نسخه ای برای مواجهه با نفوذ بیگانگان در خلیج فارس

نسخه ای برای مواجهه با نفوذ بیگانگان در خلیج فارس به گزارش سنج نیوز رئیس دانشکده علوم گردشگری تصریح کرد: دولت های منطقه خلیج فارس زمینه های حضور مردم و گردشگران سایر مناطق را برای بازدید و آشنایی بیشتر با میراث کهن و باستانی منطقه خلیج فارس فراهم آورند.


منو چهر جهانیان ـ رئیس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ ـ در یادداشتی به مناسبت روز ملی خلیج فارس که در اختیار این خبرگزاری قرار داده، نوشته است: خلیج فارس پیشینه ای وسیع و گسترده به بلندای تاریخ این سرزمین داشته و خاستگاه و فرهنگ ها وتمدن های بزرگ بشری است. خلیج فارس از بدو پیدایش تا زمان حاضر، بستری جغرافیایی در شکل دهی روابط فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تجاری ملل مختلف جهان با محوریت توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل مثبت و سازنده بوده و زمینه های همکاری و گسترش فعالیتهای تجاری و اقتصادی را فراهم آورده است.
فرهنگ و اخلاقیات ایرانی ها همواره با تکیه بر همدلی وهمکاری میان مردم و اقوام مختلف بشر روح همبستگی، صلح و دوستی در بین آنها را گسترش داده است. در حوزه خلیج فارس، زندگی و هم زیستی در این مکان با جوشش فرهنگی و اجتماعی اقوام مختلف در منطقه، بستری را برای توسعه روابط و همکاریهای فرهنگی و اجتماعی میان مردمان و کشورهای حوزه خلیج فارس وسایر مردمان ملل مختلف فراهم آورده است.

نام خلیج فارس، با نام ایران برای همیشه تاریخ عجین گشته و این ارتباط عمیق و پایدارِ ایران با خلیج فارس در اشکال و حوزه های مختلف قابل ترسیم، تائید و تاکید است و استمرار آن تا دوران معاصر به تصویر درآمده است.

سیر تحولات دوران معاصر مبین اقتدار ایرانی ها در خلیج فارس بوده، همکاری کشورهای منطقه خلیج فارس تضمین کننده ثبات وآرامش درمنطقه است. کشور ایران سهم مهم و اساسی در شکل گیری و تضمین ثبات منطقه خلیج فارس دارد، که با تعامل و توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وهمچنین روابط دیپلماتیک در بین کشورهای منطقه خلیج فارس، متضمن ثبات و پایداری در این منطقه مهم و حیاتی دنیا است.
روز ملی خلیج فارس بعنوان یکی از اقدامات ملی و پدافند غیرعامل در رویارویی با نفوذ بیگانگان درمنطقه خلیج فارس اقتضا می کند تا مجموعه سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی کشور در مورد این امر فراگیر که ریشه در باورهای ملی، دینی و درونی ایرانی ها دارد مشارکت فعال داشته باشند.

برنامه های علمی و فرهنگی با رویکرد شناخت و آگاهی بخشی در حوزه میراث فرهنگی وگردشگری منطقه خلیج فارس می تواند بستری را برای معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران و جاذبه های متنوع و بی نظیر سواحل و کرانه های خلیج فارس، دانش دریانوردی و میهمان نوازی مردمان این دیار به سایر مردمان جهان فراهم نموده و گام مهم و ارزشمندی در جهت اعتلای نام خلیج فارس بعنوان مهد وگهواره فرهنگ ها وتمدن های بشری جهان بردارد.

گردشگری بعنوان ابزاری در جهت گسترش صلح و دوستی، تعمیق روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل میان مردمان و دولت ها به شمار می آید، که می تواند نقش بسیار سازنده و تاثیرگذاری برای همگرایی و توسعه روابط و همکاریهای مشترک میان مردمان و دولت های منطقه خلیج فارس ایفا کند.

لازم است دولت های منطقه خلیج فارس برپایه اشتراکات فرهنگی، تمدنی و همینطور علاقمندی ها و پیوندهای عمیق و ریشه دار فرهنگی، زمینه های حضور مردمان و گردشگران سایر مناطق را برای بازدید و آشنایی بیشتر با میراث کهن و باستانی منطقه خلیج فارس فراهم آورند. این مهم باعث رونق وشکوفایی اقتصادی منطقه خلیج فارس، انسجام اجتماعی و زمینه های همکاری بیشتر وتعامل منطقه ای را گسترش خواهد داد.

نکوداشت «روز ملی خلیج فارس» گامی است برای معرفی وتوجه بیشتر به مردمان این منطقه با پیشینه تاریخی و تمدنی و تاکید بر معرفی آثار و جاذبه های بی نظیر و متنوع گردشگری برای حضور در عرصه های بین المللی در جهت تعامل سازنده، همگرایی و هم افزایی بیشتر میان کشورهای منطقه خلیج فارس با سایر مردمان و کشورها برای رسیدن به توسعه و آبادانی این منطقه ژئواستراتژیک، ژئوپلتیک و ژئواکونومیک.

برنامه ریزی برای فراهم آوردن، ایجاد و توسعه زیرساخت ها و انجام اقدامات بهینه در جهت توسعه فعالیتهای گردشگری در منطقه خلیج فارس با حضور سرمایه گذاران داخلی وخارجی و به کارگیری ظرفیت های بسیار متنوع و جاذبه های بی نظیر گردشگری منطقه خلیج فارس در راه معرفی خصوصیت های فرهنگی و اجتماعی، میراث فرهنگی و تمدنی منطقه، علاوه بر همگرایی منطقه ای، به اشتغال و کارآفرینی و توانمندسازی جوامع میزبان ومحلی، بومیان وساکنین منطقه خلیج فارس کمک می نماید.

این امر مستلزم تعیین خط مشی ها، سیاست گذاری های کلان و اولویت بخشی به سفر و گردشگری و اتخاذ تصمیمات و داشتن برنامه هدف مند وجامع، همکاری و هماهنگی بین متولیان بخش های دولتی و سایر دست اندرکاران مجموعه های در رابطه با مقوله صنعت توریسم، درصورتیکه مورد توجه جدی قرار گیرد، رونق اقتصادی، اشتغال، کارآفرینی، توسعه وشکوفایی را در راستای، وفاق و انسجام ملی در بین ساکنین بومی و محلی و همگرایی در میان کشورهای منطقه خلیج فارس به همراه خواهد داشت.

منبع:

1400/02/10
13:33:04
5.0 / 5
315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز