مجلس تصویب كرد

تعیین نرخ مالیات واحدهای مسكونی گرانقیمت در سال ۱4۰۰

تعیین نرخ مالیات واحدهای مسكونی گرانقیمت در سال ۱4۰۰ سنج نیوز: نمایندگان مجلس در مصوبه ای نرخ مالیات واحدهای مسکونی گرانقیمت در سال ۱4۰۰ را تعیین کردند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی بعدازظهر امروز (سه شنبه) و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش درآمدی بند الحاقی ۱۱ تبصره ۶ را به تصویب رساندند که بر طبق آن در سال ۱۴۰۰ واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گرانقیمت به شرح بندهای زیر مشمول مالیات بر دارایی می شوند:
واحدهای مسکونی (با احتساب عرصه و اعیان) با ارزش روز معادل یکصد میلیارد (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و بیشتر به نرخ های زیر:
۱-۱- نسبت به مازاد یکصد میلیارد (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصدو پنجاه میلیارد (۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یک در هزار
2-۱- نسبت به مازاد یکصدو پنجاه میلیارد (۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا دویست و پنجاه میلیارد (2۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال دو در هزار
۳-۱- نسبت به مازاد دویست و پنجاه میلیارد (2۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهارصد میلیارد (۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال سه در هزار
۴-۱- نسبت به مازاد چهارصد میلیارد (۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا شش صد میلیارد (۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال چهار در هزار
۵-۱- نسبت به مازاد شش صد میلیارد (۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به بالا پنج در هزار در محاسبه مالیات موضوع این بند، هر واحد مسکونی یک مستغل محسوب و جداگانه مشمول مالیات است.
2- موارد زیر مشمول این مالیات نیستند:
۱-2- واحدهای مسکونی در حال ساخت
2-2- واحدهای مسکونی در سال تملک
۳- وزارتخانه های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری ها موظفند امکان دسترسی برخط (آنلاین) به اطلاعات مالکیت املاک مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در حوزه اماکن را در اختیار این سازمان قرار دهند. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است نسبت به تعیین دارایی های مشمول و ارزش آنها حداکثر تا اختتام خردادماه سال ۱۴۰۰ اقدام نماید و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند.
۴- کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا اختتام بهمنماه سال ۱۴۰۰ پرداخت کنند. ثبت نقل و انتقال املاکی که به سبب این بند برای آنها مالیات وضع شده است، پیش از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع می باشد. متخلف از حکم این جزء در پرداخت مالیات متعلقه مسؤولیت تضامنی دارد.
براین اساس، بخشنامه اجرائی این بند توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان امور مالیاتی کشور) حداکثر تا اختتام خرداد ماه سال ۱۴۰۰ تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
منبع:

1399/12/05
18:47:23
0.0 / 5
599
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز