جان گرفتن بورسها در آمریكا و اروپا

جان گرفتن بورسها در آمریكا و اروپا سنج نیوز: فاكتور های مهم بورسی اروپا و آمریكا سبزپوش شدند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از بلومبرگ، شماری از مقامات بانک مرکزی اروپا از آمادگی برای کاهش بیشتر نرخ بهره در صورت ضرورت آگاهی داده اند. نرخ بهره در سطح منطقه یورو حالا منفی و کمترین نرخ بهره ثبت شده در طول تاریخ این منطقه پولی است اما بنظر می رسد حتی این نرخ منفی و تزریق گسترده نقدینگی به بازار به شکل مستقیم و خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا نیز هنوز نتوانسته است به عطش بازارها برای وجه نقد پاسخ بدهد.
بگفته مقامات بانک مرکزی اروپا، شیوع ویروس کرونا و نتایج جانبی آن بر روی بازار کار و انگیزه فعالان اقتصادی موجب کاهش تمایل آنها به پس انداز یا مخارج بیشتر شده است و حکمفرما شدن رویکرد احتیاط در طرف تقاضا موجب ایجاد مشکلات زیادی برای طرف عرضه نیز شده است. شرایط کنونی تنها یک پیام برای سیاست گذار دارد و آن هم اینکه نباید خیلی امیدوار به احیای سریع رشد اقتصادی و طرف تقاضا بود.
در ژاپن نیز بانک مرکزی این کشور اعلام نمود نرخ بهره را بمنظور پشتیبانی از بازار و تحریک طرف تقاضا در سطح منفی ۰.۱ درصدی حفظ می نماید. انتظار می رود مقامات بانک مرکزی ژاپن نیز مجبور به حفظ طولانی مدت سیاست های کنونی به مانند همتایان آمریکایی خود شوند.
کشمکش بر سر چگونگی و میزان بسته حمایتی جدید در مقابل کرونا در آمریکا هنوز ادامه دارد و روند معاملات را تحت تاثیر قرار داده است. دموکرات ها طرفدار تزریق نقدینگی بسیار زیادی به اقتصاد هستند. طبق عقیده آنها پرداخت های نقدی از ۱۲۰۰ دلار در ماه باید به ۱۸۰۰ دلار در ماه افزایش پیدا کند که این مبلغ طبق پیشنهاد دموکرات ها بجای یک دفعه پرداخت ماهانه در طول چهار پرداخت هفتگی و هر هفته ۴۵۰ دلار خواهد بود. جمهوری خواهان اما موافق پرداخت یارانه نقدی مستقیم با مبلغ کمتر و البته پرداخت ماهانه (در یک نوبت) هستند.
در هفته های اخیر چگونگی و میزان بسته حمایتی جدید به یکی از اصلی ترین موارد اختلافی بین سران دو حزب دموکرات و جمهوری خواه تبدیل گشته و هم کنگره و هم دولت با بسته های پیشنهادی طرف مقابل مخالفت کرده اند. استیون منوچین- وزیر خزانه داری دیدارهایی را با نانسی پلوسی- رئیس کنگره بر سر رسیدن به یک چاره بینابین داشت که در مواردی نیز پیشرفت هایی حاصل شد اما دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا از توقف این مذاکرات با کنگره آگاهی داده است.
این اختلاف نظر حساسیت ها را نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر بیشتر کرده است چونکه دو طرف در صورت پیروزی رویکردهای متفاوتی از هم را پیش خواهند گرفت.
لورتا مستر- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در کلیولند اظهار داشت: حتی بدون بسته های حمایتی بیشتر نیز روند احیای اقتصادی ادامه می یابد اما از سرعت آن به شدت کاسته خواهد شد. خیلی ناامیدکننده است که هنوز نتوانسته ایم بر سر اجرائی شدن یک بسته جدید به توافق برسیم. با این وجود بانک مرکزی کارهای زیادی انجام داده است و نرخ بهره بسیار پایین یک فرصت طلایی را برای تامین نقدینگی مورد نیاز کسب و کارها فراهم نموده است.
بهبود رشد اقتصادی و بازگشت تدریجی فعالیت ها در کشورهای مختلف هنوز هم نتوانسته است تا شرایط را به وضعیت پیش از بحران کرونا بازگرداند و انتظار می رود دست کم تا آخر سال آینده شاهد باقی ماندن سطح کارهای اقتصادی و در میزانی کمتر از آغاز بحران کرونا باشیم و این وضعیت در صورت معرفی نشدن یک واکسن موثر در مقابله با کرونا می تواند از این هم طولانی تر شود.
رئیس بانک مرکزی آمریکا در پیامی که می تواند حاکی از نیاز بیشتر به رویکرد حمایتی از بازارها باشد از نمایندگان کنگره آمریکا خواسته است تا با بسته های محرک جدید موافقت کنند. این درخواست بعد از آن بیان می شود که به سبب اختلاف نظر بین مقامات دو حزب اصلی آمریکا، هنوز جایگزین مناسبی برای لایحه سه تریلیون دلاری قبلی که اعتبار اجرای آن نیز منقضی شده، پیدا نشده است.
پاول با اشاره به پیشرفت های اخیر در زمینه اشتغال زایی و تقویت میل به مخارج بیشتر در میان مصرف کنندگان و کسب و کارها گفته است: حالا زمان مناسبی برای آن که پای خودرا از روی پدال گاز برداریم نیست چونکه با این کار روند احیای اقتصادی تضعیف خواهد شد و سختی هایی برای کسب و کارها و مصرف کنندگان ایجاد می شود که اجتناب پذیر هستند. باید برای شما توضیح دهم که حتی اگر بیش از اندازه نیاز به فراهم کردن منابع مالی ادامه دهیم در اصل پولی هدر نرفته است چونکه در آن صورت روند احیای اقتصادی و نرخ رشد سریع تر خواهد بود.
تا حالا بیش از ۳۶ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۳۶ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۶۴ هزار و ۵۴۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۱۷ هزار و ۴۰۳ نفر، برزیل با ۱۴۸ هزار و ۴۴۹ نفر، هند با ۱۰۶ هزار و ۵۳۴ نفر، مکزیک با ۸۲ هزار و ۷۲۶ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۵۹۲ نفر بوده است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۴۱۸.۱۶ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۷ درصد صعود تا سطح ۳۴۴۴.۲۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۴ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۴۱۴.۶۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۷۸.۰۳ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۸۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۴۲.۲۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۶۱ درصدی در سطح ۴۹۱۱.۹۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۲ درصد بالا رفت و به ۶۹۹۲.۸۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد متفاوتی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۹۶ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۶۴۷.۰۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۲ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۱۹۳.۵۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" کاهش ۰.۱ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۵۸۷.۴۰ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۰۹ درصد صعود و ایستادن در سطح ۶۱۰۲.۰۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۶ درصد افزایش به ۴۱.۲۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۷۴ درصدی به ازای ۴۳.۳۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۱.۴۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۹۶.۷۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۳۵ درصدی به ازای ۲۳.۹۸ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/07/18
10:50:30
5.0 / 5
1813
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , ترامپ , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز