اطلاعیه شورای سیاست گذاری ائمه جمعه درباب حواشی نمازجمعه لواسان

اطلاعیه شورای سیاست گذاری ائمه جمعه درباب حواشی نمازجمعه لواسان سنج نیوز: شورای سیاست گذاری ائمه جمعه طی اطلاعیه ای درباب حواشی نمازجمعه لواسان توضیحاتی ارائه کرد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، متن این توضیحات به این شرح است:
با عنایت به جریان رسانه ای شکل گرفته در فضای مجازی درباب اظهار نگرانی و انتقاد از اختتام ماموریت امام جمعه محترم لواسان، که در بعضی موارد از مرز نقد منصفانه عبور کرده و به قضاوت بدون پشتوانه اخبار و اطلاعات کشیده شده است، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه را بر این داشت که چند نکته را صمیمانه و بی تکلف جهت اطلاع امت شهید پرور و دلسوزان نظام و انقلاب به استحضار مخاطبان و ولی نعمتان خود برساند. ازاین رو، ضمن تاکید بر این مهم که نهاد نماز جمعه همیشه پشتیبان مجاهدت ائمه محترم جمعه در میدان مبارزه با مفاسد اقتصادی و عدالت خواهی بوده و خواهد بود و مشوق ائمه جمعه موفق در این حوزه بوده است و با تقدیر از اهتمام قوای سه گانه برای مقابله با فساد و تبعیض، به استحضار می رسانیم؛
اول؛ دلیل تأخیر در اعلام موضع شورای سیاست گذاری از چهارشنبه تا امروز چه بوده است؟ اطلاع رسانی درباب عملکرد ائمه محترم جمعه در فضای عمومی، نه به مصلحت و نه مقدور است. از طرفی، حجت الاسلام والمسلمین لواسانی، تا اقامه آخرین نماز و معارفه امام جمعه جدید، بعنوان امام جمعه و از این پس بعنوان یک شخصیت خدوم، قابل احترام هستند و در تمام این چند روز امید آن می رفت که ایشان با اتخاذ مواضع شفاف و اطلاع رسانی صحیح، سوء تفاهم های به وجود آمده را مدیریت نمایند و لیکن دفاع از حیثیت این نهاد انقلابی و امتداد خط تخریب تا سایر ائمه جمعه خدوم کشور، چاره ای جز ارائه این توضیحات که در آن به حداقل ها و کلیات اکتفا شده، باقی نگذاشت.
دوم؛آیا امام جمعه لواسان برکنار شده است؟ برمبنای خط مشی ابلاغی به شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، احکام ائمه جمعه، همچون سایر کارگزاران نظام اسلامی مدت دار است و برای یک دوره سه ساله صادر می شود که ممکنست به اقتضای شرایط، برای دوره های متوالی تمدید شود. حجت الاسلام والمسلمین لواسانی، به مدت 7 سال عهده دار این ماموریت بوده اند که سه سال در دوره مدیریتی قبلی نهاد نماز جمعه و سه سال دوم در دوره مدیریتی جدید نهاد نماز جمعه خدمت کردند و از سال قبل که برای تصمیم گیری با ایشان رایزنی و گفتگو شد، ضمن اظهار تمایل برای خروج از این مسئولیت به علت فشارهای سنگینی که با صبوری تحمل کرده بودند، درخواست نمودند به مدت یک سال دیگر ادامه خدمت داشته باشند و پس در یک سال گذشته، برمبنای تفاهم طرفین، ایشان، برای دوره سوم مشغول به خدمت بودند و اساساً واژه برکناری واقعیت ندارد.
سوم؛ آیا دلیلهای دیگری برای عدم تمدید امام جمعه محترم وجود داشته است؟ حجت الاسلام والمسلمین لواسانی از نظر نهاد نمازجمعه، فردی قابل احترام بوده و باقی خواهد ماند، لیکن در ارزیابی تلاش هفت ساله ایشان، علاوه بر زیبایی ها و نقاط قوت فراوان، ملاحظاتی هم وجود داشته که لزوماً تنقیص شخصیت ایشان محسوب نمی گردد. آنچه که قابل بیان است، این که مظلومیت منطقه لواسان منحصر در تخلفات ساختمانی نیست و خصوصاً روستاهای محروم این منطقه که در پوشش اشرافیت بخشهایی در لواسان دیده نمی شوند، به لحاظ برنامه و عملیات فرهنگی، به استقرار امام جمعه در منطقه و تمرکز در این جایگاه نیاز دارند. امری که به علت سکونت امام جمعه محترم در خارج از لواسان(بر خلاف عهد ائمه محترم جمعه با نهاد نماز جمعه، در خصوص ضرورت سکونت ائمه جمعه و خانواده مکرم ایشان در منطقه) و همچنین، استقرار دفتر امام جمعه محترم در خارج از لواسان و عضویت ایشان در هیأت علمی دانشگاه و ایفای مسئولیت در دانشگاه که مستلزم صرف وقت است، به سادگی مقدور و میسور نبوده است.
هرچند که هستند ائمه محترم جمعه ای که همزمان با تدریس و اشتغال، به علت استقرار و سکونت در محل خدمت، انتظارات را در زمینه فعالیتهای فرهنگی برآورده می کنند. در هر صورت، با عنایت به این که امام جمعه در هر شهر، رییس شورای فرهنگ عمومی هم به حساب می آید، انتظار می رفت در مقوله هایی مانند؛ تقویت جبهه فرهنگی و رفع لطمه های اجتماعی، شاهد برنامه های اثربخش تری باشیم و منطقه لواسان از این بابت رنجور به حساب می آید.
چهارم؛ آیا در نصب و جابجایی ائمه جمعه، سلیقه و میل یک شخص اعمال می شود؟ شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، در حقیقت متشکل از یک رییس و هشت شخصیت حقیقی دیگر است که فارغ از سایر مسئولیت های سیاسی و اجتماعی، همزمان و مستقیم با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) منصوب می شوند. نصب و جابجایی هر امام جمعه، مستلزم طرح موضوع در جلسات این شورا است و برای اجرائی شدن، به گرفتن رأی اکثریت شورا نیاز دارد. این ساز و کار که با خردمندی و تدبیر مقام معظم رهبری تدارک دیده شده است، بی نظیر و در تراز اهمیت جایگاه حاکمیتی ائمه جمعه، بعنوان نمایندگان گفتمانی ولی فقیه طراحی شده است.
در پایان، ضمن پناه بردن به پروردگار متعال از قصور و تقصیرها، اخلاص در قول و عمل را از درگاه پروردگار متعال خواستاریم. مردم شریف لواسان! ضمن عذرخواهی از حواشی که ناخواسته در نمازجمعه آن منطقه اصیل بوجود آمد، امیدواریم با استقرار امام جمعه جدید و بذل محبت و همراهی شما بزرگواران، باقیات الصالحات برادر عزیزمان حجت الاسلام والمسلمین لواسانی، تقویت و ادامه پیدا کند و در سایر محورها برکات و خیرات نمازجمعه و امامت جمعه، بهره شما افزون گردد. والسلام علی عبادالله الصالحین
مرکز ارتباطات و رسانه شورای سیاست گذاری ائمه جمعه
منبع:

1400/06/20
21:38:52
5.0 / 5
188
تگهای خبر: اقتصاد , ساخت , سیاست , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز