رهبرانقلاب: مردم ومسئولان با غیرت از كالای ایرانی حمایت كنند

رهبرانقلاب: مردم ومسئولان با غیرت از كالای ایرانی حمایت كنند سنج نیوز رهبرانقلاب: مردم ومسئولان با غیرت از كالای ایرانی حمایت كنند


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در رواق امام خمینی و صحن های اطراف حرم، با اشاره به استقامت و نشاط انقلاب در چهل سالگی و خنثی شدن نقشه شوم امریكایی ها برای منطقه، به تبیین چرایی، الزامات و راههای تحقق شعار سال یعنی پشتیبانی از كالای ایرانی پرداختند و با تاكید بر «قابل حل بودن همه مشكلات بانگاه به داخل» و هم لزوم توجه و بكارگیری هرچه بیشتر جوانان در میدانهای مختلف همچون عرصه های مدیریتی افزودند: نسل جوان و پرافتخار این سرزمین، پرچم استقلال، عزت، عظمت و شرافت ایران را بلندتر از هر زمان دیگر به اهتزاز درخواهد آورد. رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با تبریك حلول سال نو و عید نوروز به ملت ایران و همینطور تسلیت شهادت حضرت امام هادی ضد السلام، ابراز امیدواری كردند همزمانی سال نو با شهادت آن حضرت، زمینه ساز برخورداری بیش از پیش ملت ایران از هدایت الهی باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای بخش اول سخنان خویش را به بررسی اجمالی كارنامه چهل ساله جمهوری اسلامی ایران در زمینه شعارها، ارزشها و اصول بنیادین و همینطور ارزیابی عملكرد و كارنامه اجرایی مسئولان، اختصاص دادند.

ایشان در زمینه حفظ ارزشها و مبانی و هم پیگیری اهداف انقلاب گفتند: ملت ایران در این زمینه، امتحان خوبی پس داده و توانسته است، شعارهای اصلی انقلاب را به همان استقامت و نشاط اولیه تا به امروز حفظ كند.

رهبر انقلاب، «استقلال و آزادی، مردم سالاری، اعتماد به نفس و خود باوری ملی، عدالت، و تحقق احكام دین و شریعت» را اصول بنیادین انقلاب برشمردند و افزودند: درمورد «استقلال» كه درواقع واكنش ملت ایران به ۲۰۰ سال سلطه بیگانگان بوده است، باید اظهار داشت: كشور از استقلال واقعی برخوردار می باشد و امروز هیچ كشوری به اندازه ایران مستقل نیست و تنها ملتی كه آراء او تحت تأثیر هیچ قدرتی قرار نمی گیرد، ملت بزرگ ایران است.

حضرت آیت الله خامنه ای درباره «آزادی» هم بعنوان یكی از شعارهای اصلی انقلاب گفتند: برخی افراد بی انصاف با سوءاستفاده از آزادی، می گویند در كشور آزادی نیست و بیگانگان هم در تبلیغات خود آن را بازتاب می دهند در حالیكه در كشور آزادی فكر، آزادی بیان و آزادی انتخاب وجود دارد.

ایشان خاطرنشان كردند: امروز هیچ كس در جمهوری اسلامی، به علت مخالف بودن فكر و نظرش با حكومت، تحت تعقیب و فشار قرار نمی گیرد و بنا هم بر چنین كاری نیست اما آزادی در جمهوری اسلامی، همانند سایر نقاط دنیا، چارچوب دارد.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین این مورد تاكید كردند: چارچوب آزادی در جمهوری اسلامی، «قانون اساسی و قوانین كشور» است كه همه این قوانین هم الهام گرفته از شریعت هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای، «مردم سالاری» را یكی دیگر از اصول بنیادین نظام جمهوری اسلامی دانستند و گفتند: در چهل سال گذشته، تقریباً در هر یك یا دو سال انتخابات برگزار شده است و مردم آزادانه و با شور و شوق شركت كرده اند كه ثمره آن هم روی كار آمدن دولت هایی با گرایش های مختلف سیاسی در چهار دهه اخیر بوده است.

ایشان، از «خود باوری و اعتماد به نفس ملی» بعنوان یكی دیگر از شعارهای محقق شده انقلاب نام بردند و با اشاره به مبحث «عدالت» افزودند: چند هفته قبل درمورد عدالت مطالبی را بیان كردم كه بدخواهان به گونه ای القاء كردند كه گویا جمهوری اسلامی در زمینه عدالت هیچ كاری نكرده در حالیكه در باب عدالت كارهای بسیار خوبی انجام گرفته اما سطح توقع نظام اسلامی درمورد عدالت بسیار فراتر از وضع كنونی است.

رهبر انقلاب اسلامی در این خصوص دو آمار جهانی بیان نمودند و گفتند: برپایه آمار مراكز بین المللی، ضریب جینی كه نشان دهنده فاصله طبقاتی در جامعه است، پیش از انقلاب، بالای پنجاه بود در حالیكه در سال ۹۴ به عدد ۳۸ رسیده است. همینطور برپایه آمار دیگری، پیش از انقلاب قشر فقیرِ مطلق دركشور، ۴۶ درصد بود در حالیكه در سال ۹۳، این عدد به ۹.۵ درصد رسیده است.

حضرت آیت الله خامنه ای درباره «اجرای دین و شریعت» هم خاطرنشان كردند: به بركت شورای نگهبان، این مورد در چهل سال قبل در قوانین محقق شده است و به همین دلیل، همه قدرتهای مستكبر با شورای نگهبان مخالفند.

ایشان در مورد كارنامه و عملكرد اجرایی مسئولان هم گفتند: در چهل سال گذشته، عملكرد مسئولان در تأمین امنیت و ثبات، علم و فناوری، زیرساختها (همچون راههای ارتباطی، ساخت سدها، نیروگاهها و بنادر) صادرات غیرنفتی، سرانه ناخالص ملی و توسعه اجتماعی، خیلی خوب بوده است و آمارهای خرسند كننده ای وجود دارد اما دشمنان تلاش دارند در تبلیغات خود این واقعیات را كتمان كنند تا دلهای مردم نسبت به انقلاب و نظام، بدبین شود.

بخش بعدی سخنان رهبر انقلاب اسلامی در مورد لزوم و چگونگی استفاده بهتر از استعدادها و ظرفیت های فراوان طبیعی و انسانی برای پیشرفت ایران بود.

«جوانان تحصیلكرده و كوشا» نخستین ظرفیتی بود كه حضرت آیت الله خامنه ای به آن اشاره كردند.

ایشان با اشاره به ۲۳ برابر شدن جمعیت دانشجویی نسبت به پیش از انقلاب، و همینطور وجود جوانان فعال و نقش آفرین در حوزه های علمیه و سایر میادین علمی، صنعتی، فرهنگی و تربیتی، افزودند: متأسفانه از این جوانان به درستی استفاده نشده و نمی گردد و به همین علت هم اصرار دارم كه جوانان در هر جای ممكن، خودشان به كار و تأسیس و ابتكار، اقدام نمایند.

ایشان سفارش به فعالیت های «آتش به اختیار» را منحصر به فعالیت های فرهنگی ندانستند و گفتند: جوانان عزیز در همه زمینه های مورد نیاز برای پیشرفت كشور می توانند كار و نقش آفرینی كنند. البته مسئولان باید یك برنامه ریزی جامع در مورد جوانان انجام دهند.
رهبر انقلاب اسلامی، «موج جمعیتی» را امكان مهم دیگری برای ایران دانستند و با انتقاد از مخالفان افزایش جمعیت كشور، گفتند: حتماً باید سیاست تكثیر نسل دنبال و صورت گیرد.

ایشان مشكلات غربی ها را از اجرای سیاست «تحدید نسل» یادآور شدند و افزودند: ثمره این سیاست در كشورهای اسلامی هم محروم شدن كشورها از جمعیت جوان است، در حالیكه نیروی انسانی واردكردنی نیست و كشور باید بتواند نیاز فردای خویش را به جوانان فعال و كارآمد تأمین كند.

«مزیت های جغرافیایی» و «منابع طبیعی ارزشمند» همچون وسعت سرزمینی، همجواری آب های آزاد، همسایگی با ۱۵ كشور و قرار داشتن در نقطه اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب از دیگر نقاط قوت كشور بود كه رهبر انقلاب اسلامی به آنها اشاره كردند.

ایشان گفتند: ایران عزیز از لحاظ مجموع منابع نفت و گاز در دنیا اول است، البته اكنون این منابع بدون ارزش افزوده به خارج فروخته می گردد اما این حجم از منابع امكان مهمی است و دشمنان هم بنابراین همواره به دنبال تسلط بر ایران هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای در یك جمع بندی از امكانات و ظرفیت های كشور، تاكید كردند: اگر این ظرفیت های فراوان با ابتكار و حضور جوانان و مدیران فعال و كوشا در عرصه همراه شود، اقتصاد ایران جزو ۱۲ اقتصاد اول پیشرفته دنیا خواهد شد.

ایشان سپس به تبیین علل و موانع استفاده نشدن كامل ظرفیت ها پرداختند.

اولین مانع مورد اشاره رهبر انقلاب، «باور نداشتن یا اهمیت ندادن برخی مسئولان در دولت های مختلف به ظرفیت های كشور» بود.

ایشان با اشاره به پیشرفت های خیره كننده جوانان در صنایع و فناوری های نوین افزودند: روزی كه صنعت هسته ای شروع به كار كرد، حتی بعضی از دانشمندان نسل قدیمی منكر توانایی جوانان دست اندركار این صنعت بودند، اما روزی كه صنعت هسته ای به اوج رسید، همان افراد اعتراف كردند كه جوانان ایرانی خواستند و توانستند.

حضرت آیت الله خامنه ای مهمترین چالش كشور را چالش ذهنی و ناآگاهی افكار عمومی و برخی مسئولان از ثروت انسانی و طبیعی ایران دانستند و گفتند: دشمن از همین بی اطلاعی استفاده و اینگونه القا می كند كه ایرانی، «نمی تواند» و ایران، منابع كافی در اختیار ندارد ولی من در مقابل اصرار دارم كه «ما می توانیم» و ایران از امكانات فراوانی برخوردار می باشد.

ایشان تاكید كردند: مسئولان باید به قدرت و توانایی جوانان ایمان بیاورند و جوانان هم باید كار را با ابتكار و بدون خستگی دنبال كنند و از برخی قدرنشناسی ها دلسرد نشوند.

رهبر انقلاب اسلامی مانع دیگر پیشرفت كشور را «كم كاری» و «تنبلی» برخی مسئولان برشمردند و گفتند: اقتضای كشور، كار بی وقفه و پر توان است، ازاین رو مسئولان بر تلاش هایشان بیفزایند.

«اعتماد به نسخه بیگانه» مانع دیگری بود كه رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره كردند و گفتند: مردم در مقابل بیگانگان منفعل نیستند اما برخی مسئولان به نسخه بیگانه اعتماد بیشتری دارند تا نسخه داخلی.

ایشان «عمل كردن به سیاست های بانك جهانی، سیاست تعدیل اقتصادی و برخی معاهدات بین المللی» و در مقابل «بی توجهی به درون زایی و اقتصاد مقاومتی» را مانعی دیگر برای پیشرفت كشور دانستند و گفتند: درون زایی یعنی تولید ثروت به واسطه فعالیت های درونی كشور نه چشم دوختن به دست بیگانه.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: در طول سالهای گذشته دولت های گوناگون درصدد گرفتن وام از بانك جهانی و صندوق بین المللی پول بودند اما بنده اجازه ندادم زیرا از بیگانه طلب كردن و متعهد شدن به آن، خطایی بزرگ است؛ البته درونزایی به معنای بستن درهای كشور نیست، بلكه اقتصاد باید درون زا و برون گرا باشد.

ایشان «قیبله گرایی سیاسی و جناحی» را یك گرفتاری و از دیگر موانع پیشرفت خواندند و گفتند: كار خوب را هر كسی انجام داد باید آن را در مقام مدیریت و تصمیم گیری ترویج كرد و كنار گذاشتن یك كار خوب، به دلیل انجام دادن آن از سوی جناح مقابل، خطاست.
«نبود مبارزه جدی با فساد» مانع دیگر پیشرفت كشور بود كه رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره كردند.

ایشان در عین حال افزودند: فساد در سطحی كه امروز گفته و تبلیغ می شود، وجود ندارد و اغلب مدیران كشور افرادی مؤمن و پاكدست هستند اما كمترین فساد هم مضرّ و نیازمند مبارزه جدی است و نباید بعد از تاكید بر مبارزه با فساد، مدتی سروصدا و سپس كار رها شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، از «متكی بودن كشور به نفت» بعنوان یكی از بزرگ ترین موانع پیشرفت یاد كردند و با تاكید بر اینكه باید ایران را از «اقتصاد نفتی» خلاص نماییم، افزودند: باید اقتصاد كشور را به گونه ای از نفت مستقل نماییم كه اختیار نفت در دست ما باشد، نه اختیار ما در دست نفت. نباید اجازه دهیم دشمنان با سوءاستفاده از این حربه و با اعمال تحریم و سیاست هایی همچون كاهش قیمت نفت، كار را دشوار كنند.

وجود برخی عیوب اساسی در سبك زندگی مردم همچون «اسراف، مصرف گرایی، رفاه طلبی افراطی و اشرافی گری»، و همینطور «مصرف جنس خارجی» موانع بعدی مورد اشاره رهبر انقلاب اسلامی در زمینه پیشرفت ملت ایران بود.

ایشان تاكید كردند: همه باید بر اقتصاد ملی و مصرف جنس داخلی تعصب داشته باشند و اگر جوانان همان قدر كه در فوتبال و طرفداری از آبی و قرمز یا برخی باشگاههای خارجی تعصب دارند، بر اقتصاد داخلی و استفاده از تولید ملی هم متعصب باشند، اقتصاد كشور اصلاح خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان به تبیین اهمیت، الزامات و راههای تحقق شعار سال جدید یعنی «حمایت از كالای ایرانی» پرداختند.

ایشان در مقدمه این بحث با ردّ دیدگاهی كه معتقد می باشد تعیین شعار سال به دلیل عمل نكردن مسئولان بی فایده است، افزودند: مطرح كردن شعارهای سالانه با دو هدفِ: «جهت دادن به سیاستهای اجرایی و عملكردی مسئولان حكومتی» و «توجه دادن افكار عمومی به مسائل و نیازهای مهم كشور» صورت می گیرد.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان كردند: البته مسئولان هم در حد توان، كار و تلاش می كنند كه البته اگراین تلاشها بیشتر شود، نتایج بهتری به دنبال خواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامی، كالای ایرانی را از این جهت كه «محصول نهایی برنامه ریزی، سرمایه گذاری و كار و ابتكار قشرهای مختلف مردم و مسئولان است»، با عظمت و مهم خواندند و افزودند: فعالان اقتصادی و تولیدگران با «سرمایه گذاری»، مسئولان با «برنامه ریزی»، جوانان با «دانش و طراحی» و كارگران با «كار و تلاش»، محصولی به جامعه عرضه می كنند كه مردم هم علاوه بر نقش آفرینی در تولید، باید با تعصب و غیرت و خرید و مصرف كالای ایرانی از محصول نهایی این زنجیره كار و تلاش حمایت كنند.

رهبر انقلاب اسلامی در زمینه چگونگی پشتیبانی از كالای ایرانی هم نكاتی كاربردی بیان نمودند. «برنامه ریزی برای افزایش تولید»، «ارتقای كیفیت كالاها»، «انطباق بانیازهای روز و سلایق مردم»، «ارزان تمام شدن و رقابت پذیر كردن كالاهای ایرانی با اجناس خارجی» همچون این نكات بود.

ایشان «بازاریابی صادراتی» را از دیگر راههای پشتیبانی از كالای ایرانی برشمردند و با اشاره به وظایف سنگین وزارت خارجه، مسئولان بازرگانی و فعالان اقتصادی افزودند: اگر بتوانیم ۲۰ درصد نیاز بازارهای ۱۵ همسایه ایران را با كالای مرغوب ایرانی تأمین نماییم، در تولید اشتغال و افزایش ثروت ملی گامهای مهمی برداشته ایم.

حضرت آیت الله خامنه ای بعد از تبیین چرایی و راههای پشتیبانی از كالای ایرانی به مبحث الزامات و زمینه های تحقق شعار سال پرداختند.

«اقدام دولت در مدیریت جدی واردات» (چه واردات دولتی و چه واردات بخش خصوصی) و «خودداری كامل از واردات اجناسی كه در داخل تولید می شوند یا قابل تولید هستند» نخستین تاكید رهبر انقلاب در این بحث بود.

ایشان تأثیر مخرب واردات بر تولید را كاملاً اساسی خواندند و افزودند: جنس خارجی مثل سیل وارد می گردد و آن وقت از بیكاری هم انتقاد می كنیم!

حضرت آیت الله خامنه ای «مبارزه جدی با قاچاق» را دومین اجبار جدی پشتیبانی از كالای ایرانی دانستند و افزودند: مردم هم باید متعصبانه از خرید و مصرف جنس قاچاق خودداری كنند تا قاچاق برای كسی به صرفه نباشد.

ایشان با سفارش مؤكد به سرمایه گذاری فعالان اقتصادی در امر تولید افزودند: این سرمایه گذاری ضمن اینكه سود هم به دنبال دارد، اگر با نیت خالص و برای پیشرفت كشور صورت گیرد، عبادت هم به حساب می آید.

جمع بندی رهبر انقلاب اسلامی در بخش شعار سال این جمله بود: «ما مسئولان، فعالان اقتصادی، فروشندگان و مصرف كنندگان، همه و همه با تعصب و غیرت به دنبال پشتیبانی از كالای ایرانی باشیم.»

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان به مسائل منطقه و خباثت امریكایی ها اشاره كردند و گفتند: در سالی كه گذشت، جمهوری اسلامی توانست پرچم عزت و اقتدار ملت ایران را در منطقه به اهتزاز درآورد و سهم مهمی در شكستن كمر تكفیری ها و برقراری امنیت، ایفا كند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی با این اقدام بزرگ خود، نقشه امریكایی ها را در منطقه خنثی كرد، افزودند: اكنون، قدرتهای بین المللی كه همواره در مسائل داخلی مناطق مختلف جهان دخالت می كنند، به جمهوری اسلامی معترضند و می گویند چرا ایران در مسائل منطقه دخالت می كند؟ كه در پاسخ می گوییم این مورد به شما ربطی ندارد.

ایشان با تاكید بر اینكه حضور جمهوری اسلامی ایران در بعضی كشورهای منطقه، با خواست دولتها و ملتها انجام شده است، خاطرنشان كردند: ما نه زورگویی كردیم و نه دخالت در امور داخلی كشورها. كمك خواستند و ما كمك كردیم و این كمك را هم با انگیزه های منطقی و با محاسبات بسیار عاقلانه، و نه از روی احساس، انجام دادیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به طراحی امریكایی ها برای منطقه، گفتند: امریكایی ها به دنبال آن بودند كه با به وجود آوردن گروههای «شریر، ظالم و هتاك» همچون داعش، ملتهای منطقه را مشغول جنگ داخلی، و ذهن آنها را از رژیم غاصب صهیونیستی دور كنند، ولی ما به توفیق الهی توانستیم این نقشه را خنثی نماییم.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ادعای امریكایی ها در خصوص نقش آنها در سركوب داعش، تاكید كردند: این ادعا دروغ است زیرا سیاست امریكا، حفظ داعش و امثال آن است البته به گونه ای كه آنها در اختیار امریكایی ها باشند.

ایشان با تاكید بر اینكه امریكایی ها هیچ انگیزه ای برای از بین بردن داعش نداشتند، افزودند: علاوه بر این موضوع، امریكا قادر به تأمین امنیت در منطقه نیست و نمونه بارز آن حضور ۱۴ ساله در افغانستان است كه نه تنها هیچ امنیتی را برای مردم افغانستان به ارمغان نیاورده است، بلكه شرایط امنیتی را بدتركرده است.

رهبر انقلاب اسلامی با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی، توانسته در منطقه امنیت را برقرار كند، گفتند: پس از این هم همین گونه خواهد بود و بدون شك، امریكا در مسائل منطقه به اهداف خود نخواهد رسید و جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی تمام اهداف خویش را در منطقه محقق خواهد نمود.

حضرت آیت الله خامنه ای در انتها و در جمع بندی سخنانشان به پنج نكته مهم اشاره كردند:

۱- در كشور هیچ مشكل غیرقابل حلی وجود ندارد و كلید حل مشكلات هم در دست مسئولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان.

۲- انقلاب اسلامی با قدرت و نشاط و با حفظ شعارها و اصول بنیادین به پیش می رود و چهل سالگی انقلاب دوران پختگی و نشاط آن است و نه دوران پیری و عقب گرد.

۳- جوانان، سرمایه پرارزش و امید كشور هستند و در میدانهای مهمی همچون صنایع برتر، فرهنگ و هنر، نظامی گری و فرماندهی و مدیریت حضور دارند كه در مدیریت ها باید بیشتر از این سرمایه پرارزش استفاده گردد.

۴- با وجود امید واهی دشمن به روی گردانی نسل سوم و چهارم از انقلاب، گرایش و پایبندی این دو نسل، بسیار عمیق است و اگر از نسل اول بیشتر نباشد، كمتر نیست و

۵- دشمن، تلاش زیادی برای بزرگنمایی بیش از اندازه مشكلات دارد اما همه این مشكلات به دست جوانان و با توفیق الهی قابل حل است و برای همین، دشمن به شدت از بالندگی نسل جوان، ناراحت و عصبانی است.

رهبر انقلاب اسلامی سخنان خویش را با این فراز به آخر رساندند: «جوانهای عزیز ایران، كشور را بهتر از آن چیزی كه در ذهن نسل قبلی بود، خواهند ساخت و پرچم استقلال، عزت و عظمت و شرافت كشور را بلند تر از گذشته به اهتزاز درخواهد آورد.»

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، گزارشی از فعالیت های آستان قدس در زمینه خدمات به محرومان و اقشار ضعیف در تسهیل زیارت، گسترش و توسعه مفهوم خدمت به آستان امام رضا ضد السلام، حضور گروه های جهادی در مناطق محروم، فعالیت های فرهنگی و تبلیغی وحمایت از هنر اسلامی و هنرمندان انقلابی بیان كرد. 2929

1397/01/02
11:24:41
5.0 / 5
5311
تگهای خبر: اقتصاد , ایران , سیاست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز