رئیس قوه قضاییه مطرح كرد:

نسبت های دروغ وزیر خارجه آمریكا در مورد دارایی های من و برخی مراجع تقلید غیر اخلاقی است

نسبت های دروغ وزیر خارجه آمریكا در مورد دارایی های من و برخی مراجع تقلید غیر اخلاقی است سنج نیوز: رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه تلاطم های اخیر در بازار، شبهه ناك و دخالت برخی دست های پشت پرده در این ماجرا كاملاً محتمل است، به سودجویان بازار ارز و سكه اخطار داد كه دستگاه قضایی با سرعت و قاطعیت به افترا آنان كه برخی هم مشمول عنوان افساد فی الارض است، رسیدگی خواهد نمود.


به گزارش سنج نیوز به نقل از اداره كل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به التهابات اخیر بازار ارز و سكه، خاطرنشان كرد: حسب گزارش های بانك مركزی و برپایه اطلاعاتی كه در زمینه دارایی های كشور از لحاظ ارز و طلا وجود دارد، منشاء تلاطم های اخیر بازار ارز و سكه، واقعی نیست.
رئیس قوه قضاییه افزود: تامین ارز برای نیازهای واقعی و عمده كشور در زمینه كالاهای اساسی و ارزاق عمومی، از جانب دولت تضمین شده و مشكلی در این مورد وجود ندارد. ازاین رو چنین تلاطم هایی در بازار ارز و سكه، شبهه ناك است و احتمال اینكه برخی دست های ناپاك در پشت پرده این التهابات دخیل باشند، كاملاً وجود دارد.
آملی لاریجانی با اشاره به اینكه عده ای سودجو به دنبال دامن زدن به این التهابات هستند، اضافه كرد: گرچه دشمن بیرونی هم همواره در كمین است و با هر وسیله ممكن به دنبال بحران سازی است اما نباید فراموش نماییم كه بیش از 10 میلیارد دلار ارز برای واردات كالاهای اساسی تخصیص یافته و پاره ای از نیازهای ارزی مطرح شده در سطح جامعه، در واقع نیازهای كاذبی است كه به واسطه اقداماتی نظیر سفرهای خارجی بلاوجه پدید آمده است؛ چنانكه میزان این سفرها نسبت به ماه های گذشته و حتی مدت مشابه سال قبل، رشد داشته چونكه برخی به دنبال سودجویی با استفاده از فروش ارز مسافرتی و استفاده از مابه التفاوت قیمت ارز آزاد و دولتی بوده اند.
اعلام قیمت ارز در بعضی سایت ها برپایه محاسبات غلط و معیارهای نادرست است
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه برخی اعلام قیمت ها با استفاده از سایت ها، ناشی از محاسبات غلط و معیارهای نادرست است، اظهار نمود: فرض نماییم كسی به 500 یا 1000 دلار ارز نیاز دارد كه با رجوع به بازار، این ارز را با هر قیمتی تهیه می كند. اینكه قیمت این قبیل خریدها را معیار قیمت ارز قرار دهیم نادرست است چونكه حجم مبادلات این چنینی در برابر ارز مورد نیاز واردات كالاهای ضروری بسیار ناچیز است و عده ای با همین قیمت سازی ها، سودهای كلانی به جیب می زنند.
آملی لاریجانی با تاكید بر اینكه دادستان كل كشور و دادستان های مراكز استانها خصوصا تهران باید به این مورد ورود كنند، تصریح كرد: نیروی انتظامی و دستگاه قضایی بطور قطع در جایی كه برخی با تولید تلاطم در بازار از پول مردم ثروت های كلان و بادآورده انباشت می كنند، ورود خواهند كرد و تمام همّ خویش را مصروف ممانعت از چنین اقداماتی خواهند نمود.
رئیس قوه قضاییه، پدید آمدن بازار سیاه در نتیجه محدود شدن ارز پرداختی به مردم را طبیعی دانست و با تاكید بر ضرورت عملیاتی شدن هر چه سریعتر بازار ثانویه ارز، خاطرنشان كرد: از دولت محترم و بخصوص بانك مركزی می خواهیم كه برای تثبیت قیمت ارز، با مشورت اقتصاددانان و صاحبنظران، بسته های معقولی را پیشنهاد كنند چونكه تثبیت قیمت ارز، حق مردم، كسبه و بازاریان است تا بتوانند برای انجام معاملات خود برنامه ریزی درستی داشته باشند. وضعیت فعلی بازار ارز سبب شده است كه فروشندگان برای فروش كالاهای خود دچار سرگردانی و بلاتكلیفی باشند. دولت محترم باید در این زمینه تدبیر لازم را به خرج دهد و ما هم با متخلفان، مجرمان و مفسدانی كه به قصد سوداگری و اندوختن ثروت بادآورده از تلاطم بازار استفاده می نمایند به شدت برخورد خواهیم كرد.
هیچگونه تسامحی با مفسدین اقتصادی و اخلالگران بازار مالی نخواهیم داشت
آملی لاریجانی با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی در این زمینه و گزارش های معاون اول قوه قضاییه به مردم، اظهار نمود: مردم مطمئن باشند كه دستگاه قضایی هیچگونه تسامحی با مفسدین اقتصادی و اخلالگران بازار مالی نخواهد داشت. در قانون هم تكلیف اخلالگران روشن شده و در بعضی موارد هم اقدامات آنان مشمول عنوان افساد فی الارض بوده و مجازات آن مشخص است. قوه قضاییه در اجرای این مجازات تردید نخواهد كرد و به سراغ كسانی كه از این التهابات سوء استفاده می نمایند خواهد رفت. البته مقصود اصلی برخورد با كسانی است كه پشت پرده این التهابات هستند و بعنوان مثال با كارت ملی افراد دیگر، مبادرت به خرید ارز و سكه در سطح وسیع كرده اند.
رئیس قوه قضاییه همینطور تصریح كرد: با این حال، توقع از دستگاه قضایی باید غیر از توقع از رسانه ها باشد. قوه قضاییه نمی تواند برای مدیریت فضا، هر روز سخنی ولو بی پایه و اساس بگوید. كار ما رسیدگی بر مبنای موازین شرعی و قانونی است. ما كاری به برخی اظهارات نداریم كه فردی می گوید باید اعدام كنید و دیگری می گوید باید تسامح كنید. دستگاه قضایی نه می تواند بی جهت كسی را اعدام كند، نه می تواند تسامح غیرقانونی به خرج دهد. البته توقع تسریع در رسیدگی ها توقع به جایی است و تلاش می نماییم حتی اگر نیاز بود، برای عبور از برخی موانع بروكراتیك در راه رسیدگی ها، اجازات خاصی را از جلسات اقتصادی سران قوا یا مقام معظم رهبری دریافت نماییم منتها فعلا قوانین موجود را در این زمینه كافی می دانیم و هیچگاه فراتر از شرع و قانون عمل نخواهیم كرد.
دادستان ها و قضات، تسریع در رسیدگی ها را مدنظر قرار دهند
آملی لاریجانی با تاكید بر رسیدگی های قوه قضاییه توام با استقلال و متانت قضایی، به دادستان ها و قضات سفارش كرد كه تسریع در رسیدگی ها را مد نظر قرار دهند و تصریح كرد: اطلاع دارم كه دادستان ها و بازجو ها در این زمینه به خوبی مشغول فعالیت هستند و كارها با نظارت های معاون اول محترم قوه قضاییه و دادستان محترم كل كشور به خوبی پیش می رود. مردم عزیز هم مطمئن باشند كه در آینده ای نزدیك، اخبار كامل تری از برخورد قاطعانه دستگاه قضایی با مفسدان اقتصادی به اطلاعشان خواهد رسید.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هجمه های سخیف سردمداران آمریكا ضد ایران در روزهای اخیر، خاطرنشان كرد: رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایالات متحده، سخنان و تهدیدات بسیار نازلی را ضد نظام جمهوری اسلامی و مسئولان كشورمان داشته اند. انسان تعجب می كند كه چگونه مسئولان یك كشور مدعی پیشرفت و قدرت، می توانند به این سخافت مبتلا شوند. رئیس جمهوری این كشور، انسان متوهمی است كه رفتارش غیرعقلانی است و مدام مشغول تهدید و ارعاب است. نفس خروج آمریكا از برجام، غیر معقول بود و گمان می كنند كه با چنین اقداماتی می توانند جمهوری اسلامی را به زانو درآورند.
آملی لاریجانی اظهار داشت: وزیر خارجه آمریكا هم اتهامات و نسبت های سخیف و سراسر كذبی را متوجه مسئولان جمهوری اسلامی و مراجع معظم تقلید كرده، سخنانی كه در سطح منحط ترین سایت های ضد انقلاب خارج نشین بوده است. همه این سخنان و اظهارات نازل، ناشی از ضعف و استیصال كشوری است كه فاقد اقتدار واقعی است و خویش را در تحولات غرب آسیا و هزینه هایی كه برای پیشبرد اهدافش در این منطقه كرده بود، بازنده می بیند.
ایران مقتدرتر از هر زمان دیگری پشت مرزهای اسرائیل حضور دارد
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه وضعیت آمریكا و رژیم صهیونیستی از حیث امنیت نسبت به چند سال قبل بسیار بدتر است، تصریح كرد: امروز جمهوری اسلامی مقتدرتر از هر زمان دیگری پشت مرزهای اسرائیل حضور دارد و بنابراین آمریكا با چنین استخفاف و استعجالی دنبال به زانو درآوردن ملت ایران است.
آملی لاریجانی با اشاره به ادعای اخیر ترامپ در خصوص اینكه مسئولان جمهوری اسلامی بالاخره با او تماس خواهند گرفت، این اظهارات را ناشی از توهم عمیق رئیس جمهوری آمریكا دانست و اضافه كرد: برخی سخنان سردمداران آمریكا و همچون نسبت های سراسر دروغ وزیر خارجه آمریكا در مورد دارایی های اینجانب و یا برخی مراجع عظام تقلید نه تنها بر خلاف موازین قانونی و اخلاقی است، بلكه با غمض نظر از این جهات در شأن یك سیاستمدار هم نیست. خیلی از مسئولان كشورها، اگر دیانت هم ندارند اما لااقل شئون مسندی را كه در آن قرار دارند، رعایت می كنند. مسئولان دولت آمریكا، از رعایت همین مقدار هم فرو مانده اند و این بسیار عجیب است.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه آمریكا با عبور از همه خطوط قرمز اخلاقی و سیاسی به دنبال عقب راندن مردم ایران است، تصریح كرد: اگر بنا به عقب نشینی بود، این نظام 40 ساله نمی شد. متاسفانه آنها همانگونه كه به تازگی یكی از سیاستمداران خود آمریكا اذعان كرده است، مردم ایران را نشناخته اند. «من جرب المجرب، حلت به الندامه». آزمودن اهل تجربه، برای آنها نتیجه ای جز پشیمانی به بار نخواهد آورد چونكه مقاومت مردم ایران زبانزد دوست و دشمن است.
اگر كابینه نیاز به ترمیم دارد، مسئولان با درایت خود مبادرت به این كار كنند
آملی لاریجانی متذكر شد: امروز به حول و قوه الهی، قوای كشور متحدتر و منسجم تر از قبل برای حل مشكلات پیش قدم هستند و مردم فهیم و بصیر كشورمان هم به خوبی با فریبكاریهای دشمنان كه از طرفی ابراز دلسوزی می كنند و از سوی دیگر انواع فشارها و تحریم ها را اعمال می كنند، آشنایی دارند. مطمئنیم كه به فضل الهی و با خودباوری و ایمان مردم قدرتمند كشورمان، این تهدیدها هم خنثی خواهد شد و مسئولان هم با تدبیر خود، كشور را از این مرحله به سلامت عبور خواهند داد.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه اگر ضرورتی به ترمیم كابینه هم وجود دارد، مسئولان محترم با درایت خود مبادرت به این كار كنند، خاطرنشان كرد: مدیران جهادی و اهل ایثار باید در صحنه حضور یابند و با مردم، سخن حق، خالصانه و صادقانه بگویند. مردم اگر صدق و راستی ببینند در صحنه حاضر خواهند شد؛ چنانكه در دوران دفاع مقدس و بخصوص روزهای پایانی آن كه صدامیان فكر می كردند می توانند كشور را به تصرف درآورند، مردم حضور پررنگ تری داشتند و نشان دادند كه با اتحاد و انسجام و مقاومت می توان توطئه های دشمن را خنثی كرد. امروز در جبهه اقتصادی هم همین وضعیت حاكم است و مردم در صورت مشاهده تلاش مسئولان و تدبیر آنان، در صحنه حضور خواهند داشت.
براساس این گزارش، بررسی "دستورالعمل اطلاع رسانی و ارتباطات رسانه ای قوه قضاییه" در جهت اجرایی كردن منویات مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه، در دستور كار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت كه مواردی از آن مورد بحث و بررسی قرارگرفت و ادامه بررسی به جلسه آینده موكول شد.1397/05/08
22:30:18
5.0 / 5
4576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز