سلطان عمان بزودی در تهران

سلطان عمان بزودی در تهران به گزارش سنج نیوز، ایران نوشت: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه روز گذشته و چند هفته پس از توافق ازسرگیری رابطه تهران و ریاض راهی مسقط شد؛ سفری که وزیر خارجه طی آن، بر اراده جمهوری اسلامی برای توسعه همکاری و همگرایی با همه کشورهای همسایه و عربی جهت ایجاد الگوواره همکاری درون منطقه ای تاکید خواهد داشت.همزمان با سفر هیأت دیپلماتیک به مسقط با «علی نجفی خوشرودی»، سفیر ایران در عمان گفت و گو کردیم. وی در این مصاحبه درباره ی اهداف سفر جدید امیرعبداللهیان به عمان سخن گفت و به تبیین بازتاب گسترده توافق ازسرگیری رابطه تهران و ریاض در منطقه پرداخت. نجفی نقش ویژه عمان در تحولات اخیر میان ایران و عربستان را مورد تاکید قرار داد و از ادامه این نقش آفرینی سازنده با هدف تسهیل اجرای توافق دو کشور آگاهی داد.
***
آقای امیرعبداللهیان برای سومین بار از زمان شروع به کار دولت سیزدهم به عمان سفر کرده اند. عمان به عنوان کشوری در منطقه که بالاترین سطح از رابطه را با جمهوری اسلامی دارد، در وضعیت فعلی و در روند همکاریهای سیاسی و اقتصادی چه جایگاهی برای ایران دارد؟ بیشترین وجوه همکاری تهران و مسقط در کدام حوزه ها تعریف می شود؟
عمان جایگاه برجسته ای در سیاست خارجی و به ویژه در سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران دارد. متقابلاً ایران نیز کشور مهمی برای سلطنت عمان به شمار می آید. بر این اساس و در چهارچوب مناسبات همجواری، روابط دو کشور در حوزه های گوناگون روند رو به رشدی را طی می کند. رایزنی های دو کشور در عرصه سیاسی در سطح عالی در جریان است. در زمینه اقتصادی نیز خوشبختانه طی ۲ الی ۳ سال اخیر شاهد رشد قابل توجه حجم مبادلات اقتصادی دو کشور هستیم. حجم روابط تجاری ایران و عمان تا آخر سال گذشته بری نخستین بار به بیش از ۲ میلیارد دلار رسید و رشدی حدود ۶۰درصد در مناسبات تجاری دو کشور بدست آمد. علاوه بر این سیاست خارجی متوازن عمان و حسن مناسبات همجواری و اعتماد موجود میان دو کشور باعث شده دو کشور در خیلی از مسائل منطقه ای و بین المللی رایزنی های نزدیکی با هم داشته باشند و عمان هم همیشه نقش مهم و مثبتی را در ارتباط با موضوعات مختلف با ایران ایفا کرده است.

نوع مناسبات و اشتراکات میان دو ملت ایران و عمان چه نقشی در تقویت ابعاد فرهنگی رابطه دو کشور داشته است؟
خوشبختانه مراودات مردمی میان ایران و عمان در سالهای اخیر افزایش شایان توجهی داشته است. سالانه تعداد قابل توجهی از اتباع عمانی برای گردشگری طبیعی یا گردشگری سلامت و امور بهداشت و درمان به ایران سفر می کنند و متقابلاً اتباع ایرانی نیز برای گردشگری و کارهای اقتصادی و کسب وکار به عمان سفر می کنند.
حدوداً از دو سال قبل، ویزای عمان برای اتباع ایرانی به مدت ۱۴ روز لغو شده است. یعنی اتباع ایرانی می توانند بدون ویزا تا ۱۴ روز به عمان سفر نمایند. همین طور دو کشور موقعیت ممتازی برای توسعه کارهای تجاری و سرمایه گذاری بخش های خصوصی دارند. یکی از سیاست های جدی سفارت ایران در عمان، پشتیبانی از ارتباطات بخش های خصوصی است. رشد قابل توجه مبادلات تجاری دو کشور در پرتو همین رویکرد و سیاست اتفاق افتاده است. درب سفارت همیشه روی فعالان تجاری باز است.
من شخصاً هر هفته به طور متوسط با حدود ۲۰ الی ۳۰ نفر از ایرانیان مشتاق فعالیت اقتصادی که برای اولین بار جهت بررسی زمینه های کارهای اقتصادی به عمان سفر می کنند، یا ایرانیان مقیم ملاقات می کنم. علاوه بر این بخش های دیگر و ذیربط سفارت نیز چنین فرصت هایی را برای هموطنان و بخش های خصوصی فراهم می کنند. ایران و عمان دو کشور مسلمان و همسایه هستند و مناسبات همجواری و ممتاز دو کشور این ظرفیت را برای تقویت هرچه بیشتر مراودات مردمی فراهم نموده است. در این جهت رونق حمل و نقل هوایی و پروازها و حمل و نقل دریایی برای افزایش سطح روابط اقتصادی دوکشور کمک شایانی داشته است. برنامه ها و پروژه های دیگری نیز برای بسط همکاریهای اقتصادی دوکشور در دستور کار است که ان شاءالله در فرصت های دیگر اطلاع رسانی خواهد شد.

نام عمان در ماه های اخیر در جریان مذاکرات رفع تحریم ها در کنار قطر به عنوان میانجیگر مطرح گردیده است. بنظر می رسد برخی رفت و آمدهای مقام های دیپلماتیک ایرانی و عمانی در ماه های اخیر ناظر بر ایفای این نقش انجام شده است. نظر شما چیست؟ همین طور آیا تلاشی از طرف عمان برای تبادل زندانیان ایرانی و امریکایی در جریان است؟
عمان نقش مهمی را در شکل گیری توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ ایفا کرد و طبیعتاً پس از خروج امریکا از این توافق، این مساله و همین طور روند مذاکرات رفع تحریم ها به عنوان یکی از موضوعات مذاکرات بین مقامات جمهوری اسلامی و سلطنت عمان مطرح بوده است. ایران نیز همیشه از این نقش استقبال کرده و اعتماد متقابل بین دو کشور بر اهمیت این نقش آفرینی افزوده است. علاوه بر این کوشش های مؤثری از طرف عمان در ارتباط با موضوع تبادل زندانیان دوتابعیتی انجام شده است. در این جهت پروسه آزادی خانم نازنین زاغری و آقای باقر نمازی با وساطت عمان انجام شد و از ایران منتقل شدند.

مهم ترین محور سفر فعلی آقای امیرعبداللهیان در دیدار با مقام های عمان دربرگیرنده چه مطالبی است؟
سفر آقای امیرعبداللهیان در چهارچوب رایزنی های دوره ای میان وزرای خارجه دو کشور به انجام می رسد و تمرکز آن بر مسائل و موضوعات مختلف سیاسی و اقتصادی در روابط دوجانبه طرفین است، به ویژه با توجه به این که در ابتدای سال جاری شمسی قرار داریم، طبیعتاً گفت وگوی وزرا می تواند مسیر همکاریهای دو کشور را در طول سال جاری مشخص و ترسیم کند و در عین حال فرصتی باشد تا مسائل مختلف منطقه ای و بین المللی مورد تبادل نظر طرفین قرار گیرد. با توجه به این که سفر سلطان عمان به ایران در دستور کار است، طبعاً گفت وگوهای وزرای خارجه می تواند برای این سفر و دستور کار مذاکرات ایشان و ریاست محترم جمهور مؤثر باشد.

سفر فعلی وزیر امور خارجه به مسقط پس از توافق اخیر تهران و ریاض برای بازگشایی رابطه انجام شده است. عمان به عنوان کشور دوست و نزدیک جمهوری اسلامی که همیشه در روند تحولات منطقه بی طرفی اختیار کرده است، چه نقشی می تواند در تسهیل اجرای توافق میان ایران و عربستان داشته باشد؟
عمان نقش مهمی در روند ازسرگیری روابط ایران و عربستان سعودی ایفا کرد. ۳ دور مذاکرات ایران و عربستان در عمان انجام شد و اغراق نیست اگر بگوییم پایه این توافق در مذاکرات مسقط گذاشته شد. البته مذاکرات در بغداد و در نهایت مذاکرات پکن به توافق نهایی تهران و ریاض برای ازسرگیری رابطه منتهی شد اما نقش عمان دراین زمینه حائزاهمیت بود. خوشبختانه با بیان این توافق، شاهد فضای مثبتی در سطح منطقه و در مناسبات همسایگی ایران با کشورهای منطقه هستیم و طبعاً نقش برادران عمانی ما در پیشبرد و تسهیل اجرای این توافق می تواند حائزاهمیت باشد، کما این که همین الان هم مسائلی مطرح است که در حقیقت با کمک طرف عمانی درحال پیگیری است. بااینکه این موضوعات با تبادل تیم های فنی برای بازگشایی سفارتخانه ها در تهران و ریاض در کانال های مستقیم خود دنبال خواهد شد اما تا رسیدن به مرحله فعالیت رسمی سفارتخانه ها این همکاریهای سازنده و دوستانه برادران ما در عمان مغتنم و باارزش است.

روند تحولات و مناسبات ایران با کشورهای منطقه را پس از توافق ازسرگیری رابطه ایران و عربستان چطور ارزیابی می کنید و اراده کشورهایی مانند بحرین که قبل از این در صف بندی های منطقه ای در کنار عربستان قرار گرفته اند، برای ترمیم رابطه با ایران تا چه اندازه جدی است؟
توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان برای ازسرگیری رابطه و بازگشایی سفارتخانه ها بازتاب قابل توجهی در سطح منطقه ای و بین المللی به ویژه در مناسبات متقابل جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه داشت.
البته باید یادآوری کرد پیش از این توافق، ما دو اقدام مثبت در روابط با بحرین را شاهد بودیم که آن هم با کمک دوستان درعمان شکل گرفت که نتیجه آن اعزام تیم کارشناسی و فنی وزارت امور خارجه ایران به منامه برای بازدید از اماکن دیپلماتیک کشورمان در منامه بود. طبیعتاً این اقدام یک گام جدید بود و پس از آن نیز یک هیأت پارلمانی ایران جهت شرکت در اجلاس بین المجالس به بحرین سفر کرد و این دو اقدام پیش از اعلام توافق ایران و عربستان روی داد. طبعاً توافق تهران و ریاض این فضای مثبت را ارتقا داد.
ایران همیشه به سمت همسایگان و کشورهای منطقه دست دوستی دراز کرده و بر اشتراکات و ظرفیت ها در مناسبات همسایگی تاکید کرده است. بدین سبب خوشبین هستم و امیدواریم شاهد گشایش های بیشتر در این مسأله باشیم.
آیا برای سفر پادشاه عمان به ایران، تاریخی پیش بینی شده است؟
سفر جناب سلطان هیثم بن طارق به ایران به دعوت رییس جمهور در دستور کار است. سال قبل جناب آقای رئیسی سفری به مسقط داشتند و متقابلاً از سلطان عمان برای سفر به ایران دعوت نمودند. تنظیم تاریخ این سفر در دستور کار قرار دارد و ان شاءالله پس از نهایی شدن، تاریخ اعلام خواهد شد.
۲۳۲۳

1402/02/06
12:26:08
5.0 / 5
342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز