جزئیاتی از نامه رهبری به پوتین به روایت آقای سفیر

جزئیاتی از نامه رهبری به پوتین به روایت آقای سفیر به گزارش سنج نیوز العالم نوشت: سفیر ایران در روسیه اظهار داشت: روس ها طبعا با رژیم صهیونیستی ارتباط دارند ولی درکنار آن ارتباطات بسیار خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارند و طبیعتا ما نیز در باره مسایل رژیم صهیونیستی به صراحت با روس ها صحبت کرده ایم.کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه درباره سند همکاری 20 ساله ایران و فدراسیون روسیه که عمر آن رو اختتام است، اظهار داشت: سند همکاری ایران و فدراسیون روسیه در سال 2001 در پارلمان ایران به تصویب رسید و مدت زمان این سند 20 سال (تا سال 2021) است که رو به پایان است. در این سند مشخص شده که اگر دو طرف یک سال پیش از آخر عمر سند نقطه نظری نداشتند، به شکل اتوماتیک برای پنج سال (تا سال 2026) تمدید شود اما در این میان، رهبران دو کشور به این جمع بندی رسیدند که این سند را متناسب به حجم و سطح روابط و نزدیکی بین ایران و روسیه، تنظیم شود. پیش نویس این سند آماده شده است و مقرر است به زودی در اختیار روسیه قرار بگیرد تا این کشور نظر نهایی خودرا اعلام نماید. شاید نیاز باشد که کمیسیون مشترک ایران و روسیه تشکیل گردد تا متن را نهایی کنند و سپس توسط مقامات دو کشور امضا و در نهایت به پارلمان های دو کشور ارجاع داده شود.

سفیر ایران در روسیه در پاسخ به سوالی درباره این که چه زمانی امضای این سند همکاری صورت می گیرد، اظهار داشت: نمی گردد زمان دقیقی برای امضای سند تعیین کرد ولی تلاش بر این است که به زودی صورت گیرد به سبب این که بررسی های طرف روس باقی مانده است.

وی درباره این که آیا این سند مشابه سند همکاری چین و ایران است، اظهار داشت: تفاوت هایی وجود دارد. سند همکاری چین و ایران یک تفاهم نامه است و به صورتی نقشه راه و سند همکاری است، پس نیازی به تصویب پارلمان نداشت، اما سند همکاری بین ایران و روسیه یک توافقنامه است و باید در پارلمان های دو کشور بعنوان موافقتنامه تصویب گردید.

سفیر ایران در روسیه درباره همکاری ایران و روسیه درباره پرونده سوریه گفت: ایران و روسیه از طرف دولت قانونی سوریه برای همکاری در حوزه مبارزه با تروریسم دعوت شدند. همکاری ایران و فدراسیون روسیه برای مبارزه با تروریسم در کشور سوریه یک همکاری موفقیت آمیز بوده است و می تواند بعنوان یک الگو در سایر زمینه ها باشد. مبارزه ما با تروریسم در داخل سوریه با هماهنگی دو کشور صورت گرفته است. بسیاری از کشورها از تروریست ها در سوریه حمایت کردند، اما عملا رشادت و پایمردی جمهوری اسلامی ایران به رهبری شهید گرانقدر و سردار دلها سرلشکر سلیمانی، تروریست ها نتوانستند موفق شوند و روسیه در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و این همکاری ادامه خواهد داشت.
بیشتر بخوانید:
جزئیاتی از نامه راهبردی رهبر انقلاب به پوتین
پاسخ ولادیمیر پوتین به پیام رهبر انقلاب
اجلاس کارشناسی آستانه به زودی برگزار خواهد شد

جلالی درباره اجلاس آستانه اظهار داشت: چارچوب این همکاری با توافق کشورهای ما در قالب همکاری آستانه است که در گروه آستانه سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در این توافق عضو هستند و حال کار بر روی مسایل سوریه هستیم. به زودی هم اجلاس کارشناسی آستانه برگزار می شود و امیدواریم آنچه مد نظر است که عبارت است از صلح و صیانت از تمامیت ارضی سوریه و اینکه مردم سوریه بتوانند خودشان بر سونوشت کشورشان حاکمیت داشته باشند، محقق شود.

تایید اخبار مربوط به تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه/ استراتژی مبهم واشنگتن در حوزه خروج نیروهایش از سوریه

وی با تایید اخبار مربوط به تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه خاطرنشان کرد، آمریکایی ها گفت وگوهایی درباره خروج از سوریه داشته و گفته اند که می خواهند به صورتی از سوریه بیرون بروند که البته دلیل آن هم واضح است و آن اینکه آمریکایی ها نتوانسته اند در سوریه به اهداف خود دست یابند. استراتژی که آنها دراین باره اتخاذ نموده اند نیز در عمل تا حدودی مبهم است که گاهی درباب عراق و برخی از کشورها نیز این را مطرح می کنند، اینکه چه تعداد از نیروهای خودرا خارج و چه تعداد را در این کشور نگه خواهند داشت، هنوز مورد تردید و سوال است و مکانیزم مشخصی را آمریکایی ها در این زمینه اعلام نکرده اند.

آمریکایی ها و گروه متحد آنها حتی نتوانسته اند یک روستا را در سوریه از سیطره تروریست ها آزاد کنند
وی اظهار داشت: آنچه درمورد سوریه واضح است این است که حضوراین کشورها همچون آمریکا، حضور نامشروعی است، چون هیچ دلیلی برای حضور در سوریه نداشتند و عملا آمریکایی ها و گروه متحد آنها در بحث مبارزه با تروریسم حتی یک روستا را در سوریه نتوانسته اند آزاد کنند و یا ادعا کنند که مبارزه با تروریست ها انجام داده باشند بلکه بر خلاف این مساله و مطابق اسناد و مدارکی که وجود دارد، آنها تروریست ها را کاملا مورد حمایت قرار داده اند.
جریان تروریسم درسوریه عملا نابود شده است
جلالی اظهار داشت: امروز جریان تروریسم در داخل سوریه به همت جمهوری اسلامی ایران و به همت پایمردی ملت و ارتش سوریه و همین طور به همت نیروهای روسیه که در داخل سوریه حضورداشتند و هماهنگی خوبی که بین ما در این خصوص وجود داشت، عملا نابود شده است.

وی ادامه داد: خواسته قلبی ما این است که صلح در سوریه حاکم شود و عملا ملت سوریه که در طول این سالیان بخاطر حضور تروریست ها و جنگی که در آنجا رخ داد، خیلی خسارت دیده اند، بتوانند خودشان امورشان را دردست گرفته وحل و فصل نمایند.

مواضع روسیه در مقابل حمله رژیم صهیونیستی به سوریه بعنوان کشور مستقل

سفیر ایران در روسیه در باره روابط روسیه و رژیم صهیونیستی نیز خاطرنشان کرد، روس ها طبعا با رژیم صهیونیستی ارتباط دارند ولی درکنار آن ارتباطات بسیار خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارند و طبیعتا ما نیز در باره مسایل رژیم صهیونیستی به صراحت با روس ها صحبت کرده ایم. روس ها نیز قبول دارند که رژیم صهیونیستی نباید به سوریه بعنوان کشور مستقل حمله و تجاوز کند. مسیر ارتباطات روسیه با رژیم صهیونیستی بنابر ملاحظاتی است ازجمله اینکه تعداد زیادی از شهروندان یهودی روسیه در رژیم صهیونیستی زندگی می کنند که طبعا آنها ملاحظات خاص خودشان را دارند. به هر حال ارتباط روسیه با رژیم صهیونیستی برقرار است و مسیر خودشان را دارند، ماهم روابط مان با روسیه روابط خوبی است و همیشه درباب مسایل منطقه با شفافیت با هم صحبت کرده ایم.
وی اظهار داشت: کشورها آزاد هستند دراین که با چه کشورهای دیگری ارتباط داشته باشند ما حالا با خیلی از کشورهای دنیا ارتباط داریم که آنها با رژیم صهیونیستی دارای روابط هستند به نظر من اینها را نباید درکنار همدیگر گذاشت. بعضی وقت ها شیطنت هایی دراین زمینه صورت می گیرد که گاهی از طرف برخی رسانه ها و گاهی اوقات حتی در سطوح سیاسی انجام می شود. ما کشور مستقلی هستیم و مواضع مان درباب رژیم صهیونیستی بسیار شفاف است و با همین شفافیت هم با کشورهای دیگر صحبت می نماییم.
* مواضع ما در مورد رژیم صهیونیستی شفاف است و با همین شفافیت هم با کشورهای دیگر صحبت می کنیم
جلالی درباره تاثیر روابط روسیه و رژیم صهیونیستی بر روابط ایران و روسیه اظهار داشت: به نظر من ربطی ندارد آنها روابط خودشان را دارند، کشورها آزادند در اینکه با چه کشورهای دیگری ارتباط داشته باشند ما با خیلی از کشورهای دنیا ارتباط داریم که این ها با رژیم صهیونیستی هم دارای روابط هستند.
وی اشاره کرد: در بعضی موارد متاسفانه شیطنت هایی در این خصوص هم در سطوح رسانه ای و گاهی اوقات هم در سطوح سیاسی انجام می شود. ما کشور مستقلی هستیم و مواضع ما در مورد رژیم صهیونیستی بسیار شفاف است و با همین شفافیت هم با کشورهای دیگر صحبت می نماییم.
*جزئیاتی از نامه رهبر انقلاب به پوتین
سفیر ایران در روسیه درباره اهمیت نامه رهبر انقلاب به رییس جمهور روسیه گفتند: نامه بسیار مهمی بود که مقام معظم رهبری برای پوتین ارسال کردند در این نامه درباب همکاریهای دوجانبه نکاتی را مقام معظم رهبری متذکر شدند همین طور در بحث همکاریهای منطقه ای، مسائل منطقه قفقاز و همین طور درباب همکاری هایمان در سوریه، در حوزه برجام و انرژی هسته ای.
جلالی درباره همکاریهای هسته ای ایران و روسیه اظهار داشت ما از چند جهت با هم همکاری داریم یکی از آنها خود انرژی هسته ای است روس ها کار ساختن نیروگاه شماره یک بوشهر را برای ما انجام دادند اکنون روس ها نیروگاه شماره دو و سه را می سازند.
* روسیه خروج آمریکا از برجام را خطا می داند/ مواضع روس ها درباب برجام مورد قبول است و با همدیگر در این خصوص همکاری می کنیم
وی اضافه کرد: طرف روسی قائل به این است که باید برجام باقی بماند، آنها خروج آمریکایی ها از برجام را یک خطا می دانند و قائل به این هستند که باید آمریکاییها این مسیر را خودشان جبران کنند، این مواردی است که مرتب زاخارووا، اولیانوف یا ریابکوف در روسیه و در وین مرتب مطرح می کنند. نکاتی که آنها مطرح می کنند نکات سازنده است چه در حوزه خود انرژی هسته ای و چه در حوزه پرونده ای که غربی ها به ناحق برای ما تشکیل دادند. مواضع روس ها مواضع مورد قبولی است و با همدیگر در این خصوص همکاری می نماییم گفتگوهای خوبی انجام شد و همیشه بین مقامات وزارت امور خارجه و مقامات عالی کشور ما و طرف های روسی انجام می شود و هماهنگی های خوبی را دراین زمینه ما با هم داریم.
* جزییات گفتگوهای باقری کنی با مقامات روسیه
سفیر ایران در روسیه درباره سفر علی باقری کنی به روسیه اظهار داشت: علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت امور خارجه هستند پس عموم روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با ایشان مرتبط می باشد، ایشان در دو دیداری که با طرف های روس در ماه های اخیر داشتند هم در مورد موضوعات هسته ای صحبت کردند و هم در مورد همکاریهای شامل و جامع دوجانبه که درباره موضوعات مختلف از پرونده هسته ای و روابط دوجانبه در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی، نظامی و دفاعی بحث شد که البته همکاریهای ما با روسیه گسترده است و بطور معمول مقامات ما در زمینه های مختلف با طرف های روس گفتگو می کنند.
جلالی در پاسخ به گلایه برخی مسئولین دولت قبل ایران از مواضع روسیه درباره توافق هسته ای هم گفتند: شما حتما در آن زمان دیدید که تنها کسی که موضع علنی گرفت خانم زاخارووا بود، خانم زاخارووا هم موضع خیلی معقول و منطقی گرفتند ایشان گفتند که ما به جریانات رسانه ای کاری نداریم و روابطمان برمبنای مواضع رسمی جمهوری اسلامی ایران تنظیم می شود پس کل موضعی که روسیه گرفت در همین عبارات کوتاه و مختصری بود که خانم زاخارووا مطرح نمودند.
* همکاریهای ایران و روسیه در زمینه بهداشت و درمان
سفیر ایران در فدراسیون روسیه اضافه کرد: در ماههای ابتدایی کرونا گفت و گوهایی با روس ها داشتیم و همکاریهای بسیار خوبی بین وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی ما با طرفهای روس انجام شد و در نهایت دو موضوع عنوان شد یکی بحث تولید مشترک بود که روس ها بتوانند از امکانات جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند که در همان زمان هم یک خط تولید مشترک در تهران بین ما و روسیه ایجاد شد؛ بخش دوم بخش خرید بود که قرارداد یک میلیون واکسن داشتیم که انجام شد؛ نخستین واکسنی که وارد ایران شد واکسن روسی بود که همه کادر درمان ما توسط واکسن اسپوتنیک وی واکسینه شدند.
اما تولید در روسیه هم محدود بود خصوصا در تولید "اسپونیک وی" ظاهرا کامپوننت دوم آن از نظر فنی بسیار پیچیده است ولی کامپوننت اول ظاهرا آسان تر بود، پس روسها در تولید گرفتار مشکل شدند از طرفی نیاز داخلی آنها زیاد بود که موجب شد خروج اسپونیک را در آن مقطع از روسیه محدود کردند بنا بر این ما چند ماهی گرفتار مشکل شدیم و مرتب با دوستانمان در روسیه صحبت می کردیم و آنها هم مشکلات خودرا مطرح می کردند و در نهایت با گشایشی که در ایران به وجود آمد توانستیم از نقاط دیگر دنیا میزان وسیعی واکسن وارد نماییم بطوریکه مسئولین بهداشت و درمان اعلام نمودند سردخانه ها پر است و امکان پذیرش بیشتر نداریم.
وی اضافه کرد: روسها در ماه های اخیر اعلام نمودند تولیداتشان زیاد است و می توانند برای ما واکسن ارسال کنند، روسیه سه بار اعلام نمود که امکان صادرات 10 میلیون دوز واکسن به ایران را دارند و من هم به مسئولین خودمان منتقل کردم ولی پاسخ مسئولین این بود چون در ارسال این محموله توسط روسیه تاخیر بوجود آمد، ما از بازارهای دیگر دنیا تهیه کردیم و امکان نگهداری این واکسن ها را نداریم.
* روابط اقتصادی ایران و روسیه
کاظم جلالی در پاسخ به سوالی درباب روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و روسیه اشاره کرد: خوشبختانه روابط اقتصادی ما درحال گسترش است البته این در حالیست که روابط اقتصادی ما در حد و وزن اقتصاد دو کشور نیست؛ اقتصاد روسیه در امر واردات و صادرات اقتصاد بزرگی است. بطورمثال بازار روسیه بازار حدودا دویست و هفتاد میلیارد دلاری واردات است و همین طور به همین میزان صادرات روسیه به سایر کشورهای دنیاست؛ اقتصاد ایران هم اقتصاد بزرگ و توانمندی است.
وی اضافه کرد: ما در ضمن سالهای قبل توانستیم با هم همکاری خوبی داشته باشیم و سطح تجارت خودرا افزایش دهیم بطورمثال در سال ۲۰ ۲۰ میزان صادرات جمهوری اسلامی ایران به کشور روسیه ۱۰۵ درصد نسبت به ۲۰۱۹ افزایش داشت و الان در نه ماهه اول سال ۲۱ ۲۰ طبق آمار گمرک روسیه، صادرات ایران به این کشور افزایش حدود ۲۸ درصدی را نشان میدهد و همین طور صادرات روسیه در سال 2021 به ایران افزایش شایان توجهی داشت البته این با مدیریت و تدبیر جمهوری اسلامی ایران بود به سبب این که بطورمثال در بخش غلات، فدراسیون روسیه که تولید کننده بزرگ غلات است؛ ما قسمتی از نیازهای خودرا از سایر کشورهای دنیا تامین می کردیم و الان می توانیم این نیاز را بوسیله روسیه تامین نماییم که این اتفاق در سال ۲۱ ۲۰ افتاد و ما توانستیم حجم وسیعی از غلات را از روسیه تامین نماییم.
* ایران به دنبال تبدیل به هاب منطقه ای غلات
جلالی اشاره کرد: در آینده نزدیک می توانیم بعنوان یک هاب منطقه ایی در بخش غلات عمل کنیم؛ هم ظرفیت آسیابانی ما بالاست که الان خالی است و می توانیم غلات روسیه را در ایران آسیابانی نماییم و به منطقه صادر نماییم هم می توانیم بعنوان هاب منطقه غلات روسیه از ایران ترانزیت و به کشورهای دیگر صادر شود. پس روابط ما از نظر اقتصادی درحال گسترش است ولی کارهایی را باید انجام دهیم یکی کریدور شمال و جنوب است که از بندرعباس راه آهن وجود دارد تا بندر سن پترزبورگ و خلیج فنلاند؛ در این راه مورد نیاز قطعه ای است که راه آهن نداریم که رشت و آستارا است که خوشبختانه در دولت جدید این بحث جدی شده است و امیدواریم که این قطعه بتواند اتصال پیدا کند و این مسیر ترانزیت را برای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه بسیار هموار می کند و سودآور خواهد بود و کشورهای شرق آسیا می توانند از این مسیر برای انتقال کالاهای خود به اروپا استفاده کنند.
سفیر ایران اشاره کرد: کشورهای شرق آسیا نیز می توانند از این مسیر برای انتقال کالاهای خود به اروپا استفاده کنند و زمان و هزینه ها را به یک سوم می کاهد، بحث ما کریدور ترکیبی و استفاده همزمان از دریای خزر است که در این بخش نیازمند تجهیز به کشتی های رورو و رسیدن راه آهن به بنادر است که در دست اقدام است که می تواند سطح روابط تجاری را افزایش دهد.
*افزایش کیفیت محصولات کشاورزی در کشور در امتداد استفاده از فرصت صادرات به روسیه
جلالی اشاره کرد در مورد فلفل ایرانی، طرف های روس ملاحظاتی داشتند مشابه این که ما از برخی سموم استفاده کردیم و این سموم برای آنها ناشناخته بود که ما هم با آنها گفتگو کردیم و امیدواریم که این مساله تخصصی حل شود، ما درک می نماییم که در فدراسیون روسیه رقبایی داریم و نمی گویم در پیش آمدن این مشکلات آنها موثر نیستند اما در داخل نیز روی کیفیت محصولات کشاورزی توجهات بیشتری صورت گیرد.
وی اضافه کرد: میان وزارت جهاد کشاورزی ایران و مسئولان مربوطه در روسیه ارتباط خوبی شکل گرفته است.
*روابط ایران و روسیه؛ برمبنای استقلال و منافع دو کشور
جلالی اشاره کرد: هم جمهوری اسلامی ایران و هم روسیه برمبنای منافع ملی خود عمل می کنند، روس ستیزان در ایران دو موضوع مطرح می کنند از یکسو تلاش می کنند اینطور نشان دهند که ایران مستقل نیست یک نوع تابعیتی از روسیه دارد که این حرف از پایه اشتباه است، انقلاب ما در امتداد استقلال بوده است رفتار ما همیشه در راه استقلال است، نکته دومی که روس ستیزان مطرح می کنند این است که به روسها نمی گردد اعتماد کرد، در پاسخ به آنها باید گفت مگر به غرب می شود اعتماد کرد یا سایر کشورها می شود اعتماد کرد، در حقیقت اینجا بحث اعتماد نیست، بحث همکاری دو کشور است و استفاده از ظرفیت های همدیگر است، ایران یک کشور مستقل است و روسیه یک کشور بزرگ در شمال ما که در ابعاد مختلف پیشرفته است، مهم این است که بتوانیم ارتباط خودمان را بر طبق استقلال دو کشور تنظیم نماییم، حقیقت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران هم با روسیه و چین برهمین اساس است و ما با استقلال کامل حرکت خودرا انجام می دهیم و این ظرافت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی وجود دارد که به کشوری تکیه نمی کند بلکه به توانمندی و مردم خود تکیه دارد.

2121


منبع:

1400/10/02
21:35:14
5.0 / 5
178
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , اقتصاد , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز