خلاصه مهم ترین اخبار مجلس در روز 21 آذر

خلاصه مهم ترین اخبار مجلس در روز 21 آذر تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس/ ادامه بررسی طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی و... همچون مهم ترین اخبار امروز (یکشنبه) بیست ویکم آذرماه ۱۴۰۰ مجلس است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
در این نشست همینطور آیت الله سید ابراهیم رییسی با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه ۱۴۰۱ را تقدیم مجلس کرد که دخل و خرج دولت در سال آینده را با رقم ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان بسته شده است.


رییس جمهوری هنگام تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس اظهار داشت: اشکال جدی که در قبل همه را رنج می داد این بود که اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند و این سبب می شد که با وجود استفاده از ظرفیت های بسیاری که در کشور وجود دارد بخصوص نیروی انسانی متراکم و ذخایر ارزشمندی که در جای جای کشور وجود دارد، ما مشکلات جدی اقتصادی داشته باشیم.
رییسی بعد از عرضه توضیحاتی درباره خصوصیت های لایحه بودجه ۱۴۰۱، این لایحه را تقدیم محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی کرد و بعد از آن به همراه اعضای کابینه جلسه علنی مجلس را ترک کردند.
لایحه بودجه ۱۴۰۱ نخستین لایحه بودجه دولت سیزدهم است.
محمد باقر قالیباف هم بعد از عرضه لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور از جانب رئیس جمهور، روند بررسی آن در مجلس را شرح داد و بیان نمود: رئیس جمهور به نکاتی بر حق در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ از قبیل اصلاح ساختار بودجه، کنترل نقدینگی و تورم و شفاف سازی آن اشاره داشت که ان شاءالله با همکاری مجلس شورای اسلامی و دولت و انجام کار کارشناسی دقیق این امر در تدوین لایحه بودجه سال آینده محقق خواهد شد.


بر مبنای لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعلام گردید که به منظور پایدارسازی منابع صندوق های بازنشستگی، از آغاز سال ۱۴۰۱، سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمام مستخدمین زن و مرد دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر به هر میزان سابقه خدمت در صندوق تأمین اجتماعی در تمام صندوق های بازنشستگی شامل کشوری، لشگری و سازمان تأمین اجتماعی ۲سال افزایش می یابد.

ناطقین مجلس
حاجی پور: اقتصاد ایران باید مهندسی مجدد شود
رشیدی کوچی: انگار این خودروسازها هستند که عنان دولت ها را در دست دارند
توضیحات فاطمه مقصودی در مورد حضورش در تجمع کارگران اشترینان
حسینی: چرا قدمی اساسی برای اصلاح صنعت خودروسازی برداشته نمی شود؟
میرتاج الدینی: مخاطب اصلی رهنمودهای رهبری مسؤلان هستند

***
در جلسه علنی امروز گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی مورد بررسی قرار گرفت و بر مبنای مصوبه نمایندگان، مدت اعتبار گواهینامه طرح صنعتی، پنج سال بعد از تاریخ تسلیم اظهارنامه بوده و دارنده گواهینامه طرح صنعتی می تواند با پرداخت هزینه مربوط، تمدید اعتبار گواهینامه را برای دو دوره پنج ساله متوالی درخواست نماید.
‫همچنین با تصویب مجلس، معین شد که مدت اعتبار گواهینامه ثبت علامت تجاری ۱۰ سال از تاریخ ثبت اظهارنامه آن باشد.‬
در جریان بررسی های در ارتباط با مواد دیگری از این طرح مصوب شد که هرگونه استفاده از نام تجارتی توسط غیر به صورت نام تجارتی، علامت تجارتی، علامت جمعی یا علامت تأییدی یا هرگونه استفاده از آنها بر روی کالا یا راجع به خدمات که عرفاً باعث گمراهی عموم شود، ممنوع می باشد.
بر مبنای مصوبه دیگری نمایندگان هرگونه اقدام غیرمتعارف در عرصه رقابت صنعتی و تجارتی که به منافع رقبا یا مصرف کنندگان خدشه وارد نماید یا مانع دستیابی به منافع ممکن الحصول شود، رقابت غیرمنصفانه به حساب می آید.
‫همچنین نمایندگان تصویب کردند که مرجع ثبت مالکیت صنعتی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و ثبت تمام موضوعات در ارتباط با مالکیت صنعتی، شامل اختراعات، نمونه شیء(مدل) مصرفی، طرحهای صنعتی، علایم تجارتی، علایم جمعی، علایم تأییدی، نامهای تجارتی و نشانه های جغرافیایی در این سازمان انجام می شود.‬
در آخرین ماده این طرح هم مصوب شد که از تاریخ لازم الاجراءشدن این قانون، قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علایم تجارتی مصوب ۱۳۸۶/۸/۷ نسخ می گردد.


در ادامه جلسه، رئیس مجلس در پاسخ به تذکر شفاهی نصرالله پژمانفر درباره حقوق معلمان، تصریح کرد: با دستگاههای نظارتی صحبت خواهیم کرد، درست است در قانون کار ۴۴ ساعت پیشبینی شده است اما معلمان خرید خدماتی ۲۴ ساعت در هفته تدریس داشته و فرصت مطالعاتی آنها باید در این ۴۴ ساعت دیده شود و از راه دستگاههای نظارتی این مورد را دنبال خواهیم کرد.
در جلسه علنی امروز همینطور محمدباقر قالیباف نتیجه انتخاب ناظران در شوراهای استان قم را اعلام نمود. این نمایندگان جایگزین علیرضا زاکانی نماینده سابق قم شدند.
مجتبی ذوالنوری بعنوان نماینده ناظر در شورای برنامه ریزی و توسعه استان قم و همینطور ناظر در شورای نظارت بر مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی استان قم انتخاب گردید. احمد امیرآبادی فراهانی هم ناظر در کمیته هماهنگی اشتغال استان قم شد.
منبع:

1400/09/21
14:14:24
5.0 / 5
279
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , ایران , حقوقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز