دولت رییسی چقدر زیر بلیت باند سعید جلیلی است؟

دولت رییسی چقدر زیر بلیت باند سعید جلیلی است؟ به گزارش سنج نیوز، اعتماد نوشت: مرور بخش های مختلف دولت رییسی نشان میدهد که امپراتوری جلیلی بوسیله نیروهایش در سطوح مختلف انسانی در بدنه دولت گسترده است؛ بخش هایی از سیاست داخلی تا برخی وزارتخانه ها.


سیاست خارجی و علی باقری کنی؛ یار بی وفا و سیاست باوفا «اگر بنده به ریاست جمهوری می رسیدم، برجام را امضا نمی کردم. چونکه اندیشه بنده متفاوت است». فروردین سال 1395 وقتی سعید جلیلی این سخن را درباره ی وضعیت سیاست خارجی دولت حسن روحانی گفت از همیشه روشن تر شد که او، هم رویای ریاست جمهوری را رها نکرده و هم به رغم امضای برجام و نهایی شدن آن، دل خوشی از این توافق ندارد. مذاکره برای جلیلی فرصتی برای «ابلاغ» یک پیام بود کما این که گفته می شود در زمان مذاکره بخش هایی از پایان نامه خودرا در جلسات مذاکره می خوانده؛ «بنیاد اندیشه سیاسی اسلام در قرآن» که در سال ۱۳۸۱ در دانشگاه امام صادق(ع) در مقطع دکتری از آن دفاع کرد و «سیاست خارجی پیامبر» که عنوان پژوهشی از وی و گویا عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد او نیز بوده است.
مواجهه با رویه مذاکره جلیلی برمبنای مفاهیم پایان نامه هایش در اردوگاه اصولگرایان، هم موافق داشت هم منتقد؛ این رویه مورد قبول و افتخار اصلی ترین حامیانش یعنی جبهه پایداری بود، تا جایی که قاسم روانبخش، سخنگوی این تشکل در سال 1392 اعلام نمود که این تشکل برمبنای مطالعه پایان نامه های جلیلی او را به عنوان «کاندیدای اصلح» در نظر گرفت. در مقابل علی اکبر ولایتی در مناظرات انتخاباتی سال 1392 شیوه مذاکره جلیلی را «کلاس فلسفه» خواند و از آن انتقاد نمود.
ویلیام برنز عضو تیم مذاکره کننده امریکا درباره ی تجربه مذاکره با جلیلی در کتاب خاطرات خود مطالبی را نگاشته که سایت انتخاب در بهمن سال 1399 آنرا منتشر نمود. برنز در اینباره می گوید: «او یک باورمند واقعی به انقلاب اسلامی بود. در طول جلسه دایما نوت برداری می کرد و همزمان لبخند بی رمقی بر چهره داشت. جلیلی و همکارانش بارها زیرچشمی من را نگاه می کردند و به نظر می رسید که حضور امریکا را نگران کننده می دانستند».
ذکر این مطلب در کنار لزوم توجه به رویکرد مذاکره جلیلی، نکته مهم دیگری نیز دارد؛ «جلیلی و همکارانش»؛ همکاری که امروز سایه وی در تیم مذاکره کننده است.
با گذشت زمان اندکی پس از شروع به کار دولت رییسی، شایعه احتمال انتخاب جلیلی به عنوان وزیر امور خارجه یا مسوول تیم مذاکره کننده همچون کف بر آب محو شد اما ظهور چهره ای جدید بر راس تیم مذاکره کننده بسیاری را به این نتیجه رساند که مقرر است دست به فرمان مذاکره به دوران جلیلی- احمدی نژاد بازگردد؛ علی باقری کنی شخصیتی با تلفیقی از رویکردها و ادبیات محمدجواد لاریجانی و سعیدجلیلی که ریاست ستاد او را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ را برعهده داشت، در راس تیم مذاکره کننده قرار گفت. باقری کنی بااینکه از سال ۸۶ تا ۹۲ در کنار جلیلی در تیم هسته ای ایران در دولت محمود احمدی نژاد حضور داشت، با کنار گذاشته شدن از تیم مذاکره کننده در دولت روحانی، در شبکه افق یا جمع دانشجویان بسیجی و انقلابی مشغول نق زدن مقابل ظریف شد، نقدهایش مقابل برجام در وب سایت «مدرسه کالک» وابسته به بسیج دانشجویی و «مرکز رشد دانشگاه امام صادق» منتشر گردید و مقدمه ای هم بر نسخه فارسی کتاب خاطرات وندی شرمن، مذاکره کننده تیم هسته ای نوشت. تا اینجای کار به نظر می رسید سایه جلیلی مقرر است توسط باقری کنی در تیم مذاکره کننده تجلی پیدا کند. وقتی باقری کنی در همان روزهای آغازین، در برنامه ای تلویزیونی از برجام به عنوان عروسی که پدرخانواده از آن رضایت ندارد، نام برد، اولین ظهور جلیلی در دولت نمایان شد. اما به مرور رویکرد های ظاهری باقری کنی تغییر کرد؛ دست از نقد علنی برجام برداشت و مسئولیت احیای آن در مذاکرات را دنبال کرد. این سکوت راهبردی را برخی به عنوان «جدایی باقری کنی از جلیلی» تفسیر کردند ولی حالا 17 ماه پس از شروع به کار دولت رییسی و بی نتیجه بودن مذاکرات نشان داد هیچ جدایی در کار نیست. بااینکه همان زمان هم برخی تاکید نمودند که این تفاوت تنها در ظاهر است. به قول منصور حقیقت پور، نماینده اصولگرای مجلس نهم و مشاور علی لاریجانی در مجلس دهم، «آقایان باقری کنی و جلیلی از یک حوزه فکری و یارغار هم هستند و تردیدی نیست که آقای جلیلی در پشت صحنه درحال هدایت کار است».
گذر زمان هم نشان داد خروجی مذاکرات باقری کنی و جلیلی چندان تفاوتی ندارد و شاید باقری کنی در ظاهر یار بی وفایی برای جلیلی در «تخریب و نق نق مقابل برجام» بود اما در عمل با ناکام ماندن مذاکرات برجام، او سهم خودرا در «شیوه مذاکره جلیلی» و «تجلی دیدگاه های ضدغرب» او ادا کرده و دست به فرمان تیم مذاکره کننده را برمبنای تابلوهای جلیلی جلو برد؛ مذاکره ای شعاری با نفرت از برجام در دل و کوشش برای راهنمایی کشورهای غربی به مسیر رستگاری. سعید جلیلی در هدایت هر جای دیگری از دولت رییسی در سایه باشد، در سیاست خارجی در متن بوده و احتمالاً تا آخر نیز حاکم بلامنازع و در روشنایی این حوزه باقی می ماند. صدا و سیما، امپراتوری جلیلیون
با مرور تغییرات در صداو سیما از شهریور سال 1400 - زمان شروع به کار دولت رییسی- تا اردیبهشت 1401 شاهد چینش جدی نیروهای برادران جلیلی به ویژه «سعید» هستیم. اولین نمونه حضور پسرخاله سعید جلیلی در راس مهم ترین بخش سازمان صدا و سیما بود؛ معاونت سیاسی صدا و سیما که بدون اغراق مهم ترین معاونت این سازمان است به علیرضا خدابخشی رسید؛ معاونتی که تمامی بخش های خبری و تولیدات سیاسی را زیر نظر دارد.
علاوه بر این، محمدعلی صائب، دستیار ویژه و از چهره های حلقه نزدیکان او نیز ابتدا به عنوان رئیس حوزه ریاست صدا و سیما منتصب و مدتی بعد به عنوان رئیس خبرگزاری صدا و سیما منصوب گردید. در سطوح پایین تر نیز مواردی قابل توجه است؛ چند روز بعد از آنکه در اردیبهشت سال 1400، پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما، محسن برمهانی را به سمت معاونت سیما منصوب نمود، مدیران شش شبکه تلویزیونی سیما تغییراتی به نفع جریان جلیلیون داشتند. نکته قابل توجه آنکه علی فروغی، مدیر خبرساز و تندرو شبکه ۳ سیما، در منصب خود باقی ماند و در عوض تعدادی از چهره های ناشناس و نسبتا جوان سر کار آمدند که سابقه همکاری با نهادهای نظامی و انقلابی مانند حوزه هنری، بسیج، سازمان رسانه ای اوج و جشنواره عمار را در کارنامه دارند و البته اغلب از حامیان سعید جلیلی بوده اند. برمهانی به جز سابقه حضور در صداوسیما، شرکتی به نام «آیات مدیا» هم تاسیس کرد که در حقیقت بازوی پخش خارجی سازمان فرهنگی- رسانه ای اوج وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. علاوه بر این با مرور اسامی منتصب در آن ایام می بینیم که نقطه مشترک دیگر مدیران جدید شبکه های ۱، ۲، ۴، آموزش، قرآن دو موضوع بود؛ هیچ گاه در سطوح بالای مدیریت فرهنگی حضور نداشته اند و حامیان سعید جلیلی و در مواردی از نزدیکان وحید جلیلی بودند. آذرماه سال 1400 وقتی پیمان جبلی وحید جلیلی را به سمت «قائم مقام رئیس سازمان در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول در رسانه ملی» منصوب نمود، تغییرات سرعت بیشتری نیز گرفت؛ حامد بامروت نژاد، از دیگر چهره های نزدیک به برادران جلیلی و یکی از حامیان سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که در صفحه اینستاگرامش مملو از متن هایی در خصوص این بود که جلیلی «اصلح» را به «صالح مقبول» یعنی ابراهیم رییسی ترجیح می دهد، مدیر جدید شبکه 2 شد. حسین شاهمرادی، متولد ۱۳۶۷ که مدیر شبکه ۴ شد هم فرد نزدیک به تشکیلات سعید جلیلی است. وی در زمان دانشجویی، عضو اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و در سال ۱۳۹۶، از امضاکنندگان نامه دعوت از سعید جلیلی برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری بوده که در توییتر نوشته بود «این قدر که جلیلی برنامه داره، تلویزیون نداره». همین شد که با سرازیر شدن چهره های نزدیک به سعید و وحید جلیلی به صداوسیما ترکیب پازل تغییرات در صداوسیما به نفع جلیلیون بود نه عدالتخواهان که خوش خیال بودند که جبلی بر صندلی ریاست رسانه ملی تکیه زده است. البته نباید از یاد برد که خود پیمان جبلی در شورایعالی امنیت ملی تحت راهبری سعید جلیلی حضور داشت. همین طور جریان عدالتخواه نیز با نیروهای دو آتشه اش که در مقطعی چندساله گوی سوت زنی برای فساد در پروژه های دولت روحانی را از هم می ربودند، تا قبل از این که افسار عدالتخواهان از دست نیروهای اصولگرا بیرون رود، ارادت تمام قدی به وحید و سعید جلیلی داشتند. مدیریت اقتصادی و طرح های بنزینی؛ از دیدگاه های مسکن تا مولدسازی دارایی های دولت
به جز چهره های نزدیک به سعید جلیلی که در سطوح مدیرکل در وزارتخانه های اقتصادی دولت رییسی حضور پررنگ دارند، راهبردهای اقتصادی سعید جلیلی به وفور در برنامه های اقتصادی دولت به ویژه دستورکارهای سید احسان خاندوزی دیده می شود. «حل مشکل تورم با اقتصاد مقاومتی» یکی از اصلی ترین محورهای برنامه های اقتصادی سعیدجلیلی در روزهای انتخابات ریاست جمهوری 1400 و پیش از انصراف او است. او بارها در برنامه ها و سخنرانی های اقتصادی خود بر دو موضوع «عدالت»، «اصلاح الگوی مصرف» و «حمایت از محرومان» تاکید داشته است. شعارهایی که عموما در دولت های اصولگرا شنیده می شود و در ادبیات و بسته بندی ظاهری خیلی از تصمیمات اقتصادی دولت نیز وجود دارد. سهمیه بندی تمامی حامل های انرژی در قالب طرح «وان» نیز از مواردی است که سعید جلیلی به آن اصرار دارد و البته از گزینه های مورد بحث در دولت در ارتباط با مدیریت حامل های انرژی است. طرح وان تاکید دارد که باید سهمیه انرژی به افراد و هر کدملی تعلق گیرد نه به خودرو. این ایده از نظر خیلی از کارشناسان حوزه انرژی جز با صفت احمدی نژادی قابل توصیف است و البته از مواردی است که در جلسات کارگروه های دولت سایه بارها مورد تاکید جلیلی قرار گرفته است. ناگفته نماند که طرح وان در میانه مدلهای توزیع یارانه و الگوهای نوظهور در ایران در توزیع نقدینگی یا حامل های انرژی که قابل خرید و فروش بین مردم باشد، طرح جدیدی است که موافقان زیادی نیز بین کارشناسان مستقل دارد. علاوه بر این سعید جلیلی در دیدار با دانشجویان دانشگاه گیلان در دی ماه سال جاری اصرار کرد که دولت در مقام سیاست گذار باید بگونه ای سیاستگذاری کند که مشکل مسکن کشور حل شود اما لزوما به این مفهوم نیست که خودش باید مسکن بسازد. این دقیقا همان دست فرمان دولت در زمینه مسکن امسال است، پس از آنکه مطالبه درباره ی ساخت 4میلیون مسکن در سال که شعار محوری رییسی در زمان انتخابات بود شدت گرفت، مخبر معاون اول رییسی اظهار داشت که قرار نیست دولت مسکن بسازد که این خود نشان از نزدیکی دیدگاه های جلیلی و دولت رییسی دارد. مهم تر از همه، ردپای جلیلی در طرح مولدسازی دارایی های دولت می باشد. طرحی که در سال 97 تصویب شده اما سعید جلیلی در دیدار کارگروه اقتصادی دولت سایه با سید احسان خاندوزی- (فارغ از آنکه چه دلیلی دارد وزیر اقتصاد در کارگروه دولت سایه جلیلی حاضر شود و به رهنمودهای جلیلی درباره ی مدیریت حوزه اقتصادی گوش فرا دهد؟) به اهمیت مولدسازی دارایی های دولت تاکید کرده است. جلیلی در این دیدار در سوم شهریور سال جاری که گزارش مبسوط آن در سایت حیات طیبه متعلق به سعید جلیلی انتشار یافته به احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی دولت رییسی که به عنوان نیروی قالیباف در دولت شناخته می شود، گفته است که در بحث مولدسازی دارایی ها، می توان بجای واگذاری دارایی های دولت، از آنها به عنوان ابزاری برای تامین مالی پروژه های عمرانی استفاده نمود. علاوه بر تعداد قابل توجه مدیران کل در وزارتخانه راه و اقتصاد که نیروهای منتسب به سعید جلیلی هستند، جلیلی حتی می تواند نیروی قالیباف در دولت را به جلسات دولت سایه بکشاند و گزارش تصویری آنرا هم منتشر کند! وزارت بهداشت و بازی تاج و تخت جلیلی و قالیباف
وزارت بهداشت گویا زمین بلامنازع حضور نیروهای سعید جلیلی بوده است بااینکه طی یکسال و اندی گذشته از دولت رییسی جابه جایی نیز در معاونت ها و مدیران کل این وزارتخانه قابل توجه بوده است. یارکشی بین نیروهای قالیباف و جلیلی چیزی نیست که از نظرها پنهان بماند.
از نظر قرابت های فکری و مدیریتی نیز نزدیکی های جدی بین عین اللهی و جلیلی وجود دارد. هر دو مخالفان جدی طرح تحول سلامت هستند.
ادعاهای جلیلی در مورد تولید یا واردات واکسن نیز همخوانی قابل توجهی به اصرار چهره های وزارت بهداشت دولت رییسی در زمان کار دولت روحانی دارد؛ این که واکسن بسازیم و وارد نکنیم بصورت روشن در گفته های جلیلی قابل بررسی است. خرداد سال 1400 سعید جلیلی گفته است که می توانیم در تولید و صدور واکسن کرونا در جهان، پیشتاز باشیم. علاوه بر این بهرام عین اللهی از وزرایی است که در جلسات کارگروه بهداشت دولت سایه حاضر شده است و همان سوال که در مورد احسان خاندوزی مطرح بود در مورد وی نیز قابل طرح است. سایت حیات طیبه متعلق به سعید جلیلی در شهریور سال 1401 آگاهی داده است که تعدادی از کارشناسان کارگروه سلامت دولت سایه بمنظور ارائه پیشنهادهای کوتاه مدت و بلندمدت درباب مدیریت بیماری کرونا و دیگر چالش های نظام سلامت، با وزیر جدید بهداشت دیدار کردند. در این دیدار تاکید گردیده است که افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، برای جبران کمبود پزشک در کشور باید جزو اولویت های وزارت بهداشت باشد که البته وزارت بهداشت این دست فرمان را نیز از سعید جلیلی گرفته است.
ماجرای ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی به یکی از محورهای مورد اختلاف نظر بین اصولگرایان تبدیل گشته است. یک گروه می گویند با وضعیت سرانه تعداد پزشکان به هر شهروند در کشور، باید تعداد پذیرش دانشجویان پزشکی را افزایش داد. گروه مخالف از محدودیت امکانات آموزشی و تربیت پزشکانی فاقد صلاحیت علمی در اثر این تصمیم می گویند. وزیر بهداشت دولت رییسی و البته سعید جلیلی و کارگروه دولت سایه اش در حالی مدافع افزایش این ظرفیت هستند که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اصولگرای یازدهم و برخی چهره های نزدیک به محمدباقر قالیباف در وزارت بهداشت از مخالفان سرسخت این مساله هستند. با این وجود رویکرد وزیر بهداشت در این مقوله به رویکرد سعید جلیلی نزدیک است. در همین دیدار هم دبیر کارگروه جمعیت دولت سایه ضمن اشاره به ارائه طرح پیشنهادی این کارگروه به مجلس شورای اسلامی در قالب طرح تعالی و پیشرفت خانواده و تکمیل این طرح از طرف کمیسیون مربوط، بر لزوم اجرائی شدن آن توسط وزارت بهداشت تاکید کرده است. با این حساب می توان ردپای آشپز قانون جمعیت را در دولت سایه جلیلی نیز جست وجو کرد. 23302

1401/11/19
11:15:17
5.0 / 5
380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز