درمان مردم اصلی ترین و مهمترین اولویت دولت می باشد، تصریح كرد: در كنار این اولویت مهم، مسائل و تبعات اقتصادی ناشی از كرونا هم اولویت مهمی است كه باید برای عبور از آن برنامه ریزی نماییم.
جهانگیری اضافه كرد: نباید تسلیم شرایط پیش رو شویم و در عین حال نباید چشم خویش را بر عوارض، تبعات و نتایج ناشی از انتشار كرونا ببندیم. باید برای جبران صدمه ها و خسارات ناشی از انتشار كرونا بر بخش های مختلف اقتصادی نظیر هتل ها، اقامتگاه ها و مراكز گردشگری برنامه ریزی جدی داشته باشیم.
معاون اول رئیس جمهور افزود: تصور اینكه بتوانیم بدون هزینه و صدمه از این مقطع عبور نماییم تقریباً غیر امكان دارد. همانگونه كه مردم در این شرایط گرفتار مشكلاتی شده اند و هزینه می دهند، بخش خصوصی، دولت و سایر بخش ها هم هزینه هایی را پرداخت خواهند كرد تا بتوانیم از این شرایط عبور نماییم.
وی با اشاره به اینكه البته مردم از شرایط و منابع مالی دولت آگاه هستند، اظهار داشت: ما در تحریم ظالمانه ای از جانب آمریكا به سر می بریم و رئیس جمهور آمریكا با نهایت پر رویی به خبرنگاران اعلام می كند كه ایرانیان برای لغو تحریم ها درخواستی به ما نداده اند.
جهانگیری افزود: ملت ایران چه درخواستی باید بدهد؟ ملت ایران از ابتدا اعلام نموده اند كه در شرایطی كه همه مردم دنیا با جان خود در حال مبارزه با ویروس كرونا هستند، باید تحریم های ظالمانه آمریكا برداشته شود.
معاون اول رئیس جمهور خطاب به رئیس جمهور آمریكا خاطرنشان كرد: ملت ایران می گوید شما در كشور خودتان كه بیشتر از همه درگیر این ویروس هستید و جان دادن انسان ها را در پیش روی خود می بینید، بگذارید ملت ایران از منابع درآمدی خود استفاده نماید. بگذارید مردم ایران زندگی كنند و مانند سایر ملت ها برای مقابله با این ویروس خطرناك راهكارهایی عالمانه در پیش بگیرد.
وی تصریح كرد: ملت ایران می گوید تحریم ها را بردارید تا بانك مركزی به منابع درآمدی خود دسترسی پیدا كند و بتواند لزوم ها و نیازهای مقابله با كشور را تأمین كند. اگر موانع را بردارید حتما بهتر می توانیم با كرونا مبارزه كرده و این شرایط را مدیریت نماییم. شما مهمترین منبع درآمدی ایران كه نفت می باشد را به روی ملت ایران بسته اید و اجازه خرید نفت ایران را به كشورهای دیگر نمی دهید.
جهانگیری در ادامه خاطرنشان كرد: با وجود شرایط دشوار اقتصادی اما با انسجام، وحدت و هماهنگی می توانیم این شرایط را مدیریت كرده و از آن عبور نماییم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه ریزی های دولت برای جبران صدمه ها و خسارات بنگاه های اقتصادی، اظهار داشت: دولت ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد برای بنگاه های صدمه دیده به شرط حفظ نیروی كار در نظر گرفته و ۲۵ هزار میلیارد تومان دیگر از منابع دولتی برای كمك به اقشار صدمه پذیر تخصیص داده است.
وی با تاكید بر اینكه بانك مركزی و نظام بانكی كشور با جدیت پای كار آمده و مصمم است به بنگاه های صدمه دیده كمك نماید، از پیشنهادات و راهكارهای عرضه شده از جانب نظام بانكی برای كمك به كسب و كارهای صدمه دیده قدردانی كرد.
جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود از برنامه ریزی ها و اقدامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قدردانی كرد و اظهار داشت: مدیران این وزارتخانه و سایر دستگاه های اجرایی باید با كار شبانه روزی برای دوران بعد از كرونا برنامه های روشنی داشته باشند تا با تحریك تقاضا مانع از صدمه رسیدن به فعالان اقتصادی و بنگاه های زیرمجموعه خود شود.
معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان كرد: رئیس جمهور هم با تمام توان برای مقابله با كرونا پای كار است و در تمام ایام تعطیلات عید نوروز، روزی نبوده كه چند جلسه در این خصوص برگزار نكرده باشد. باید با بكارگیری همه ظرفیت های دولت، بخش خصوصی ونهادهای مختلف بگونه ای برنامه ریزی نماییم كه بتوانیم با سرفرازی و حداقل هزینه و صدمه این مقطع را پشت سر بگذاریم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این نشست گزارشی از آخرین وضعیت بخش های مختلف زیرمجموعه این وزارتخانه عرضه كرد و اظهار داشت: با وجود اینكه فعالان بخش گردشگری و صنایع دستی در روزهای عید بیشترین درآمد را دارند اما عید سال قبل به علت سیل و عید سال جاری به خاطر انتشار كرونا درآمدهای این بخش ها به میزان قابل ملاحظه ای كاهش پیدا كرد.
علی اصغر مونسان اضافه كرد: علاوه بر سیل و كرونا، تنش های منطقه ای، برخی مسائل داخلی هم هر كدام تاثیرات جدی بر درآمدهای بخش گردشگری كشور تحمیل كرد و فعالان این عرصه با صدمه های جدی رو به رو شده اند.
وی با اشاره به رشد ورود گردشگران به كشور پارسال از ۴ میلیون و ششصد هزار نفر به ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، تصریح كرد: این عدد در سال ۹۸ به ۸ میلیون و ششصد هزار توریست افزایش پیدا كرد و پیشبینی ما برای سال ۹۹ ورود ۱۱ میلیون توریست به كشور بود كه متاسفانه انتشار كرونا اجازه تحقق این پیشبینی را نداد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به آمار جهانی سفر در خصوص درآمد بیشتر از ۱۱ میلیارد دلاری بخش گردشگری ایران تصریح كرد: با احتساب اشتغال غیر مستقیم این حوزه، درآمدهای بخش گردشگری به ۳۳ میلیارد دلار می رسد.
علی اصغر مونسان از تدوین سند استراتژیك توسعه گردشگری و عرضه آن برای طرح و تصویب در جلسه هیات دولت اطلاع داد و اظهار داشت: این سند نقشه راهی برای توسعه گردشگری كشور است ضمن آنكه این وزارتخانه برنامه اقدام ملی گردشگری را هم با همكاری یونسكو دنبال می كند.
وی همینطور از تدوین سند برند ملی گردشگری با همكاری فعالان و متخصصان دانشگاهی این حوزه اطلاع داد و اضافه كرد: فاز اول این سند آماده شده و الان آماده رونمایی است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینكه سندهای توسعه گردشگری منطقه ای نظیر توسه گردشگری شمال كشور هم در حال تدوین است، اظهار داشت: تعیین كشورهای هدف گردشگری از دیگر اقدامات این وزارتخانه بوده است و برنامه ریزی هایی برای رفع موانع پیش روی ورود گردشگران كشور های هدف به ایران هم همچون اقدامات صورت گرفته در این وزارتخانه است.
علی اصغر مونسان تصریح كرد: سازمان جهانی گردشگری سال قبل ایران را بعنوان دومین كشور در سرعت رشد جذب توریست معرفی نمود كه این جایگاه با وجود تنش ها و محدودیت های موجود جایگاهی افتخار آمیز است.
وی از افزایش واحدهای بوم گردی از ۴۰۰ واحد به بیشتر از ۲۴۰۰ واحد خبرداد و اظهار داشت: افزایش تنوع محصولات گردشگری از دیگر اقدامات صورت گرفته است ضمن آنكه حجم سرمایه گذاری و تكمیل زیرساختهای بخش گردشگری بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در حال انجام می باشد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همینطور گزارشی از بخش میراث فرهنگی و تعداد آثار ملی و جهانی ثبت شده عرضه كرد و اظهار داشت: در دو سال قبل ۷۶ موزه افتتاح شده كه عمدتاً در بخش خصوصی هستند وكسب و كارهای كوچك و اشتغال پایدار بوجود آورده اند.
علی اصغر مونسان به عرضه گزارشی در مورد استرداد اشیا تاریخی به كشور و تعداد ثبت آثار ملی پرداخت و گزارشی هم در مورد بخش صنایع دستی، میزان اشتغال زایی و ارز آوری این بخش عرضه كرد.
وی همینطور با اشاره به دستورالعمل ها و پروتكل های در رابطه با كرونا تصریح كرد: این وزارتخانه در جهت اجرای پروتكل ها، زائرسراها و خانه مسافرها تعطیل كرد و ممنوعیت ایجاد كمپ های موقت نوروزی هم از جانب این وزارتخانه به استانداران سراسر كشور ابلاغ گردید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همینطور با اشاره به تعطیلی موزه ها، اماكن گردشگری و نمایشگاه های صنایع دستی در كشور اظهار داشت: با مجموعه اقدامات صورت گرفته شاهد كاهش بیشتر از ۹۰ درصد سفرهای تفریحی و نوروزی هستیم كه نقش مهمی در كاهش درآمد فعالان بخش گردشگری دارد كه امیدوارم با فعال شدن بسته حمایتی دولت مانع از صدمه رسیدن به اشتغال این بخش ها باشیم.
وی همینطور خواهان امهال تسهیلات بانكی، اعطای فرصت برای پرداخت بیمه سهم كارفرمایی، اجازه تمدید زمان قرارداد با سرمایه گذاران پروژه های گردشگری و برنامه ریزی برای تحریك تقاضا در دوران پس از كرونا برای جبران درآمدهای از دست رفته فعالان عرصه گردشگری شد.
رییس كل بانك مركزی هم در این نشست از برنامه های نظام بانكی برای اعطای تسهیلات به بنگاه های اقتصادی كه در این مدت گرفتار صدمه شده اند اطلاع داد و اظهار داشت: نظام بانكی در جهت رسالت تاریخی خود آمادگی دارد ۷۵ هزار میلیارد تومان برای جبران صدمه ها پرداخت كند كه بخشی از این مبلغ به عنوان سرمایه در گردش و بخشی برای تحریك تقاضا بعد از دوران كرونا خواهد بود.
در این جلسه معاونین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حوزه های مختلف صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی به عرضه گزارشی از مشكلات و مسائل پیش رو پرداختند و پیشنهادات خویش را برای جبران صدمه ها مطرح نمودند.
در این جلسه همینطور از راه ویدئو كنفرانس با سه استان یزد، اصفهان و شیراز ارتباط بوجود آمد و مدیران كل میراث فرهنگی این سه استان هر كدام به عرضه گزارشی در مورد میزان خسارات و صدمه های ناشی از كرونا در بخش گردشگری و صنایع دستی پرداختند.

منبع:

1399/01/16
16:56:28
5.0 / 5
3486
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز