اوضاع نابه سامان اقتصاد ایتالیا و دانمارك

اوضاع نابه سامان اقتصاد ایتالیا و دانمارك چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی بیش از 12 درصد كوچك شد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی هنوز بطور کامل از نتایج بحران بدهی خود خارج نشده است، شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور سبب شده است که وضعیت اقتصادی ایتالیا بیش از پیش وخیم شود.
مرکز آمار ایتالیا در گزارش بازنگری شده خود اعلام نمود در سه ماهه دوم امسال اقتصاد ایتالیا ۱۲.۸ درصد کوچک شده است تا سومین رشد منفی فصلی متوالی بعد از رشد منفی ۵.۵ درصدی فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر این کشور رقم بخورد. بر اساس سالانه نیز رشد اقتصادی ایتالیا در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن، منفی ۱۲.۴ درصد اندازه گیری شده است.
تا قبل از شیوع کرونا، دولت ایتالیا نرخ رشد ۰.۶ درصدی را برای سال جاری پیش بینی کرده بود اما باتوجه به بی نظمی گسترده در زنجیره تامین، توقف پروازهای خارجی، کاهش تجارت و کاهش شمار گردشگران ورودی به ایتالیا، نرخ رشد اقتصادی منفی خواهد بود و صندوق بین المللی پول نیز پیش بینی کرده است اقتصاد این کشور امسال بیش از ۹ درصد کوچک شود.
از طرف دیگر رشد اقتصادی دانمارک در سه ماهه دوم سال با ۴.۹ درصد کاهش نسبت به رشد فصل قبل به منفی ۶.۹ درصد رسید که این رشد دومین رشد منفی فصلی متوالی این کشور و بدترین عملکرد فصلی در طول تاریخ اقتصادی معاصر دانمارک شمرده می شود.
در این بین، افت رشد مصارف خانوار با منفی ۷.۲ درصد و سرمایه گذاری ثابت با منفی هفت درصد، نقش مهمی در کاهش رشد اقتصادی این کشور داشته اند.
در میان دیگر بخش ها، صادرات دانمارک در سه ماهه دوم سال ۸.۱ درصد کمتر از صادرات سه ماهه قبل این کشور بوده است. متوسط نرخ رشد اقتصادی در دانمارک طی بازه زمانی ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۰.۴۲ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه دوم سال ۲۰۰۶ با ۳ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه پایانی سال ۲۰۰۸ با منفی ۲.۴ درصد بوده است.1399/06/17
12:39:05
5.0 / 5
1928
تگهای خبر: اقتصاد , سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز