سقوط باردیگر بورسهای جهانی

سقوط باردیگر بورسهای جهانی بیشتر شاخص های مهم بورسی در جهان به شدت ریزش كردند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از رویترز، انتشار کرونا در خیلی از کشورهای جهان به حد نگران کننده ای رسیده است. در انگلیس متخصصان بهداشتی نسبت به بروز موج سوم اخطار داده اند. در اسپانیا تلفات باردیگر دورقمی شده است. شمار دیگری از کشورهای اروپایی از احتمال اعمال مجدد بعضی از محدودیت های کرونایی اطلاع داده اند و بیم آن می رود که با وخامت اوضاع شاهد بازگشت قرنطینه های سراسری باشیم.
در حوزه مقابله با کرونا پیشرفت های جدیدی حاصل شده و شرکت دارویی پفایزر از ورود به فاز سوم ساخت واکسن کرونا بعد از نتایج اولی رضایت بخش بر روی حدود ۴۴ هزار داوطلب اطلاع داده است. هم چنین طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی شمار افراد بهبود یافته از کرونا در جهان تنها طی یک روز از ۳۰۰ هزار نفر عبور کرده که این عدد یک رکورد جدید از زمان ثبت آمارهای مربوطه بوده است.
تابحال بیشتر از ۳۱ میلیون و ۴۰۷ هزار و ۲۵۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۹۶۷ هزار و ۵۰۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۰۴ هزار و ۲۶۱ نفر، برزیل با ۱۳۶ هزار و ۹۹۷ نفر، هند با ۸۸ هزار و ۹۴۳ نفر، مکزیک با ۷۳ هزار و ۴۹۳ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۷۸۸ نفر بوده است.
احتمال طولانی شدن رویکرد فعلی بانکهای مرکزی به معامله گران این سیگنال را فرستاده است که باید خویش را آماده مواجهه با یک دوره احیای طولانی و سخت کنند. گزارشات جدید از آن حکایت می کند که اغلب مدیران ارشد بانک مرکزی آمریکا انتظار دارند سیاست های پولی و مالی فعلی تا سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا کنند.
کمیته بازار باز فدرال رزرو در اطلاعیه ای اعلام نموده است تا زمانی که برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا احتیاج به حفظ نرخ بهره در سطوح پایین باشد در نرخ بهره صفر تا ۰.۲۵ درصدی فعلی تغییری صورت نخواهد گرفت. بانک مرکزی آمریکا به تازگی تصمیم گرفته است بعد از یک دهه، رویکرد تورمی خویش را تغییر و اجازه دهد نرخ تورم از دو درصد هم عبور کند. البته به قول جروم پاول- رئیس این نهاد- اجازه فاصله گرفتن بیش از اندازه تورم از محدوده دو درصدی هم داده نخواهد شد.
تنش ها بین آمریکا و چین کماکان یکی از اصلی ترین علل نگرانی معامله گران در جهان است. وزارت بازرگانی در اقدامی جدید، ورود بعضی از محصولات ساخت چین را به آمریکا ممنوع کرده است چون که طبق ادعای طرف آمریکایی، چین این محصولات را بیگاری کشیدن از نیروی کار ارزان تولید می کند. از طرفی سازمان تجارت جهانی بعد از رسیدگی به شکایت چین اعلام نمود اقدام دولت آمریکا در اعمال تعرفه اضافی روی محصولات وارداتی چینی در سال ۲۰۱۸ نقض مقررات این سازمان بوده و به آمریکا ۶۰ روز برای بازگشت به اجرای قوانین این سازمان مهلت داده شده است.
آمریکا در اوج جنگ تجاری سال ۲۰۱۸ روی واردات محصولاتی از چین به ارزش حدود ۲۰۰ میلیارد دلار تعرفه اضافی وضع کرد که این اقدام با واکنش متقابل طرف چینی روبرو شد.
راسل پرایس- تحلیل گر بازار در موسسه " فایننشیال تروی" اظهار داشت: در ماه آگوست در خیلی از بخش ها شاهد ثبت رشد بودیم اما نه آنچنان نیرومند که پیش تر انتظارش را داشتیم. همه گیری کرونا جلوی رشد اقتصادی را گرفت و احیای توان مالی مصرف کنندگان طول خواهد کشید. هم در زمینه مخارج مصرفی و هم در زمینه جریانات سرمایه ای با پیش از زمان کرونا فاصله قابل توجهی داریم که رسیدن به سطح قبل زمان بر و دشوار خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۳.۰۸ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۸۰۶.۶۲ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۵ درصد کاهش تا سطح ۳۲۳۶.۶۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۷۷ درصد ریزش در سطح ۱۰ هزار و ۶۰۱.۷۹ واحدی بسته شد.
کیتی بوستیاجنیک- کارشناس امور مالی در موسسه آکسفورد اکونومیکس اظهار داشت: در حالیکه روند احیای اقتصادی جهان ادامه دارد، سرعت آن به وضوح کمتر از چیزی بوده است که خیلی ها انتظار داشتند. با این وضعیت، فاز دوم احیای اقتصادی پر پیچ و خم و طولانی خواهد بود و باید از الان به این فکر باشیم که اگر همه گیری کرونا بیشتر از پیش طول بکشد چه کاری انجام دهیم بخصوص حالا که بسیاری از ابزارهای موجود را هم به کار گرفته ایم و در این حوزه دستمان چندان باز نیست.
بورس های اروپایی
مسئله برگزیت کماکان اصلی ترین دغدغه معامله گران اروپایی به حساب می آید. کارشناسان اقتصادی بانک گلدمن ساکس در تحلیلی با اخطار نسبت به عواقب شدید شکست مذاکرات برگزیت برای اقتصاد انگلیس نوشتند: اگر انگلیس و اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافقی مشخص به قوانین سازمان تجارت جهانی رجوع کنند، اقتصاد انگلیس گرفتار نتایج سنگینی خواهد شد که تبعات آن احیانا دو تا سه برابر بیشتر از نتایج کرونا خواهد بود.
نگرانی از نتایج اقتصادی کرونا سبب شد تا مرکز آمار فرانسه در گزارشی پیش بینی نماید اقتصاد این کشور تا آخر سال جاری ۹ درصد کوچک شود. به قول این موسسه ریسک های ناشی از کرونا سبب شده است تا فعالیتهای تجاری و اقتصادی با افت محسوسی مواجه شود و بخش بزرگی از توان مالی دولت به هزینه های درمانی تخصیص یابد. دولت فرانسه در برآوردی که حتی از مرکز آمار این کشور هم بدبینانه تر است، پیشبینی کرده رشد اقتصادی سال جاری به منفی ۱۱ درصد برسد.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۳.۳۸ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۰۴.۲۹ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۴.۳۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۵۴۲.۴۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۳.۷۴ درصدی در سطح ۴۷۹۲.۰۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۳.۴۳ درصد پایین رفت و به ۶۶۹۲.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۱۸ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۳۶۰.۳۰ واحدی عقب رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۲.۰۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۹۵۰.۶۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۹۶ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۶۹۱.۴۳ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۸۲۲.۶۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۸۹ درصد ریزش به ۳۹.۳۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۱.۲۷ درصدی به ازای ۴۱.۴۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با ریزش ۱.۷۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۰۷.۸۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۲.۹۳ درصدی به ازای ۲۴.۵۱ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/07/01
19:40:53
5.0 / 5
1369
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , دریا , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز