دولت در کف خیابان

دولت در کف خیابان به گزارش سنج نیوز انصاف نیوز نوشت: «فوری، سریع، انقلابی مردم احساس آرامش کنند»؛ این جمله ی ابراهیم رئیسی در شروع به کار دولت سیزدهم با واکنش های بسیاری روبرو شده بود، جمله ای در مورد تهیه ی واکسن کرونا که با عنایت به اعلام رئیس دولت در روز رای اعتماد به وزرا در خصوص این که برنامه ای فوری و آنی با محوریت حل مشکلات تهیه شده است میتوان آنرا به سایر مسائل هم تعمیم داد.


در گزارش میدانی پیشِ رو از مردم استانهای تهران، خراسان، اصفهان و خوزستان پرسیده است که «آیا با گذشت بیشتر از چهار ماه از شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی، فوری، سریع، انقلابی احساس آرامش کردند؟» با این توضیح که گفته های مردم در این گزارش به علت الزامات انتشار در رسانه اندکی ویرایش شده است. تهران، حوالی میدان انقلاب فردی که خویش را «دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه تهران» معرفی می کند در پاسخ به این سؤال می گوید: اینها شعار است، دولت روحانی و رئیسی و احمدی نژاد و خاتمی تفاوتی با هم ندارند چونکه در موضوعات اساسی اختیاری ندارند. تصمیم گیری های اساسی در حلقه های پشت پرده انجام می شود و اینها فقط مجری آن تصمیمات اصلی هستند. یک فرد میانسال که شغل خویش را «خانه دار» اعلام می کند ضمن اشاره به اقلامی که خریداری نموده است اظهار داشت: احساس آرامش را کسانی می کنند که این پول ها را به جیب می زنند، در همین مدت همه چیز چند برابر شده است؟! چه آرامشی؟! یک «راننده تاکسی» ضمن اشاره به واردات واکسن کرونا و کاهشی شدن آمار جانباختگان و مبتلایان این بیماری اعتقاد دارد که این بزرگترین آرامشی است که میتوان به جامعه داد: رئیسی این همه واکسن وارد کرد و مردم نجات پیدا کردند، کاری که روحانی عمدا انجام نمی داد و باید به خاطر همین محاکمه اش کنند. یک «کتابفروش» اعتقاد دارد تا وقتی تحریم ها هست بهترین مدیران هم بر سر کار باشند تغییری ایجاد نمی شود؛ او می گوید: نباید به رئیسی و دولت او انتقاد بیجا نماییم، تا وقتی تحریم هست فرقی ندارد چه تصمیمی بگیرند و همه چیز به هم گره می خورد. اول باید تحریم ها را حل کنند تا جامعه احساس آرامش کند. «سعید»، دانش آموز دوره ی متوسطه در پاسخ به این که فوری، سریع، انقلابی احساس آرامش کرده است؟ می گوید: شعار تبلیغاتی بود، مثل حرف های «روحانیِ شما»، مگر شعارهای تیزرهای تبلیغاتی تلویزیون واقعی اند؟! این هم مثل آن. نفر دیگر که در پارک لاله به تنهایی مشغول مطالعه ی روزنامه است و خویش را «بازنشسته» معرفی می کند، می گوید: تا حزب نداشته باشیم این آقایان می آیند و می روند و با شعارهایی مثل این مردم را سرگرم می کنند. باید نظام سیاسی کشور حزب را به رسمیت بشناسد و کمک نماید که سیاست از این حالت «شخصیت گرایی» بیرون برود. تهران، حوالی ترمینال جنوب طلبه ی جوانی که می گوید از دورن نوجوانی مشغول تحصیل حوزوی است، در پاسخ به این سؤال که شعار رئیس دولت در خصوص احساس آرامش فوری جامعه محقق شده؟ پاسخ می دهد: آنچه در هشت سال دولت روحانی بر سر مردم آوار شد به این راحتی پایان ندارد و باید دو دولت دیگر هم بیاید و برود تا شاید بتوان احساس آرامش کرد.
او درپاسخ به این که چرا علیرغم این وضعیت، رئیس دولت چنین شعاری می دهد، اظهار داشت: منظور رئیس جمهور وارادات واکسن بوده که بیشتر از نیاز هم وارد شده است. «حسین وحدان سرشت» که خویش را دانشجو معرفی می کند اعتقاد دارد که دلیل عدم تحقق وعده حل فوری مشکلات آن است که رئیسی با مدیران دولت تعارف دارد و هم اکنون در بیشتر استان ها و حتی سطوح بالای وزارت خانه ها همچنان مدیران دولت روحانی حضور دارند. «محسن» راننده ی اتوبوس بین شهری که به نقل از خودش سی سال است در راه تهران – مشهد در رفت وآمد است می گوید: اینها همه اش بازی است، همه شان مثل همدیگر هستند. مثل همین حرف ها را دولت قبلی هم می گفت، آن زمان اینها مخالف بودند و حالا آنها. چیزی به مردم قرار نیست برسد وگرنه وضعیت ما این نبود. اینها با روسیه و چین می خواهند همه چیز را بخورند و یک آب هم رویش! «علیرضا» که خویش را کارمند معرفی می کند با دفاع از عملکرد دولت سیزدهم در چهار ماه اخیر می گوید: در همین چند روز هم واکسن وارد کرد، هم ایران را عضو شانگهای کرد، هم بودجه را به مجلس داده و هم هر هفته سفر استانی می رود، هم خیلی کارها که نمی گردد هم اکنون گفت؛ برعکس دولت قبل که این کارها را نمی کرد. فرد دیگری که اصرار دارد با عنوان «جوان بیکار» دیدگاهش منتشر شود در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: دولت قبلی گفت بیایید داخل بورس، این همه مردم همه ی پولی که داشتند ریختند توی بورس ولی بعدش تا هم اکنون فقط ضرر بود، اینها هم گفته بودند سه روزه بورس را درست می نماییم اما انگار نه انگار، وضعیت بدتر از قبل شده و هیچ کس هم جواب ضرر ملت را نمی دهد، نه دولت، نه مجلس، نه قوه قضاییه نه هیچکس دیگری. بیشتر بخوانید: نسخه پیچی معاون اول رئیسی برای مهار گرانی سبقت رییسی از روحانی در گره زدن اقتصاد به برجام دستور مهم رئیس جمهور به تیم اقتصادی دولت درباره ی قیمت کالاهای خوراکی خراسان، سبزوار «اشکان» که کارمند بیمه است می گوید: مردم فراموش کردند ولی روحانی توی صد روز اول دولت کلی کار کرد، و از روز انتخابش بازار آرام شد اما صد روز اول دولت رئیسی برعکس بوده و کسی هم با این وضعیت دیگر امیدی به آینده اش ندارد. «مجتبی» که دهیار است درباره ی این سوال و عملکرد دولت سیزدهم در چند ماه اخیر می گوید: مهم ترین کار رئیسی همین سفرهای استانی است. روحانی که در کل سال از جایش تکان نمی خورد و اصلا مردم را داخلِ آدم حساب نمی کرد، احمدی نژاد هم در سفرهایش بیشتر شعار می داد ولی این دولت معلوم است که برنامه دارد و هر هفته سر زده به استان ها می رود و مشکلات را همانجا حل می کند. با همین کارها مردم احساس آرامش می کنند. «فهیمه» که خودش را معلم دبستان معرفی می کند درباره ی این سوال اظهار داشت: این مهم می باشد که دولت ما هم اکنون دیگر انقلابی شده است و مشکلات هم به تدریج حل خواهند شد. وقتی آمریکا و اسرائیل با این دولت بد هستند ما مردم باید تحمل نماییم و کمک دولت باشیم. همانطور که رئیسی مشکل کرونا را حل کرد، گرانی ها هم حل می شود. خراسان، مشهد «محمدرضا» که با جمله ی «من دانشجوی بسیجی هستم» صحبت خویش را آغاز می کند، اظهار داشت: مقصر این وضعیت دشمن است، نه دولت رئیسی و باید یقه ی او را بگیریم نه دولت خودمان.
وی در پاسخ به این سؤال که «آیا منظورش تحریم هاست؟» می گوید: نه، تحریم ها بخش کوچکی از کار دشمن است و اصل مبحث به نفوذی های وی در دولت برمی گردد. این نفوذی ها سبب می شوند دولت رئیسی نتواند برنامه هایش را پیش ببرد و مشکلات مردم را سریع تر حل کند. یک عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد اعتقاد دارد ساختار مدیریتی کشور از حل مشکلات ناتوان شده است و لازم است قوای سه گانه به جای روزمرگی به برنامه ریزی برای تغییر این ساختار مدیریتی بیندیشند.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به نحوه ی تدوین، تصویب و اختصاص بودجه کشور بعنوان مثالی برای «ساختار مدیریتی معیوب»، این وضعیت را فارغ از آنکه تحریم باقی بماند یا نماند سبب فروپاشی اقتصاد ملی دانست. «رشید» که در یک سوپرمارکت مشغول فعالیت است درباره ی این که آیا از زمان شروع به کار دولت سریع و فوری احساس آرامش کرده است، می گوید: این حرف ها شوخی است، اگر راست می گویند و واقعا دنبال آرامش مردم هستند از دزدی هایشان کم کنند، همه ی مشکلات حل می شود، این همه بیکار داریم اما خودشان از چند جا حقوق کلان می گیرند و راحتند، انگار نه انگار که مردم هم آدمند! «محسن صامتی» که خویش را کارمند صداوسیمای مشهد معرفی می کند می گوید: حتما وضعیت از دولت قبل بهتر شده اما آقای رئیسی باید در قوه قضاییه می ماند و با این مفسدها برخورد می کرد. سعید جلیلی آدم مناسب تری برای اجرا بود و هم اکنون هم به برنامه های دقیق جلیلی برای حل مشکلات توجهی نمی گردد وهم مبارزه با فساد در قوه قضاییه تعطیل شد. «مراد» که خویش را خبرنگار معرفی نمود، اعتقاد دارد یکدستی سه قوه و دیگر نهادهای قدرت سبب شده که دیگر کسی حواسش به این شعارهایی که دادند نباشد و نظارتی انجام نشود. اصفهان «المیرا شهیدی»، معلم دوره ی متوسطه می گوید تا برجام را حل نکنند خبری از احساس آرامش نیست، تحریم سبب گرانی ها شده و نظارتی هم روی قیمت ها ندارند، برای همین هیچ کس احساس آرامشی نمی تواند داشته باشد، بخصوص ما معلم ها که سال هاست به غیر از شعار هیچ چیزی نشنیدیم. فرد میانسالی که شغل خویش را «کشاورز» معرفی می کند درباره ی این سوال می گوید: گرانی ها هر روز بیشتر می شود و از آن طرف پولی برایمان نمانده، آخرش باید سرمان را بگذاریم روی زمین و بمیریم؛ نه آبی هست، نه نانی! «خسرو» که خویش را بازنشسته شهرداری معرفی می کند مسیر دولت رئیسی را مسیر درستی می داند که سبب حل مشکلات خواهد شد اما تاکید دارد که چاره فوری و سریعی برای حل مشکلات در هیچ کجای جهان وجود ندارد و نباید چنین شعاری مطرح می شد. «سمانه احمدپور» که شغل خویش را «شغل آزاد» معرفی می کند، درباره ی این سوال می گوید که دولت سیزدهم باید همانطور که شعار می دهد نگاه خودش را به سمت داخل بیاورد و اینقدر وقت و هزینه برای مذاکرات خرج نکند تا بتواند با اجرای برنامه هایش به مردم احساس آرامش بدهد. خوزستان، اهواز «بهزاد» که شغل خویش را «عضو هیئت علمی دانشگاه» اعلام نموده معقتد است مسؤلان اقتصادی دولت سیزدهم مانند دولت های قبلی کاملا نئولیبرال فکر می کنند و تنها پوشش انقلابی گری دارند و به خاطر همین مشکلات هر روز بیشتر می شود.
او می گوید: تا خانه تکانی جدی در حوزه اقتصادی کشور انجام نشود مشکلات حل نخواهد شد. «شریف سالمی» که در حوزه صنعت مشغول فعالیت است می گوید دولت قبلی و روحانی که چهل سال در این مملکت کاره ای بودند نتوانستند هیچ کاری کنند و مردم ناراضی تر شدند، اینها که بیشترشان را کسی نمی شناسد چطور می خواهند در چهار سال مشکلات را حل کنند چه برسد به حل فوری مشکلات؟! «ترانه مسلمی» که خویش را دانشجوی ارشد علوم ارتباطات معرفی می کند درباره ی این سوال می گوید: این سوال شیطنت آمیز است و شما با این نوع سوال پرسیدن دنبال جواب نیستید و هدف تان تخریب است. آقای رئیسی در همین مدت کوتاه هم بسیار پر کار بوده و هم به همه ی طیف های سیاسی در جامعه نزدیک شده، رابطه اش با مردم هم خیلی نزدیک و عالی است؛ همین سبب آرامش مردم می شود. فرد دیگری که علاقه ای به معرفی خود نداشت در پاسخ به سوال تنها اظهار داشت: فقط احمدی نژاد! «علی مهریزی» که خویش را استاد دانشگاه معرفی نمود با اشاره به اینکه همه ی دولت ها در حد توان خودشان کارهایی را انجام می دهند اما تا مردم هراهی نکنند به جایی نمی رسیم اظهار داشت: شرط همراه شدن جامعه هم بازگشت اعتماد است و برای حل معضل بی اعتمادی مسیری طولانی پیش رو داریم که برای حل آن خیلی هم دیر شده است. فرد دیگری هم که اصرار داشت خویش را با عنوان «پشیمان از اصلاح طلبی» معرفی نماید اظهار داشت: یکدست شدن نظام برای همه خوب است، چه اینهایی که مثلاً می خواهند احساس آرامش به مردم بدهند، چه ماها که با همه ی شماها مخالفیم! 21217


منبع:

1400/10/01
12:24:10
5.0 / 5
204
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز