چالش ایران و آژانس ادامه دارد

چالش ایران و آژانس ادامه دارد به گزارش سنج نیوز، همشهری نوشت: رییس سازمان انرژی اتمی می گوید مکان هایی که بازرسی کرده اند، یکی گاوداری، یکی معدن متروکه و یکی ضایعات فروشی است که بگفته خدمات بیگانه و منافقین، محل فعالیت هسته ای ایران بوده است. در یک ضایعاتی نمونه برداری کرده اند و این ضایعات از کشورهای مختلف، وارد کشور شده است.رئیس سازمان انرژی اتمی می گوید محصول ۲۰سال مذاکره با طرف های غربی بر سر پرونده هسته ای ایران، سند برجام بود؛ سندی که با امضای آن قرار بود ادعاهای بی پایه و اساس غربی ها درباره ی کارهای صلح آمیز هسته ای ایران پایان یابد.
محمد اسلامی به برخی بهانه جویی های طرف غربی اشاره می کند و در پاسخ به این پرسش که چرا ذرات اورانیوم در بعضی مراکز مورد ادعای بازرسان آژانس یافت شده است پاسخ قابل تاملی می دهد.

شورای حکام در قطعنامه اخیر خود مدعی شده است ایران به اندازه کافی با دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نکرده است و در نتیجه این نهاد نمی تواند نسبت به صحت و صداقت کارهای پادمانی ایران اطمینان حاصل کند. منظور شورای حکام دقیقا چه نوع فعالیتی است؟
این همان متن هایی است که صهیونیست ها می نویسند و وجاهت سازمان های بین المللی با نفوذ لابی های صهیونیست، بی اعتبار می شود. این نیز از نوبرانه های محیط سیاسی و امنیت بین الملل است. لازم است بگویم دوربین های آژانس و نظارت های آنها در تمام مراکز هسته ای ایران، نصب شده و در حال انجام می باشد. نظارت آژانس در همه سایت های ما برمبنای ضوابط بین المللی، برقرار است. باتوجه به همین نظارت هاست که خود آژانس ۱۶بار در گزارش های رسمی تاکید و تأیید کرده است که انحرافی در کارهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران مشاهده نکرده است. نکته مهمی وجود دارد در سند استراتژی امنیت ملی آمریکا که بتازگی انتشار یافته است و برای تحریک اغتشاشات در ایران، آنرا بروزرسانی کرده اند. به روشنی اعلام نموده اند که اطمینان داریم ایران برنامه هسته ای نظامی ندارد و آنرا دنبال نمی کند اما ایران، نباید هسته ای شود. این به آن معناست که آنها با اصل هسته ای شدن ایران و دستیابی آن به فناوری هسته ای مخالفت دارند.

ادعا می کنند در بعضی مکان هایی که از طرف بازرسان آژانس بازدید شده، ذرات اورانیوم کشف شده است. آیا این ادعا درست است و اگر چنین است چگونه این مراکز به ذرات اورانیوم آلوده شده است؟
مکان هایی که بازرسی کرده اند، یکی گاوداری، یکی معدن متروکه و یکی ضایعات فروشی است که بگفته خدمات بیگانه و منافقین، محل فعالیت هسته ای ایران بوده است. در یک ضایعاتی نمونه برداری کرده اند و این ضایعات از کشورهای مختلف، وارد کشور شده است. کارخانه های ذوب آهن گوناگونی در کشور داریم که کالای مورد نیاز خودرا از کشورهای مختلف، تهیه و وارد کشور می کنند. ممکنست جایی ضایعاتی وارد شده باشد که آلودگی داشته باشد. این مساله به آن معنا نیست که محل کشف این ضایعات، محل فعالیت هسته ای است یا ادعا شود سایت کارهای هسته ای اعلام نشده در ایران کشف شده است. ضایعات از عراق و کشورهای مختلف می آید. در موارد بسیاری شاهدیم ضایعاتی که از عراق، از طرف بخش خصوصی یا افرادی که در کار خریدوفروش ضایعات هستند وارد می شود، آلودگی هایی دارد. ما نمونه برداری کرده ایم و جلوی واردشدن خیلی از این ضایعات و کالاها را گرفته ایم. این آلودگی است و مواد هسته ای نیست. می خواهند بدانند منشأ آلودگی چیست؛ ما نیز پاسخ های مستند و مستدل به آنها داده ایم. حالا ابهام دارند و اصرار دارند این را تکرار کنند. اما صادقانه برخورد نمی کنند و اراده سیاسی برای تحت فشار قرار دادن ایران دارند. وقتی ۳وزیر پای نامه ای را امضا می کنند و نامه ای تهاجمی می نویسند مشخص است که سیاسی است و پایه درستی ندارد و ما نیز برمبنای اقدام راهبردی مصوب مجلس اقدام متقابل انجام می دهیم که مؤثر واقع شده است.

آژانس مدعی است ایران ۱۸برابر بیش از حد مجاز توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ اورانیوم غنی سازی شده در اختیار دارد. آیا اقدامات ایران در صورت عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتی که داده است در همین حد باقی خواهد ماند؟
دلیلی که این ادعا مطرح می شود ناشی از توافق برجام است. در برجام ما حد مجاز غنی سازی، حد محدود غنی سازی، حد محدود نگهداری مواد داریم؛ اما چون طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرده است ملاک عمل برای ما قانون مصوب مجلس است. هر روزی که آنها تحریم ها را لغو کنند و به تعهدات شان برگردند ما نیز به تعهداتی که در قالب سند برجام داده ایم برمی گردیم.


بیشتر بخوانید:
«تشکر» خاتمی امام جمعه تهران از قوه قضاییه بابت «فرستادن نخستین اغتشاشگر پای چوبه دار»

1401/09/18
12:44:20
5.0 / 5
311
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز