تهرانی ها حواسشان باشد اجرای طرح ترافیک با نرخ جدید از 14 فروردین

تهرانی ها حواسشان باشد اجرای طرح ترافیک با نرخ جدید از 14 فروردین به گزارش سنج نیوز، طرح ترافیک شهر تهران از فردا ۱۴ فروردین ماه از ساعت ۶: ۳۰ تا ۱۸ با نرخ های جدید اجرا می گردد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، سالهاست که مدیران شهری برای کنترل ترافیک خودرو ها در معابر شهر تهران نسبت به اجرای طرح ترافیک از ساعت ۶: ۳۰ تا ۱۸ اقدام می کنند، بر این اساس تنها خودروهایی مجاز به ورود به محدوده طرح ترافیک هستند که دارای مجوز باشند در غیر این صورت جریمه خواهند شد.
برای سالجاری هم شورای شهر تهران که مسئولیت نرخ گذاری را بر عهده دارد در اواسط بهمن ماه سال گذشته، رقم پایه طرح ترافیک و ضرایب محاسبه را مشخص کرد که بر این اساس رقم نرخ پایه طرح ترافیک از ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان در سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۷۵ هزار تومان امسال افزایش پیدا کرد. همینطور بر مبنای مجوزی که شورای شهر به شهرداری تهران داده است، به مانند هر سال عوارض تردد وسایل نقلیه ای که به صورت غیر مجاز در محدوده ‎های ممنوعه تردد می کنند، در صورت تکمیل نبودن ظرفیت سقف مجاز تردد روزانه، مطابق حداکثر ضرایب پیشبینی شده و در جداول ضرایب در ارتباط با روز و ساعت تردد و همینطور ضرایب در ارتباط با آلایندگی وسایل نقلیه محاسبه می گردد.
به عبارتی ساده تر ضریب تردد در محدوده طرح ترافیک (حلقه اول) ۱.۵ درصد، محدوده کنترل آلودگی هوا(حلقه دوم) در ایام غیر مجاز ۰.۷۵ درصد و هر دو محدوده طرح ترافیک (حلقه اول) و کنترل آلودگی هوا (حلقه دوم) ۱.۵ درصد پیشبینی شده است.
بنابر این گزارش، زمان ورود و خروج خودرو ها به محدوده طرح ترافیک هم یکی از شاخصهای تعیین قیمت خواهد بود، بگونه ای که بر مبنای مصوبه شورای شهر تهران، ضریب در ارتباط با ساعت تردد، برای نخستین ورود یا تردد در ساعات اوج صبحگاهی یعنی ساعت ۶: ۳۰ تا ۱۰ بامداد و آخرین خروج یا تردد از ساعت ۱۶ تا ۱۹ ضریب ۱.۵ درصد خواهد بود.
همینطور نخستین ورود یا تردد در ساعات اوج صبحگاهی یعنی ۶: ۳۰ تا ۱۰ بامداد و آخرین خروج یا تردد در ساعات غیراوج یعنی پیش از ۱۶ یا پس از ۱۹ ضریب یک درصد خواهد بود و نخستین ورود یا تردد در ساعات غیر اوج یعنی ساعت ۱۰ بامداد به بعد و آخرین خروج یا تردد در ساعات اوج عصرگاهی یک درصد، نخستین ورود یا تردد در ساعات اوج عصرگاهی یعنی ساعت ۱۶ تا ۱۹ عصر و آخرین خروج یا تردد در ساعات اوج عصرگاهی یعنی ساعت ۱۶ تا ۱۹، یک درصد و نخستین ورود یا تردد در ساعات غیر اوج یعنی ساعت ۱۰ بامداد به بعد و آخرین خروج یا تردد در ساعات غیر اوج یعنی پیش از ۱۶ یا پس از ۱۹، ۰.۷ درصد اعمال خواهد شد.
به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، علاوه بر شاخص هایی همچون زمان و محدوده تردد، آیتم سومی هم در محاسبه نرخ طرح ترافیک موثر است و آن هم ضریب در ارتباط با آلایندگی وسیله نقلیه است، بگونه ای که بر این اساس و با عنایت به مصوبه شورای شهر تهران برای تردد وسایل نقلیه هیبریدی و وسایل نقلیه برقی ضریب صفر درصد، وسایل نقلیه دارای گواهی معاینه فنی برتر تهران ۰.۸ درصد، وسایل نقلیه دارای گواهی معاینه فنی معتبر از مراکز معاینه فنی تهران ۰.۹ درصد و وسایل نقلیه دارای گواهی معاینه فنی معتبر یک درصد تعیین شده است.
همینطور بر مبنای مصوبه شورای شهر تهران، عوارض تردد خودروی متعلق به ساکنین محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا که در سامانه «تهران من» ثبت نام و عوارض سالیانه خودرو و بدهی عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوای خودروی خویش را پرداخت کرده باشند، جهت صدور مجوز تردد به محدوده ها، متناسب با محدوده در رابطه با محل سکونت با ضریب ۰.۵ محاسبه می شود.
این در شرایطی است که بنا به قول سازمان حمل و نقل شهرداری تهران، طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا از روز سه شنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۳، همانند سنوات گذشته از ساعت ۶: ۳۰ تا ۱۸: ۰۰ اجرا می شود و افرادی که به صورت روزانه قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را دارند، می توانند طرح خویش را به صورت هفتگی، از روز چهارشنبه هفته قبل و یا به صورت روزانه رزرو کنند.
منبع:

1403/01/13
15:09:49
5.0 / 5
83
تگهای خبر: خودرو , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز