هم صدایی مجلس و دولت در شفاف شدن هزینه های انتخاباتی كاندیداها

هم صدایی مجلس و دولت در شفاف شدن هزینه های انتخاباتی كاندیداها سنج نیوز: پارلمان نشینان دهم امروز با كلیات طرح دوفوریتی موافقت كردند كه در صورت تصویب نهایی، گام بلندی در امتداد شفاف سازی منابع تأمین مالی تبلیغات و كارهای انتخاباتی خواهد بود.


به گزارش سنج نیوز به نقل از خبر آنلاین، با وجود آنكه از دو سال پیش قرار بود قانون انتخابات مجلس برای انتخابات ۹۸ اصلاح گردد اما این اتفاق به عمر مجلس دهم قد نداد. در این اصلاحیه قرار بود فكری هم برای شفاف شدن هزینه انتخابات بشود. مجلس دهمی ها اما بیكار ننشستند و این دفعه طرح شفاف شدن هزینه های انتخابات با قید دو فوریت به صحن علنی مجلس آمد. طرحی كه روز گذشته امروز دو فوریت آن تصویب و امروز نیز نمایندگان با كلیات آن موافقت كردند. بهارستان نشینان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی كلیات طرح دوفوریتی شفاف سازی منابع تأمین مالی تبلیغات و كارهای انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را مورد بررسی قرار داده و با ۱۴۹ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع با كلیات این طرح دوفوریتی موافقت كردند. اگر این طرح 11 ماده ای به تصویب نهایی برسد، چگونگی نظارت بر منابع مالی كارهای انتخاباتی كاندیداها روشن خواهد شد و گروه های سیاسی و داوطلبان شركت در انتخابات موظف می شوند تمامی مصارف و مخارج در رابطه با كارهای انتخاباتی و هزینه های تبلیغاتی خود و منابع تأمین مالی این هزینه ها و میزان كمك های مالی نقدی و غیرنقدی دریافتی را به نحو شفاف و با رعایت روش های استاندارد حسابداری در سامانه مالی انتخابات ثبت كنند، به شكلی كه بوسیله كمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی و هیأت های اجرایی و نظارت، حسب مورد قابل دسترس، حسابرسی و رسیدگی باشد. اصغر سلیمی سخنگوی كمیسیون شوراها قبل از رای گیری مجلس درباره كلیات این طرح، گفت: این طرح قسمتی از طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مربوط به استانی شدن انتخابات بود كه مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت. با عنایت به مهم بودن این مساله در انتخابات مجلس درخواست ما از نمایندگان رأی مثبت به این طرح است.
حمایت دولت از شفاف سازی هزینه های انتخاباتی در حین بررسی كلیات طرح دو فوریتی شفاف سازی منابع تامین مالی تبلیغات و كارهای انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، حسینعلی امیری معاون پارلمانی دولت خطاب به نمایندگان اظهار داشت: قسمتی از لایحه جامع انتخابات به تبلیغات نامزدهای انتخاباتی اختصاص یافته است. پس در این لایحه به سوژه تامین مالی تبلیغات نیز پرداخته شده است. وی ادامه داد: در طرح دو فوریتی شفاف سازی هزینه های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات بخش قابل توجهی از هزینه های تبلیغاتی قید شده كه بخش اعظم این موارد در لایحه جامع انتخابات دیده شده است. معاون پارلمانی رئیس جمهور با تاكید بر شفاف شدن هزینه های انتخاباتی اشاره كرد: شفافیت منابع مالی تبلیغات انتخاباتی در امتداد ارتقاء اعتماد مردم به نظام بوده و یك لزوم شناخته می شود كه غیر قابل اجتناب است. اگر برای طرح شفاف سازی منابع تامین مالی تبلیغات انتخاباتی بار مالی متصور باشد آنرا دولت می پذیرد. 2727


منبع:

1398/10/03
12:48:06
5.0 / 5
4503
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز