سردار جلالی:

وزارت خارجه كمك های اروپایی ها به سیل زدگانی ایران را به خودشان بازگرداند

وزارت خارجه كمك های اروپایی ها به سیل زدگانی ایران را به خودشان بازگرداند سنج نیوز: رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور اظهار داشت: اروپایی ها كمك های ناچیزی به مردم سیل زده كردند و وزارت خارجه باید این كمك ها را به كشورهای اروپایی برگرداند و با این گونه رفتارها برخورد كند؛ چون كه این مقدار كمك، شبیه تمسخر و شوخی است كه اروپایی ها انجام داده اند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، سردار غلامرضا جلالی طی سخنانی در جمع دانشجویان دانشگاه هوافضا با بیان این كه «سپاه كفایت و لیاقت لازم را برای پاسداری از انقلاب اسلامی دارد»، اظهار نمود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ابتدا تاكنون نقش بی بدیلی در حفاظت از انقلاب اسلامی داشته است و هر روز كه می گذرد بر نقش و اهمیت سپاه افزوده می شود و این افزایش نقش سپاه، چند دلیل مشخص دارد؛ یكی از آن علل این است كه سپاه سازمانی است كه كفایت و لیاقت لازم را برای پاسداری و صیانت در همه صحنه هایی كه انقلاب اسلامی را تهدید می كرده است، دارد.
وی ادامه داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آغاز شكل گیری تابحال نقش آفرینی خویش را در تمامی عرصه ها نشان داده و ثابت كرده در همه حوزه ها از قابلیت های زیادی برخوردار است، سپاه در مقاطع حساس توانسته با لطف خدا، ایثارگری و جانفشانی انقلاب اسلامی را از توطئه بدخواهان این نظام مقدس نجات دهد. حفاظت و پاسداری از انقلاب زمانی كه انقلاب اسلامی مولودی جوان و بسیار نو پا بود، توسط سپاه انجام شد و باعث شد تا سطح زیادی از تهدیدات در حوزه های مختلف مثل براندازی، جنگ تحمیلی و... دفع شود و یك دفاع همه جانبه از كشور صورت گیرد.
جلالی افزود: امیدواریم كه همواره خداوند این توفیق را به ما بدهد تا بتوانیم هم تهدید را خوب بشناسیم و هم نگاهی كه رهبری انقلاب عرضه می كنند، برای دفاع از انقلاب اسلامی به كار ببندیم و حتی یك لحظه از آن عقب نمانیم. بخصوص كه در گذشته و در تاریخ اسلام نمونه هایی داشتیم كه افرادی از امام جامعه و رهنمودهای ایشان دور شدند. در چهل ساله ابتدای انقلاب، سپاه نشان داده كه همواره در قالب سیاست های رهبری انقلاب و امام راحل حركت كرده است، تهدیدات دوران را به خوبی شناخته است و كوشیده در آن مسیر و سمتی حركت نماید كه انقلاب اسلامی ترسیم نموده است. سپاه بر مبنای تدابیر رهبری، آینده نگری و شناسایی تهدیدات آینده را در دستور كار خود قرار داده است و بنابراین است كه امروز متناسب با تهدیدات، تجهیزات و امكانات زیادی را برای مقابله با آنها و حتی تهدیدات آینده تولید و تامین كرده ایم. همه این موضوعات با نگاه پیش دستانه محقق شده است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور با اشاره به حوادث اخیر و افزایش تغییرات اقلیمی در كشور اخطار داد: ما با آغاز دوران تغییرات اقلیمی در كشور مواجه هستیم. امسال موجی از بارندگی در كشور رخ داد كه در ۵۰ سال قبل با معدل كلی كشور بی نظیر است و توانستیم حجم زیادی از بارش الهی را برای كشور جذب نماییم. طبیعتا این تغییرات اقلیمی هم بركاتی دارد برای كشور و هم اگر آماده نباشیم خساراتی برای ما به دنبال دارد. تمام پیشبینی های كشور پیش از سال جدید دلالت بر این داشت كه ما در یك دوره خشك سالی هستیم و در بهمن و دی ماه به دنبال ذخیره سازی برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز هم وطنانمان در سراسر كشور بودیم و به این دلیل، حداكثر ظرفیت های آبی در سراسر كشور برای مقابله با خشك سالی حفظ شد.
وی با اشاره به اینكه مسئولان كشور نسبت به مبحث سیل تا اندازه زیادی غافل گیر شدند، اظهار داشت: به غیر از معدود افرادی كه توانستند پیشبینی تقریبی از تغییرات اقلیمی سال گذشته داشته باشند، حدودا در هیچ یك از مراكز برآورد اطلاعاتی اقلیم و هواشناسی نتوانستند برآورد دقیقی از میزان بارش ها داشته باشند و آن چند نفر كه برآوردهایی داشتند به علت این كه پیشبینی آنها نسبت به پیشبینی اكثریت، نادر محسوب می شد مورد توجه قرار نگرفت. اگر پیشبینی درستی از اقلیم وجود داشت ما سدها را تخلیه می كردیم تا ظرفیت را برای روان آب ها و بارش های اخیر مهیا نماییم تا تقریباً هیچ خسارتی نداشته باشیم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور با اشاره به اینكه بارش ها نعمت هایی هم با خود به همراه داشته است، اظهار نمود: بارش های اخیر حدودا نزدیك به ۱۰ سال كم بارشی را جبران كرده است و اغلب منابع آب زیرزمینی ما مثل قنات ها چاه ها و... كه طی سال های خشك و كم بارش اخیر خشك شده بود و ممكن بود عوارض بدی را برای كشور ایجاد كند، خوشبختانه پُر شده اند. در جریان مواجه و مدیریت بحران هم بعضی از اشكالات و نقصها مربوط به مدیریت بحران وجود دارد، یكی از این موارد، مدیریت واحد و فرماندهی هماهنگ است كه خیلی از كشورهای جهان كه الگوهای مدیریت بحران خاص خویش را دارند، واحدی كه در ابتدایی ترین ساعات حوادث را در آن كشورها مدیریت می كند و در صحنه حاضر است، نیروهای نظامی آن كشور هستند. در ایران هم به صورت كلی نیروهای مسلح و تا حد زیادی سپاه احتیاط و عمل كلی نظام در مقابل با حوادث اساسی و جدی هستند. البته این جزو وظایف سپاه و نیروهای مسلح است كه طبق قانون اساسی در بحران های طبیعی و غیرطبیعی حضورداشته باشند.
جلالی با ابراز تاسف از جان باختن تعدادی از هموطنانمان در سیل اخیر، اظهار داشت: تلفاتی كه این سیل از خود بجا گذاشته است ۷۵ و یا به عبارتی دیگر ۷۶ نفر است، این مقدار تلفات با این ابعاد حادثه به نسبت دیگر نقاط دنیا واقعا آمار كمی به حساب می آید كه باید بخاطر این خدا را شاكر باشیم. البته ایده آل این است كه این مقدار تلفات را هم نداشته باشیم اما اگر ما در كشور به اقدامات، تلفات و ابعاد حادثه دقت كنیم و مقایسه ای با حوادث مشابه دیگر انجام دهیم، متوجه می شویم كه واقعا اقدامات خوبی در این خصوص صورت گرفته است و این اقدامات معدل خروجی بخشی از ظرفیت های نظامی، دولتی و مردمی نظام جمهوری اسلامی است. اثر دیگری كه این سیل داشت حضور نیروهای عراقی (حشدالشعبی) در جریان امدادرسانی و جبران كمك های نیروهای سپاه و ارتشی در مقابله با تروریست های تكفیری و داعش در عراق بود، من به كمیت این حضور نمی پردازم اما مبحث مهمی كه باید به آن پرداخته شود همبستگی درونی است كه بین مردم عراق بخصوص بسیج مردمی عراق (حشدالشعبی) و ملت ایران برخلاف اتفاقاتی كه درجنگ ۸ ساله رخ داده است، بوجود آمده است، اگر ما به وقایع با نگاه فرصت محوری دقت كنیم، می بینیم كه در حادثه سیل اخیر فرصت های بسیار زیادی برای ما بوجود آمده است كه باید از آن استفاده و در جهت تداوم و تقویت آن عمل نماییم.
وی ادامه داد: تصویر دیگری كه سیل به ما نشان داد، این بود كه در داخل كشور افرادی بودند كه به واسطه ابزار شبكه های اجتماعی، جوسازی ها و سیاه نمایی هایی را به راه انداختند، این افراد در همه امور شامل حضور نیروهای عراقی، حضور نیروهای نظامی داخلی و پیشگیری و مقابله ترمیم و بازسازی، نحوه امدادرسانی، مهندسی و... بدون داشتن اطلاعات سخن گفتند كه دانسته یا ندانسته در پازل دشمن قرار گرفتند، بلاخره باید بررسی كرد كه در موقعی كه مردم كشور ما در ۲۳ استان در حال مبارزه با سیل هستند و گرفتار بحران هستند این افراد در داخل كشور كه این صحبت ها را می كنند، چه كاره هستند؟
رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: نهادها، افراد و نخبگانی كه وظیفه و دغدغه روشنگری دارند باید پس از مدیریت حوادث در كشور به بازخوانی مواضع این افراد بپردازنند و برای مردم تبیین كنند كه در مواقع بحران و حوادث این افراد چه حرف هایی زده اند و چه موضع گیری هایی داشتند تا مردم با چهره واقعی این افراد فارغ از ویترینی كه برای خود ساخته اند آشنا گردند. مردم باید بدانند كه چه افرادی بدون هیچ چشم داشتی و با اهداف انسان دوستانه به كمك مردم شتافتند و تسكین آلامشان بودند و چه افرادی بر طبل تفرقه كوبیدند و سوار موج های سیاسی شدند.
وی خاطرنشان كرد: این افراد با ترفندهای عملیات روانی و جوسازی ها و با استراتژی های دشمن همراه شدند. در واقع یك سری سلبریتی ضدمردم، بی عرضه و فاسد كه با استفاده از مشكلات مردم در شبكه های اجتماعی مدعی غلط به مرجع اجتماعی و فرهنگی مردم در كشور تبدیل گشته اند و باید با آنان برخورد شود، بخش های امنیت داخلی كشور حتما باید رفتار و عملكرد این افراد را مورد بررسی قرار دهد، به نظر بنده ایفای نقش ستون پنجم دشمن عینا همین است كه این افراد دنبال می كنند، یعنی جایی كه مردم صدمه دیده اند و باید همه كمك كنند، این افراد شروع می كنند به جوسازی و بزرگ نمایی بعضی از مشكلات كوچك، ازاین رو دستگاه های امنیتی ما باید اقدامات این افراد را بررسی و در صورت وجود اشكال با آنان برخورد كنند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور خاطرنشان كرد: در حوزه خارجی هم تكلیف كاملا مشخص است. آمریكا در حوزه كمك به مردم سیل زده كشور كه یك حوزه كاملا بشر دوستانه است، حساب های هلال احمر را مسدود كردند و اجازه دریافت كمك های ارزی از خارج از كشور را ندادند، آمریكایی ها مثل گذشته دشمنی و عناد خودشان را با ملت ایران نشان دادند، این درحالی است كه آمریكایی ها مرتب در رسانه های خودشان دولت آمریكا را بر خلاف واقعیت، طرفدار مردم ایران معرفی می كنند، اما این مورد در جریان سیل اخیر مشخص شد كه یك دروغ محض است.
وی ادامه داد: نكته دوم این است كه چهره اروپایی ها هم در جریان سیل اخیر مشخص شد، اروپایی ها كمك های ناچیزی به مردم ایران كردند كه به قول یكی از مسئولان، ما این كمك ها را به فقرای كشورمان هم نمی دهیم و وزارت خارجه باید به نشانه اعتراض این كمك های ناچیز را به كشورهای اروپایی برگرداند، كل كمك اروپایی ها ۱۸۰ میلیون یورو است، به نظر من وزارت خارجه ما باید با این گونه رفتارها، برخورد كند. این اقلام و مقدار كمك هایی كه در حوادث اخیر شده بیشتر شبیه تمسخر و شوخی است كه اروپایی ها انجام دادند. این كه این حجم لباس و دیگر اقلام برای كمك به این حادثه با این ابعاد و گستردگی فرستاده شود واقعا به شكلی تمسخر ملت ما است، در محله های فقیر نشین ما كمك های مردمی بیشتری نسبت به كمك های اروپایی ها برای مردم حادثه دیده جمع آوری شده و این گونه رفتارها نشان داده است كه دشمنی اروپایی ها و آمریكایی ها با مردم ایران چقدر زیاد است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اینكه یك حمله رسانه ای می تواند یك كشور را گرفتار مشكل كند و یك دفاع رسانه ای می تواند از كشور در مقابل خیلی از تهدیدات دفاع كند، اظهار داشت: باید در دانشگاه های نظامی ما به نقش رسانه ها در جنگ پرداخته شود، رسانه افكار عمومی را تولید می كند و طبق این اصل كه نظام جمهوری اسلامی مردم محور و بر پایه مردم سالاری دینی بنیان دارد و بر مبنای معدل عمومی افكار عمومی كشور اداره می شود، افكار عمومی برای ما اهمیت زیادی پیدا می كند، بعنوان مثال در جمهوری اسلامی اگر افكار عمومی فردی را بعنوان رئیس جمهور بپذیرد آن فرد بعنوان رئیس جمهور انتخاب و فعالیت می كند ازاین رو اداره كشور بر مبنای افكار عمومی انجام می شود و این رسانه ها هستند كه افكار عمومی مردم را شكل می دهند.
وی در بخشی دیگری از سخنانش اظهار داشت: خصوصیت عملیات تركیبی فضای سایبری این اجازه را به دشمن می دهد تا با تركیب عملیات مختلف یك هجوم همه جانبه را انجام دهد، پس انجام عملیات هوایی صرف و عملیات زمینی صرف در آینده بعید به نظر می رسد و ما باید به دنبال راه های مقابله و دفع عملیات تركیبی باشیم. این نوع عملیات n نوع تركیب دارد و بعنوان مثال عملیات سایبری خالص و عملیات سایبری در حوزه های شناختی، اقتصادی، امنیتی، زیرساختی و... را با یكدیگر ادغام می كنند تا حاصل آن یك تهدید جدید با ماهیت سایبری باشد.
جلالی با اشاره به اینكه FATF جزئی از یك جنگ مالی و پولی است كه در پازل تهاجمی دشمن قرار دارد، اظهار داشت: دشمنان جنگ غیرنظامی را ضد ما آغاز كرده اند ولی اهدافشان همان اهدافی است كه در یك جنگ نظامی دنبال می شود و ما باید هم افزایی و هماهنگی میان عملیات غیرنظامی و نظامی پدید آوریم.
وی با اشاره به اینكه ما در اولویت اول باید مردم را در مقابل تهدیدات حفظ نماییم، تصریح كرد: اساسی ترین هدفی كه باید از آن حفاظت شود مردم هستند. مردم باید هم از لحاظ فیزیكی و هم از لحاظ افكار عمومی در مقابل تهدیدات سایبری و شبكه های اجتماعی محافظت شوند. این كار درستی نیست كه مردم را بدون دفاع در مقابل هجمه های دشمن در شبكه های اجتماعی رها نماییم، بلكه باید بتوانیم نخستین نیازهای مردم را تامین نماییم و در شرایط بحرانی از همه آنان حفاظت نماییم.
منبع:

1398/03/01
18:06:40
5.0 / 5
4242
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , ایران , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز