فلاحت پیشه:

اجلاس تهران بیشترین نقش را در ورود تحولات سوریه از حوزه میدانی به سیاسی داشت

اجلاس تهران بیشترین نقش را در ورود تحولات سوریه از حوزه میدانی به سیاسی داشت سنج نیوز: رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نشست سه جانبه سران كشورهای ایران، روسیه و تركیه را دارای بازتابی جهانی دانست و اظهار داشت كه این نشست تحولات سوریه را از حوزه میدانی به حوزه سیاسی وارد كرده است.حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به نشست سه جانبه ایران، روسیه و تركیه برای بررسی تحولات سوریه اظهار داشت: با ابتكار ایران، روسیه و تركیه بیشترین تحولات مثبت ضد داعش شكل گرفت كه بر خلاف ائتلاف آمریكا و ۴۰ كشور دنیا بود چراكه ائتلاف آمریكا نه تنها تاثیر مثبت در سوریه نداشت كه تاثیرات منفی هم به جای گذاشت.

وی با اشاره به اینكه ابتكار ائتلاف ایران، تركیه و روسیه بیشترین نقش را در سقوط تروریست ها در منطقه داشته است، اضافه كرد: این ائتلاف می تواند بیشترین نقش را در ورود از حوزه میدانی به حوزه سیاسی تحولات سوریه داشته باشد. در ادلب هم آخرین باقیمانده های تروریست حضور دارند. به صورت طبیعی اختلاف نظرهایی بین گروه ها وجود دارد اما توافق بر سر آخر دادن تروریست ها بین همه است.

فلاحت پیشه در ادامه تصریح كرد: باید سه كشور طوری عمل كنند كه آخرین سنگرهای داعش تبدیل به جو منفی ضد این ابتكار سه جانبه نشود. تلاش شود با در نظر گرفتن راهكارهای سیاسی و مذاكرات، تروریست ها از منطقه ادلب خارج شده و عملا به جشن آخر تروریست ها در سوریه نزدیك شویم. پس از آن باید به سمت سوری سازی تحولات در این كشور حركت نماییم.

رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به واكنش آمریكا به برگزاری این اجلاس اظهار داشت: آمریكا پس از آنكه دید جایی در این ابتكار سیاسی برایش تعریف نشده است اعلام نمود كه نیروهای نظامی آمریكا در سوریه باقی بماند. اقدامی كه خلاف تحولات داخلی آمریكاست و سوریه هم موافقت با این كار ندارد اما ترامپ می خواهد در قالب یك جو روانی حضورش را در سوریه باقی نگه دارد تا در عرصه سیاسی صاحب نقش باشد.

وی افزود: در مقابل، ابتكار پیروزمندانه برگزاری اجلاس سه جانبه در تهران عملا به معنای ورود به جنبه های عملی كار بود. در كنار آن در حاشیه اجلاس، دیدارها و مذاكراتی صورت گرفت كه مهمترین آن دیدار با مقام معظم رهبری بود. در این دیدارها نوع جملات و مواضع طرفین نشان داد كه طرفین مجبورند به سمت رابطه راهبردی حركت كنند. دلیل اصلی آنكه اكنون خارج از ساز و كارهای آمریكا و غرب منطقه به سمت آرامش پیش برده شده است وجود چنین اهتمامی می باشد.

فلاحت پیشه در انتها اظهار داشت: البته آمریكا از آرامش در منطقه عصبانی است بنابراین سیاست های تحریمی مشتركی ضد ایران، روسیه و تركیه با درجات مختلف اعمال كرده است. به هر حال این سه كشور به دنبال انجام اقداماتی هستند. هر چند هنوز اعلام نكردند كه رابطه راهبردی بین شان برقرار شده است اما این اجلاس می تواند مقدماتی برای شكل گیری رابطه راهبردی بین طرفین باشد.
1397/06/17
15:57:00
5.0 / 5
4420
تگهای خبر: آمریكا , ایران , تحریم , ترامپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز