ثبت بالاترین تورم دو ساله آلمان

ثبت بالاترین تورم دو ساله آلمان نرخ تورم در آلمان و سوئد به محدوده دو درصدی رسید.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، نرخ نهایی تورم آلمان در ماه آوریل به نرخ هدف گذاری شده دو درصدی رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۲.۰ درصد بوده که ۰.۳ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۱ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.
این نرخ تورم که بالاترین تورم مثبت ثبت شده در ۲۴ ماه اخیر در این کشور شمرده می شود، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به ۷.۹ درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش خدمات به ۲.۶ درصد رسیده است.
متوسط نرخ تورم آلمان در سالهای ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۱ برابر با ۲.۱۱ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.
برمبنای ماهانه نیز تورم آلمان در این ماه ۰.۷ درصد اندازه گیری شده که ۰.۲ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به سبب نوسانات آنها در نظر نمی گیرد، در این ماه به ۰.۸ درصد رسیده است.
همین طور به مانند خیلی از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد بالا رفته است؛ به شکلی که تورم سالانه این کشور تا اختتام ماه آوریل با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۲.۲ درصد رسیده است.
این نرخ تورم که بالا ترین نرخ تورمی سوئد در طول ۲۵ ماه اخیر شمرده می شود، بیش از همه تحت افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن به ۶.۵ درصد بالا رفته است. تورم بخش لباس و پوشاک نیز به ۵.۹ درصد است. در میان دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش آب و برق به ۲.۹ درصد رسیده است.
نرخ تورم ماهانه در سوئد بدون تغییر نسبت به ماه قبل به ۰.۲ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۰ معادل ۳.۳۸ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۱۵.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۱.۶ درصد بوده است.1400/02/24
22:13:17
5.0 / 5
264
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز