یك مقام آمریكایی ادعا كرد:

از حمله ایران به عربستان ممانعت کردیم

از حمله ایران به عربستان ممانعت کردیم سنج نیوز: یک مقام آمریکایی ادعا نمود که ایران قصد حمله به عربستان را داشت که به احتمال زیاد به سبب همکاری امنیتی میان ریاض و واشنگتن انجام نشد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از الخلیج آنلاین، مک گورک، هماهنگ کننده شورای امنیت آمریکا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در اظهاراتی در نشست امنیتی منامه اظهار داشت که کشورش برای مقابله با تهدیدات قریب الوقوع در منطقه راهبردی و غنی از منابع انرژی تمرکز کرده است.
وی ادعا نمود که نیروهای آمریکایی یک تهدید قریب الوقوع از طرف ایران را رصد، با آن مقابله و از انجام آن ممانعت کردند.
مک گورک در ادامه ادعا نمود که ایران برای حمله به عربستان آمده می شد و به احتمال زیاد این امر به سبب همکاری امنیتی گسترده میان عربستان و آمریکا رخ نداد.
این مقام آمریکایی همین طور اظهار داشت که کشورش بدنبال ایجاد زیرساخت دفاعی دریایی و هوایی پیشرفته در خاورمیانه است.
قبل از این مقامات آمریکایی و عربستانی در گفت و گو با روزنامه وال استریت ژورنال ایالات متحده مدعی شدند که ریاض و واشنگتن به سبب دریافت اطلاعاتی در خصوص این که ایران ممکنست در آینده نزدیک برای حمله به عربستان سعودی و عراق آماده شود، در وضعیت هشدار قرار گرفتند.
وال استریت ژورنال ادعا کرده بود که ایران ممکنست به زودی به اهدافی در عربستان سعودی و شهر اربیل عراق حمله کند تا توجه افکار عمومی را از اعتراضات داخلی منحرف کند.
در این گزارش، با اشاره به این که عربستان این اطلاعات را با مقامات آمریکایی درمیان گذاشته است، ادعا شده است که ارتش دو کشور و برخی دیگر از کشورها به حالت آماده باش در آمده اند.
یکی از مقامات شورای امنیت ملی کاخ سفید در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: ما نگران تهدید ایران هستیم و بوسیله کانال های نظامی و اطلاعاتی با عربستان سعودی در تماس دائم هستیم. در انجام هیچ نوع اقدامی برای دفاع از منافع خود و شرکای خود در منطقه تردید نخواهیم کرد.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد گزارش انتشار یافته در روزنامه وال استریت ژورنال در خصوص تهدیداتی مقابل یکی از کشورهای منطقه و اتهامات بی پایه و اساس به جمهوری اسلامی ایران در این خصوص اظهار داشت: اینطور خبرسازی های مغرضانه از طرف برخی محافل غربی و صهیونیستی با هدف ایجاد فضای منفی مقابل جمهوری اسلامی ایران و تخریب روندهای مثبت جاری با کشورهای منطقه صورت می گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران برمبنای احترام متقابل و در قالب اصول و قواعد بین المللی، به سیاست حسن همجواری با همسایگان ادامه می دهد و برقراری و ارتقای ثبات و امنیت در منطقه را در برقراری تعامل سازنده با همسایگان می داند و با جدیت آنرا ادامه خواهد داد.
منبع:

1401/08/30
10:31:42
5.0 / 5
236
تگهای خبر: آمریكا , آنلاین , ایران , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز