سخنگوی وزارت امور خارجه مطرح كرد

حافظ، فرزانه ای كه تنها متعلق به ما ایرانی ها نیست

حافظ، فرزانه ای كه تنها متعلق به ما ایرانی ها نیست سنج نیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان تاكید كرد: حافظ، راز بزرگ ما ایرانی ها و آشنای ناآشنای همگان است.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، بهرام قاسمی به مناسبت فرارسیدن روز گرامی داشت حافظ، مطلبی را در این ارتباط در كانال اطلاع رسانی وزارت امور خارجه منتشر نمود. در این نوشتار آمده است:
«سخن از این آشنای ناآشنای همگان در این سرزمین شعر و ادب و عرفان، كاری است به غایت دشوار و سخت؛ و حافظ نه تنها در گذشته كه حتی در تمامی دوران بعد از او راز و رمزی از تمامی زوایای روح و جسم و آرمان های والای انسان در هر كوی و برزن و شهر و دیار و یار بوده است؛ او كه بر دل هر خواننده و شنونده فارغ از نوع اندیشه و مذاق و حال و احوالش نشسته و در هر عصری و نسلی هم زبان آدمی از هر طینت و مزاجی بوده است.

حافظ این راز بزرگ ما ایرانی ها كه با هر كس و به هر علت و با هر انگیزه و نیت و خواسته كه به نزد او می شتابد، از سر درد و داغ و نیاز و راز و حال و اشتیاق و طلب به گونه ای و به رنگی سخن می گوید. این حافظ كیست كه همه او را می خواهند و او را می جویند و در هر لحظه از لحظات ناخوشی و خوشی از او الهام می جویند و با وی در خلوت به راز و نیاز می پردازند و او بی هیچ منتی و هیچ تفاوتی با آنان آن سان كه باید سخن ساز می كند و رمز و راز و سرّ او می گشاید.
حافظ ما ایرانی ها كه پرده دار هر رمز و رازی است تا امروز و بی گمان تا فرداهای دوردست و در تمامی ادوار با تمامی رندی به مبارزه با تمامی آنانی بر می خیزد كه زهد فروشند و ریاورزی و پنهان خوری و ظلم و ستم و دین فروشی و آدم ستیزی و دروغ گویی را دست افشان و پای كوبان به سخره می گیرد و رسواگر همه نامردی ها و نامردمی ها می گردد.
حافظ ما كه قرآن ز بر دارد و یك معما و یك قصه پیچیده از كلام و تاریخ و سرشت آدمی و پری است، گاه تا حد بزرگ ترین اولیای خدا و گاه تا حدی و جایگاهی فراتر از همه شاعران و رندان عالم می نشیند و برخی كتابش را تا به دست می گیرند، بر آن بوسه می زنند و بدان توسل می جویند تا سخن و داوری او را نسبت به آنچه می اندیشند یا آنچه باید بنمایند، جویا شوند.
حافظ هر چه هست و نیست، یا هر كه هست و نیست لسان الغیب و معمای شگرف تمامی ما در هر عصر و زمانه ای است كه باید او را پاس داشت و باید آنرا دید، خواند، شناخت و با هر سخن و كلام او تا اوج معرفت پرواز نمود.

حافظ فرزانه ایست كه دیگر امروز تنها متعلق به ما ایرانی ها نیست. حافظ تمامی مرزهای زمینی و آسمانی را درنوردیده و همه جهانیان از هر مسلك و اندیشه و قوم و تاریخ و جغرافیایی او را فهم می كنند و با او به مغازله و راز و نیاز بر می خیزند.
روز بزرگداشت حافظ شیرین سخن گرامی باد.»1397/07/20
23:24:54
5.0 / 5
4906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز