در گفت وگو با سنج نیوز مطرح شد؛

خطر کادمیوم و سرب در کمین اصفهانی ها

خطر کادمیوم و سرب در کمین اصفهانی ها به گزارش سنج نیوز، مطالعه ۸۴ نمونه گردوغبار جمع آوری شده از فضای داخلی منازل در سطح شهر اصفهان نشان داد دامنه بالایی از عناصر سنگین بخصوص کادمیوم و سرب در هوای داخلی و فضاهای بسته مسکونی وجود دارد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها- ندا سپاهی: نتایج یک تحقیق که توسط گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اصفهان روی گرد و غبار جمع آوری شده از فضای داخلی منازل مسکونی در سطح شهر اصفهان انجام شده، نشان داد میزان بالایی از عناصر سنگین بخصوص کادمیم و سرب حتی در هوای داخلی و فضاهای بسته محیط های مسکونی این شهر وجود دارد که ریسک ابتلاء به انواع بیماری های سرطانی و غیرسرطانی را از راه استنشاق و تماس پوستی بالا می برد.
همچنین پژوهش بر ۲۰۰ نمونه از جنین و نوزادان متولد شده در شهر اصفهان انجام شده، نشان داد که افزایش میانگین غلظت ماهیانه مونوکسیدکربن و ریزگرد باعث اختلال در عملکرد و سلامت کبد و تیروئید در جنین شده و همینطور وزن و قد نوزادان متولد شده در شهر اصفهان را با کاهش قابل توجهی مواجه کرده است.
نتایج این مطالعه نشان داده است تغییر در بعضی عملکردهای بدنی نوزادان مانند ابتلاء به فشارخون به علت سطوح بالای آلودگی هوا بخصوص غلظت ذرات معلق در ماه های پایانی حاملگی بیشتر است.
دکتر عاطفه چمنی، عضو هیأت علمی و مدیر گروه تخصصی گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اصفهان که در زمینه ریسک خطر آلاینده ها بر انسان پژوهش می کند، می گوید: در این نمونه های گرد و غبار، علاوه بر عناصر سنگین، هیدروکربن های آروماتیک چندحلقه ای)PAHs) هم گزارش شدند که همگی از فعالیتهای انسان ساخته شده اند.
او خاطرنشان می کند: قرارگیری ابرصنایع مختلف در پیرامون شهر ازجمله صنایع فولادی، ذوب آهن و وجود منبع آلودگی گرد و غبار در شرق اصفهان که تحت تاثیر بادهای غالب شمالی و غربی به شهر وارد می شوند، باعث تشدید آلودگی ذرات معلق در اصفهان شده است.
مدیر گروه تخصصی گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اصفهان با اخطار نسبت به جولان عناصر «کادمیم» و «سرب» در هوای این کلانشهر، می گوید: دامنه بالایی از این عناصر سنگین در فضاهای بسته محیط های مسکونی وجود دارد که ریسک ابتلاء به انواع بیماری های سرطانی و غیرسرطانی را زیاد می کند. در همین ارتباط با این پژوهشگر گفتگویی داشتم که مشروح آنرا در ادامه می خوانید؛
* لطفاً بفرمائید که بر مبنای نتایج تحقیقاتی که داشتید، به صورت مشخص وجود چه عناصر آلاینده ای به چه میزان در فضاهای بسته و مسکونی شهر اصفهان شناسایی شد؟ این تحقیقات در چه بازه ای انجام شده و طبق نتایج مطالعات، کدام مناطق و نواحی شهری اصفهان آلودگی بیشتر و کمتری دارند؟
این مطالعه در زمستان ۱۴۰۱ روی ۹۳ نمونه در ۳۱ نقطه در شهر اصفهان انجام شده است. بدین منظور، مجتمع های مسکونی در شهر اصفهان بگونه ای انتخاب گردید که کل شهر را پوشش بدهند. با استفاده از برس پلاستیکی تمیز، گرد وغبار از سطوح داخلی طبقه همکف یا اول مجتمع های مسکونی به جز فضاهای مشاع، جمع آوری و در مجموع ۹۳ نمونه به لابراتوار منتقل و غلظت کل عناصر آرسنیک، کادمیوم، نیکل، منگنز، کبالت، سرب و وانادیوم اندازه گیری شد.
بر اساس نتایج، سرب و کادمیوم در همه مناطق به جز خیابان علامه امینی شرقی دارای غنی شدگی قابل توجه، خیلی زیاد و فوق العاده زیاد هستند. نیکل در همه ایستگاه ها غنی شدگی متوسط تا قابل توجه دارد. آرسنیک تنها در علامه امینی شرقی، هشت بهشت غربی و ماه فرخی دارای غنی شدگی کم است.
در ارغوانیه، خیابان های مدرس، لاهور، دشتستان، شهدا و مشتاق اول دارای غنی شدگی متوسط و در مابقی نقاط مورد استفاده درای غنی شدگی خیلی زیاد تا قابل توجه است.
نتایج شاخص ارزیابی خطر بوم شناختی نشان داده است ساکنان علامه امینی شرقی در کل در معرض خطر بوم شناختی کم و ساکنان مابقی ایستگاه های مورد بررسی در شهر اصفهان، در معرض خطر بوم شناختی متوسط تا بسیار زیاد عناصر مورد بررسی هستند.
*شاخص غنی شدگی چیست؟
شاخص غنی شدگی بواسطه ماهیت خود، یکی از قابل استنادترین شاخصهای مورد استفاده برای عناصر سنگین یا بالقوه سمی است.
*میزان ذرات معلق پی ام ۱۰ و پی ام ۲.۵ در چه فصولی در هوای اصفهان بیشتر است؟
من در شهر اصفهان روی PM10 (ذرات معلق گردوغبار) مطالعه ای نداشته ام.
طبق مطالعه ما ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون یا همان PM2.5 در فصل بهار دارای کمترین مقدار μg/m37/22 و در پاییز دارای بیشترین مقدار μg/m3 35/35 بودند. البته در هر سال می تواند بر مبنای پارامترهای جوی، بین زمستان و پاییز تغییر کند.
شمال اصفهان به علت مجاورت با زمینهای کم ارتفاع پست با شیب ناچیز و پوشش گیاهی فقیر و همینطور بار ترافیکی بالا، غلظت CO و PM 2.5 بالاتری را نسبت به مناطق جنوبی از خود نشان داد. میانگین غلظت PM 2.5 و CO در طول مدت مطالعه به ترتیب ۶۷/۲۹ میکروگرم در متر مکعب و ۲۶/۱ گرم بر مول بود.
* پیشتر اشاره کردید که در نتیجه مطالعات مشخص شد اختلالات رشد نوزادان متولد شده در شهر اصفهان با افزایش غلظت آلاینده ها مرتبط می باشد، لطفاً در اینباره توضیحات بیشتری بفرمایید.
مطالعه روی ۲۰۰ نمونه بندناف جنین انجام شده است. از خون بندناف در هنگام زایمان نمونه برداری شده و آنزیم های کبدی مورد اندازه گیری قرار گرفت و قد و وزن نوزادان هنگام تولد، اندازه گیری شد. رابطه بین غلظت این آنزیم ها با غلظت CO و PM 2.5 در محل زندگی مادر در طول ۹ ماه حاملگی بررسی گردید. مادرانی انتخاب شدند که بیماری های زمینه ای در رابطه با این آنزیم ها و سایر بیماری ها را نداشتند. زایمان و حاملگی طبیعی دارند. دخانیات و الکل مصرف نمی کنند. شاغل نیستند و در طول ۹ ماه حاملگی در یک محل زندگی کرده اند.
نتایج نشان داد افزایش میانگین ماهانه غلظت CO و PM 2.5 تولید بیشتر آنزیم های کبدی را تحریک کرده و وزن و قد نوزاد هنگام تولد را کاهش داده است.
* آیا این اختلالات در بزرگسالان هم مشاهده شده است؟
در شهر اصفهان مطالعه ای روی بزرگسالان انجام نداده ام اما در شهر یزد، مطالعه ای روی ۱۵۰ مادر آبستن ۱۸ تا ۳۵ ساله انجام داده ایم که در یکی از معتبرترین مجلات محیط زیست دنیا در سال ۲۰۲۴ چاپ شد و نشان داد که ذرات PM روی آنزیم های کبدی و کلیوی مادران آبستن بخصوص در سه ماه سوم حاملگی تاثیر منفی دارد. مطالعه مشابه ای هم در شهر اهواز هم روی مادران آبستن و هم بندناف جنین آنها در هنگام تولد در هنگام تولد در حال انجام می باشد.
* لطفاً درمورد وجود هیدروکربن های آروماتیک در نمونه های گردوغبار توضیح دهید که منشأ وجود چنین عنصری در ذرات گردوغبار چیست، چه عواملی در ایجاد آن مؤثر است و چه تبعاتی می تواند برای سلامت شهروندان داشته باشد؟
مطالعه ما روی ۸۴ نمونه گردو غبار از داخل ساختمان و فضای بسته در ۲۸ منطقه در شهر اصفهان انجام شد که بیشترین مقدار هیدروکربن های آروماتیک در نقطه نمونه برداری مجاور بزرگراه صفه، به ثبت رسید. تردد بالای خودرو های سنگین دیزلی در این منطقه می تواند دلیل این مسئله باشد. این در شرایطی است که نباید از نقش نشت و تخلیه روغن موتور و سایر روغن های روان کننده بخصوص توسط خودرو های سنگین در این محور که به انتشار ترکیبات PAH در محیط منجر می شود، چشم پوشی کرد.
* چه راهکارهایی را برای کنترل گردوغبار و آلودگی هوای شهر اصفهان پیشنهاد می کنید؟
استفاده از سوخت های استاندارد در صنایع، اختصاص حقابه به تالاب بین المللی گاوخونی که هنوز برخی به اشتباه آنرا باطلاق یا مرداب می خوانند به منظور کاهش ریزگردها، کنترل ترافیک و افزایش استانداردهای خودروسازی در کشور به سبب میزان سوخت مصرفی اقداماتی ضروری ست که می بایست مورد توجه قرار گیرد.
همچنین کنترل انتشار آلاینده ها از صنایع و معادن پیرامون شهر اصفهان می تواند به بهبود هوای شهر و در نتیجه سلامت عمومی بخصوص سلامت انسان در دوران جنینی کمک نماید.


منبع:

1403/04/13
09:49:20
5.0 / 5
135
تگهای خبر: استاندارد , خودرو , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز