ترکان قسم جلاله خورده بود که آن اقتصاددان عدد نمی شناسد

ترکان قسم جلاله خورده بود که آن اقتصاددان عدد نمی شناسد به گزارش سنج نیوز، انتشار ویدئویی از مهندس اکبر ترکان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، یاد این مدیر متخصص و متعهد و شریف را زنده کرد. مدیری که تا روزهای پایانی عمر شریف خود، دلسوز انقلاب و ایران بود.رسول سلیمی: مرحوم اکبر ترکان، سال ۱۳۹۵ و در یک مناظره تلویزیونی، خطاب به حجت اله عبدالملکی که در نقش کارشناس، مقابلش نشسته بود، خطاب قرار داد و اظهار داشت: «شما چه اقتصاددانی هستی که «عدد» نمی شناسی!؟» ترکان همان جا قسم جلاله خورده بود که آن اقتصاددان عدد نمی شناسد. هر چند که عمر او آن اندازه نبود که وزیر شدن آن اقتصاددان را ببیند، اما حرف ها، آمارها و اعداد اعلام شده روزهای اخیر حجت عبدالملکی که مایه سرزنش وی در محافل علمی و خبری شده، یادآور خاطره اکبر ترکان است. آن زمان، ترکان دبیر شورایعالی مناطق آزاد بود و امروز، عبدالملکی عهده دار این سمت است.

ترکان که از سال۱۳۹۲ از جانب حسن روحانی به ریاست مناطق آزاد انتخاب شد، سنگ بنای توسعه مناطق آزاد در کشور را پایه ریزی کرد. این مورد در انتها دولت دوازدهم به قانون تأسیس ۷ منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی جدید در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب گردید، رسید.

میراث اکبر ترکان در این سال ها که با فعالیت مستمر سایر مدیران پس از او همراه بود، به تشکیل مناطق آزاد اینچه برون در استان گلستان، بانه-مریوان در استان کردستان، مهران در استان ایلام، اردبیل در استان اردبیل، سیستان در شمال استان سیستان و بلوچستان، بوشهر در استان بوشهر، قصر شیرین در استان کرمانشاه بود. همینطور مناطق ویژه اقتصادی جدید هم شامل فسا و لار در استان فارس، ابرکوه و میبد در استان یزد، زنجان، گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد، سرو-ارومیه در آذربایجان غربی، خواف و قوچان در خراسان رضوی، خرم آباد در استان لرستان، تاکستان در استان قزوین، شاهین شهر در استان اصفهان و منطقه ویژه اقتصادی دارویی در ساوجبلاغ استان البرز، منجر گردید.مناطق آزاد که در زمان تحریم های هوشمند امریکا به سکوی صادرات ایران تبدیل گشته بود، در انتها دولت دوازدهم توانست صادرات کالا از این مناطق به خارج از کشور را به رقم ۱۳۸ میلیارد دلار برساند در حالیکه واردات کشور در این مناطق، درمجموع ۴۷ میلیارد دلار بوده است. گزارش مرکزپژوهش های مجلس که حاصل بررسی سالهای۱۳۹۲ تا۱۳۹۸ بود نشان داد «حدود ۱۰ درصد جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی و حدود ۴ درصد اشتغال زایی کل کشور» را به خود مختص کرده است.

اگرچه اکبر ترکان تا سال۱۳۹۶ بعنوان دبیر مناطق آزاد بود اما تلاش ترکان برای عبور کشور از تحریم ها به پایه گذاری اقداماتی در مناطق آزاد منجر گردید که این فعالیت ها نتیجه تخصص و تجربه او از زمان جنگ تحمیلی بود. موضوعی که حسن روحانی را بر آن داشت تا از ظرفیت وی در دولت های یازدهم و دوازدهم بهره برداری کند.

مهندس ترکان که در سال ۱۳۴۹ از دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی مکانیک فارغ التحصیل شده بود، از ۱ تیر ۱۳۶۰ تا ۴ مرداد ۱۳۶۱ استاندار ایلام و از ۱۵ تیر ۱۳۶۲ تا ۱۴ بهمن ۱۳۶۳ استاندار هرمزگان بود. اکبر ترکان تنها فرد غیرنظامی بود که در جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسید.

او در انتخابات ریاست جمهوری دوم خرداد ۱۳۷۶ از نامزدی علی اکبر ناطق نوری حمایت کرد و در کابینه اول محمود احمدی نژاد بمدت ۴ سال معاونت وزارت نفت را تا آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ برعهده داشت.

ترکان در انتخابات ۱۳۸۸ در ستاد میرحسین موسوی فعال بود و به او رای داد. با انتخاب روحانی به مقام رئیس جمهوری، بار دیگر به صحنه مدیریت اقتصادی دولت بازگشت و در دولت اول روحانی به یکی از مهم ترین مشاوران اقتصادی رئیس جمهور تبدیل شد. دبیری شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، سرپرست موقت سازمان فضایی ایران، شورایعالی امور ایرانی ها خارج از کشور، معاونت امور بین الملل ریاست جمهوری و دبیرخانه جنبش عدم تعهد و ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان، از مهم ترین مسئولیت های مهندس ترکان در این سالها بوده است.

او در سال۱۳۹۶ گفته بود «کسانی که گمان می کنند روحانی شکست بخورد آنها برنده خواهند بود از این مسئله غافلند که شکست روحانی یعنی پایان امید تغییر و اصلاح در ایران است.» ترکان پس از مقاومت های داخلی در مذاکرات وین۶ و زمانیکه تنها یک امضا برای توافق با امریکا کافی بود در مصاحبه ای از افراد و نهادهایی که مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات می شوند انتقاد کرده و گفته بود «اگر عده ای فکر کنند که باید مانع موفقیت دولت شوند تا خودشان بر سر کار بیایند، اما زمانیکه به موفقیت برسند و به فرصت هایی که می تواند فشار مردم ایران را بکاهد، اعتنایی نکنند این رفتار غیرانسانی خواهد بود. باید به سمتی برویم که فشار تحریمی به زندگی مردم صدمه نزند و معیشت مردم را تحت فشار قرار ندهد.»مهندس ترکان که دغدغه مندانه رویدادهای کشور را دنبال می کرد در واکنش به طرح نمایندگان برای افزایش سخت گیری ها برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری۱۴۰۰ گفته بود «اقدامات نمایندگان ضد جمهوریت نظام است. در ۱۲ فروردین ۵۸، رفراندوم برگزار شد امام فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش. این که ما جمهوریت و اسلامیت را مخدوش نماییم هردو بی ربط است کسانی که می خواهند اسلامیت نظام را کمرنگ کنند از مسیر امام منحرف هستند در عین حال کسانی هم که می خواهند جمهوریت نظام را کمرنگ کنند از مسیر امام منحرف هستند.»

مرحوم ترکان که در دولت هاشمی رفسنجانی وزیر دفاع بود، روایت همراهی خود با سردار سلیمانی را این گونه نقل می کند «آشنایی من با سردار حاج قاسم سلیمانی مربوط می شود به زمانیکه من استاندار ایلام بودم و عملیات فتح المبین در جنوب استان ایلام انجام می شد. همینطور وزارت دفاع هم بخشی از کمک هایی که از دستش بر می آمد از راه تأمین تجهیزاتی بود که تولید خودمان بود. در آن زمان این عملیات در قسمتی که در بوسنی انجام می شد تحت نظر حاج قاسم بود که البته یکی از بچه های سپاه که مسئول عملیات منطقه بود، بعنوان مشاور و مستشار، مردم مظلوم بوسنی را یاری می کرد تا از خود و خانواده هایشان دفاع کنند.»

مهندس ترکان، یک سال مانده به پایان دولت دوازدهم، در یادداشتی که در روزنامه اعتماد انتشار یافت، برنامه ریزی هدفمند تندروها برای ناامیدسازی مردم از روحانی که با هدف کسب قدرت در جریان بود را این گونه توصیف می کند:

«مخالفان از همان ابتدا به تخطئه دولت حسن روحانی و اقدامات او پرداختند؛ حال آنکه در ۲ سال ابتدایی دولت تدبیر و امید بخصوص بعد از انعقاد توافق برجام، عملا اوضاع اقتصادی ایران رو به بهبود بود، به صورتی که بعد از سال ها بالاخره رشد اقتصادی جمهوری اسلامی مثبت شد. در چنین شرایطی مجلس یازدهم با حذف اصلاح طلبان از گردونه انتخابات توسط شورای نگهبان و در انتخاباتی درون جناحی میان اصولگرایان روی کار آمد و در گام نخست در اقدامی عجیب طی نامه ای به رئیس جمهوری تمام نارسایی ها و مشکلات را متوجه دولت دوازدهم کرد و چنان رفتار کرد که گویی نه امریکایی وجود دارد و نه دشمنی و تحریم و تخاصمی. ولی ریشه مشکلات در فشارهای بین المللی و تحریم های ظالمانه ای نهفته که نمایندگان مجلس متاسفانه به آن بی اعتنایی می کنند.»

اگرچه اکبر ترکان حالا بین ما نیست اما انتشار ویدیوهای او از مناظره با مدعیان بهبود معیشت مردم، نشان می دهد، مدعیانی که روزی، مردم را به بهبود شرایط امید می دادند، چگونه حالا به مخرج مشترک ناامیدسازی مردم تبدیل شدند.

بیشتر بخوانید:
گفت و گوی منتشرنشده با مرحوم ترکان / تلخ ترین و شیرین ترین رخدادها برای آیت الله هاشمی کدام بود؟
216۲۱۳

منبع:

1402/05/20
15:10:26
5.0 / 5
338
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز