چرا متن سند جامع همكاریهای 25 ساله ایران و چین  منتشر نمی شود؟

چرا متن سند جامع همكاریهای 25 ساله ایران و چین  منتشر نمی شود؟ به گزارش سنج نیوز مدیر کل شرق وزارت امور خارجه اظهار داشت: در سند جامع همکاریهای ۲۵ ساله  ایران و چین اصولا امتیازی مبادله نشده و پس جای نگرانی از ناحیه آن چه غربیها ˮتله بدهکاریˮ می گویند و سریلانکا را مثال می زنند، وجود ندارد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، رضا زبیب در یک رشته توییت با عنوان‏ «‎برنامه همکاری جامع با چین چه چیزی نیست!؟» به یک سری سوالات و ابهامات در مورد سند جامع همکاریهای ۲۵ ساله ایران و چین پاسخ گفت.
متن این رشته توییت به شرح زیر است:
«‏‎برنامه همکاری جامع با چین چه چیزی نیست!؟
ابعادی از این برنامه توسط وزارتخارجه و کارشناسان توضیح داده شده یا می شود. اما پرسشها و نگرانیها چیست؟
۱- امتیاز مشخص و احیانا بزرگی واگذار شده؟
۲- تجربه سریلانکا و... تکرار می شود
۳- چرا متن منتشر نمی شود؟
‏دو سوال اول، با ذهنیت و برداشت "قرارداد" از این سند مطرح می شود. اما اصولا این سند، ماهیت و حتی شکل قرارداد/موافقتنامه ندارد بلکه صرفاً یک نقشه راه و چارچوب روابط دراز مدت است. آنچه حالا به صورت غیر مدون بین دو کشور وجود دارد، با یک افق دراز مدت تثبیت و تقویت شده است.
‏همکاریها کشورها به ۲ شکل آغاز و گسترش می یابد: ۱) توافق کلان سیاسی می کنند تا حوزه های ممکن برای همکاری اجرایی را پیدا کنند۲) برای دستیابی به توافق اجرایی مهم، بدنبال وجود بستر سیاسی می گردند. این سند، هر ۲ کار را کرده: اراده سیاسی را به معرض نمایش گذاشته و حوزه های همکاری را هم مشخص کرده
‏بنا بر این، اصولا امتیازی مبادله نشده و بنابراین جای نگرانی از ناحیه آنچه غربیها "تله بدهکاری" می گویند، و سریلانکا را مثال می زنند، وجود ندارد. آنچه پایه شکل گیری این سند بوده، مواضع همسوی ۲ کشور در سطح بین المللی و منافع متقابل از همکاری اقتصادی می باشد. چنین سندی سود اجرایی و عینی دارد؟
‏سودفوری چنین سندی، تنوع بخشی به گزینه های ملی-بین المللی وسپس، تبدیل به قراردادهای اجرایی می باشد. ظرفیت چنین سندی، امضای ده ها وبلکه صدها قرارداد است.
چرا منتشر نمی شود؟ انتشار موافقتنامه ها، الزامی قانونی دارد اما انتشار اسناد غیرتعهدآور چندان متداول نیست. تحریم هم مانع دوچندان است.»
منبع:

1400/01/08
12:03:06
5.0 / 5
543
تگهای خبر: اقتصاد , ایران , تحریم , روابط
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز