آیت الله جوادی آملی در دیدار عارف: برخی در كشور دهه غارت و چپاول راه انداختند

آیت الله جوادی آملی در دیدار عارف: برخی در كشور دهه غارت و چپاول راه انداختند به گزارش سنج نیوز آیت الله عبدالله جوادی آملی اظهار داشت: غافل شدن از غارت بیگانه و از اختلاس های نجومی، سبب شد تا عده ای از این فرصت برای غارت كشور استفاده كنند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا محمدرضا عارف رئیس فراكسیون امید با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، ضمن اقامه نماز به امامت آیت الله العظمی جوادی آملی، با ایشان دیدار و گفت و گو كرد.

در این دیدار آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: گرچه انقلاب ما یك انقلاب فرهنگی بود اما آن طور كه باید در همه بخش ها این اصل، رعایت نشد و از فرهنگی بودن انقلاب، غفلت صورت گرفت.

وی ادامه دادند: در كشور دهه های مختلف فرهنگی همچون دهه كرامت، دهه ولایت و امثالهم وجود دارد. وجود این دهه ها حفظ كردن یك بخش است، برخی در مقابل این دهه ها، دهه غارت و چپاول كشور را داشتند كه از آنها غفلت شده بود.

این مرجع تقلید افزود: بیان حضرت امیرعلیه السلام این است كه وقتی شما می خواهید یك نظام را اداره كنید علاوه بر هوشیاری نسبت به اعمال خود، باید نسبت به عملكرد دشمن هم هوشیار باشید و فعالیت های آنها را هم مرتباً رصد كنید.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان كرد: حضرت امیرعلیه السلام در نامه به مالك اشتر می فرماید داشتن رهبر خوب یك طرف قضیه است اما در نامه دیگری خطاب به مردم مصر بیان داشتند خواب سیاسی، خواب فرهنگی، خواب اجتماعی، خواب اقتصادی در چشم شما باید در حد مزمزه باشد، هیچگاه نگذارید خواب از محدوده چشم شما فراتر برود و وارد محدوده هوشیاریتان شود. چون دشمن شما نمی خوابد و بیدار است، لحظه ای غفلت، این نتایج تلخی را به همراه دارد كه حالا در بعضی زمینه ها با آنها مواجه هستیم.

وی تصریح كرد: غافل شدن ازغارت بیگانه و از اختلاس های نجومی كه چیزی جز غارت نیست، سبب شد تا عده ای از این فرصت برای غارت كشور استفاده كنند. حضرت فرمود خواب در چشمان شما در حد مزمزه باشد، نه اینكه مانند اصحاب كهف به خواب بروید! در نتیجه باید یك تقویم سیاسی باشد كه در آن غارت های كشور ثبت گردد تا هیچگاه از یادها نرود چه كسانی و چه هنگامی، به كشور و نظام صدمه زدند.

این عالم دینی تصریح كرد: در نظام، مسئولین خوب كم نیستند كه در بعضی موارد متاسفانه كار به دست آنها داده نشده است، بنابراین باید ارزیابی و صدمه شناسی شود كه چگونه كشور غارت شد، و در مرحله بعد با غارتگران به شدت برخورد شود و این صدمه ها در كشور جبران شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: قرآن از ملت و كشوری كه جیبش خالی است به فقیر یاد می كند، فقیر یعنی كسی كه ستون فقراتش شكسته است، چنین ملتی قدرت قیام و مقاومت ندارد، در سوره مباركه نساء مال را ستون فقرات جامعه معرفی می كند و تاكید می كند این ستون فقرات را به دست سفها ندهید چون كه قیام و مقاومت شما به آن بستگی دارد. اگر این مسئله رعایت شود با عنایت به این همه نعماتی كه در این كشور وجود دارد هیچگاه تحریم ها اثری نخواهد داشت.

آیت الله العظمی جوادی آملی افزود: قرآن گرچه اشرافی گری و مال دوستی را نفی كرده است اما بر استقلال و عدم وابستگی تاكید می كند.

وی با اشاره به اینكه دینداری مردم وابسته به دینداری و عملكرد مسئولین است، تصریح كرد: در ادعیه ماه مبارك رمضان این عبارت را می خوانیم كه خدایا! تو خود می توانی حافظ و نگهدار دینت باشی یا دیگرانی را برای این كار به خدمت بگیری، اما از تو می خواهیم این توفیق را از ما نگیری و به ما این توفیق و عرضه را عطا كنی كه دین تو به وسیله ما حفظ و تقویت شود و ما تماشاگر صرف نباشیم.

این عالم دینی خاطرنشان كرد: جوان گرایی چیز خوبی است اما تعبیر مولوی این است كه جوان مانند یك تیر تیز است كه باید از یك كمان خمیده به سمت هدف پرتاب شود، باید جوانان تحت نظر یك مدیر مدبر و باتجربه هدایت و راهنمایی شوند.
در این دیدار عارف با اشاره به دهه پنجم انقلاب اسلامی بر لزوم صدمه شناسی دقیق عملكرد چهار دهه گذشته برای ارتقا كارآمدی نظام تصریح كرد و اظهار داشت: از آنجائیكه انقلاب ما یك انقلاب فرهنگی است انتظار بود فرهنگ در همه امور سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی پایه و اساس باشد كه البته در این زمینه غفلت هایی صورت گرفت.
وی با اشاره به مشكلات معیشتی در كشور، خاطرنشان كرد: در بخشهایی از حوزه اداره كشور در دوره های مختلف ناكارآمدی دیده شد و باید به جای تصمیم گیری نیابتی با نشان داده راه به جوانان در دهه پنجم انقلاب شاهد تحولات مدیریتی باشیم.
رئیس فراكسیون امید تصریح كرد: بین نسل اول و نسل سوم انقلاب فاصله بوجود آمده است و در این بین نسل اولی ها كم كاری كرده اند. نقش علما و مراجع بزرگوار در دهه پنجم انقلاب اسلامی برای پویایی نظام بسیار مهم و تاثیر گذار است.1398/07/10
22:39:17
5.0 / 5
4498
تگهای خبر: اقتصاد , تحریم , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز