بایدن:

اگر ایران متعهد باشد، آماده ایم به برجام برگردیم

اگر ایران متعهد باشد، آماده ایم به برجام برگردیم سنج نیوز: رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به بحران های فزاینده جهان همچون ناامنی غذایی، بحران انرژی، گرمای بی سابقه، خشکسالی، همه گیری کرونا، تورم، جنگ - به ویژه جنگ روسیه و اوکراین - و اتفاقات اخیر ایران و مساله برجام اشاره نمود.


به گزارش سنج نیوز به نقل از سایت سازمان ملل، جو بایدن در سخنرانی خود در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که چهارشنبه شب (۳۰ شهریور) - به وقت تهران - در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد، شخص ولادیمیر پوتین - رییس جمهوری روسیه - را «تنها مسئول جنگ اوکراین» دانست و اظهار داشت: یک عضو دائم شورای امنیت (روسیه) به همسایه اش (اوکراین) حمله کرد تا آنرا از نقشه محو کند.

پوتین نظام منع اشاعه هسته ای را نادیده گرفت
وی روسیه را به نقض منشور سازمان ملل متهم کرد و اظهار داشت: امروز پوتین اروپا را تهدید هسته ای کرده و نظام منع اشاعه هسته ای را نادیده گرفت.
بایدن همین طور به حمایت اخیر مسکو از برگزاری رفراندوم در چهار منطقه اوکراین برای الحاق به روسیه اشاره نمود و اظهار داشت: او (ولادیمیر پوتین) سربازان بیشتری را به میدان نبرد فراخوانده است. کرملین می خواهد رفراندوم ساختگی برگزار و بخش هایی از اوکراین را تصرف کند. این نقض منشور سازمان ملل متحد است.
رییس جمهوری آمریکا در واکنش به اظهارات پوتین که گفته بود روسیه «مجبور» شده به اوکراین حمله کند، اظهار داشت: کسی روسیه را تهدید نکرد. فقط روسیه بود که این وضعیت را به عنوان یک مناقشه دید. ما هم از قبل هشدار دادیم که پوتین قصد حمله دارد.
رییس جمهور روسیه قبل از اعلام فرمان حمله کشورش به اوکراین در ۲۴ فوریه سال میلادی جاری گفته بود «اوکراین توسط روسیه به وجود آمده و هیچ گاه یک کشور مستقل نبوده است» و امروز بایدن در واکنش به این اظهارات اظهار داشت: هدف پوتین از این جنگ، حذف اوکراین به عنوان یک کشور و یک ملت مستقل است.
بایدن با اشاره به حمایت های ایالات متحده و متحدانش از اوکراین در مقابله با روسیه، بر لزوم ادامه کمک به کی یف - پایتخت اوکراین - اصرار کرد و هشدار داد: اگر کشورها بتوانند تمایلات استعمارطلبانه خودرا بدون پرداخت هیچ هزینه ای پی بگیرند، هرچه به آن باور داریم، تحت خطر خواهد بود.
وی همین طور اعلام نمود که خواهان اختتام عادلانه این جنگ است، اما اشاره کرد که شرط آن، حفظ تمامیت ارضی اوکراین است.
رییس جمهور آمریکا از کشورها خواست که فارغ از اختلاف نظرهایشان، بر سر مسائلی مانند دفاع از حق حاکمیت کشورهای کوچک و بزرگ و کنترل تسلیحاتی همگام شوند.

ساختار شورای امنیت سازمان ملل باید تغییر کند
جو بایدن همین طور اعلام نمود که ساختار شورای امنیت سازمان ملل باید تغییر کند و اضافه کرد: باور دارم که این سازمان باید فراگیرتر باشد تا به نیازهای دنیای امروز پاسخ دهد. اعضای شورای امنیت همچون آمریکا باید از منشور سازمان ملل دفاع کرده و تنها در مواقع ضروری از «حق وتو» بهره گیرند.
وی در این زمینه افزود: آمریکا متعهد می شود که از افزایش تعداد اعضای دائم و موقت شورای امنیت سازمان ملل حمایت کند؛ همچون اعطای عضویت دائم به کشورهایی در آمریکای لاتین، کارائیب و آفریقا.
در ادامه، بایدن به این مسأله اشاره نمود که تحریم های آمریکا اختلالی در روند صادرات غذا از روسیه ایجاد نمی کند و ادعا نمود که مسکو تنها مسئول افزایش بهای غذا است.
علاوه بر جنگ، بایدن در این سخنرانی به اقدامات دولتش در زمینه تغییرات اقلیمی و برنامه اخیر ۳۷۰ میلیارد دلاری برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی اشاره نمود.
او از کوشش برای ساخت یک اکوسیستم اقتصادی جدید آگاهی داد و برابری همه ملت ها در این اکوسیستم را از خاصیت های آن دانست.
بایدن اظهار داشت: ما با شرکایمان در آسه آن و جزایر اقیانوس آرام همکاری می نماییم تا یک منطقه هند-آرام آزاد، باز، متصل و شکوفا ایجاد نماییم. تلاش می نماییم تا تاب آوری زنجیره تامین را افزایش دهیم تا از آن در مقابل سلطه جویی حفاظت نماییم.
رییس جمهور آمریکا از وام دهندگان جهان، همچون کشورهایی که عضو «کلوپ پاریس» نیستند، خواست مذاکرات شفافی برای بخشودگی قرض های کشورهای کم درآمد انجام دهند و به بهبود وضعیت بحرانی اقتصاد جهانی کمک کنند.
وی با اشاره تلویحی به طرح کمربند و جاده چین اظهار داشت: بجای پروژه های زیرساختی که به وعده های خود عمل نکرده و بدهی زیادی هم به دوش کشورها می گذارند، بیایید نیاز عظیم به زیرساخت در سرتاسر دنیا را با سرمایه گذاری های شفاف برآورده نماییم، آن هم به طریقی که به نفع کشور وام گیرنده باشد، نه وام دهنده.
بایدن در همین راستا وعده داد که آمریکا و متحدانش تا سال ۲۰۲۷، حدود ۶۰۰ میلیارد دلار برای این منظور در نظر خواهند گرفت.

به دنبال مناقشه یا جنگ سرد نیستیم
وی سپس با صراحت بیشتری به مسأله رقابت آمریکا و چین پرداخت و اظهار داشت: بگذارید واضح بگویم؛ ما با تغییر روند ژئوپلتیک، خودرا یک رهبر منطقی می دانیم. ما بدنبال مناقشه یا جنگ سرد نیستیم و از هیچ کشوری نمی خواهیم که بین ما و یک کشور ثالث انتخاب نماید.
بایدن ادعا نمود که کشورش نمی خواهد ملت ها را به خود وابسته کند، بلکه می خواهد باری از دوش آنها برداشته و کمک نماید تا روی پای خود بایستند.
او بار دیگر بر تعهد آمریکا به سیاست چین در مناقشه تایوان اصرار کرد و اظهار داشت که تغییر یک جانبه وضع موجود از طرف هر یک از طرفین را مردود می داند.
به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، تایوان جزیره ای خودگردان است که چین آنرا قسمتی از خاک خود می داند و گزینه حمله نظامی برای پس گرفتن آنرا رد نکرده است.
بایدن در ادامه بار دیگر بر حمایت آمریکا از منع اشاعه هسته ای اصرار کرد و اظهار داشت: جنگ هسته ای، برنده ای ندارد و هیچ گاه نباید شروع شود.
وی همین طور چین را به گسترش برنامه هسته ای خود بصورت غیرشفاف و بی سابقه متهم کرد. او کره شمالی را نیز به نقض تحریم های سازمان ملل متحد در ارتباط با برنامه هسته ای پیونگ یانگ متهم کرد.

اگر ایران متعهد باشد، آماده ایم به برجام برگردیم
رییس جمهور آمریکا با اشاره به توافق هسته ای با ایران، اظهار داشت: آمریکا آماده است تا به برجام بازگردد، اما تنها در صورتیکه ایران به تعهداتش پایبند باشد. به ایران اجازه نخواهیم داد به سلاح هسته ای برسد.
بایدن اضافه کرد: هنوز هم باور دارم که دیپلماسی بهترین راه دستیابی به این هدف است. نظام منع اشاعه هسته ای یکی از بزرگترین دستاوردهای سازمان ملل متحد است. نباید به عقب برگردیم.
رییس جمهور آمریکا در ادامه، رخدادهای منطقه سین کیانگ چین را مصداق نقض حقوق بشر عنوان نمود و همین طور با اشاره به سرکوب فعالان حقوق بشر در برمه (میانمار) و نیز افزایش فشار دولت طالبان بر دختران افغان، از اعتراضات اخیر در ایران که از اعتراض به درگذشت مهسا امینی در مقر پلیس امنیت اخلاقی شروع شده است، اعلام حمایت کرد.
جو بایدن در این رابطه اظهار داشت: امروز ما در کنار شهروندان و زنان شجاع ایران می ایستیم که حالا درحال تظاهرات برای تضمین حقوق اولیه خود هستند.
بر طبق این گزارش، قرار بود بایدن روز گذشته (سه شنبه) در این مجمع سخنرانی کند، اما از آنجائیکه برای حضور در مراسم تدفین ملکه الیزابت دوم در روز دوشنبه به لندن رفته بود، نوبت خودرا به نماینده سنگال داد.
هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از روز سه شنبه در نیویورک شروع شده و اولین دیدار حضوری سران این مجمع در سه سال قبل است.
منبع:

1401/06/30
23:10:24
5.0 / 5
168
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز