مجلس یازدهم بخشی از وقت خودش را صرف چالش با دولت روحانی کرد

مجلس یازدهم بخشی از وقت خودش را صرف چالش با دولت روحانی کرد به گزارش سنج نیوز شزق نوشت: «مجلس یازدهم برخلاف آنچه نمایندگان قبل از انتخابات مجلس شعار می دادند، هیچ اتفاق مثبتی در جهت رفع دغدغه های مردم انجام نداده است». این جمله تشریح کارنامه نه چندان درخشان مجلس یازدهم از زبان محمد مهاجری، فعال اصولگراست که به عملکرد مجلس اصولگرای یازدهم انتقاد کرده است.


بهارستان نشینان که خویش را انقلابی ترین مجلس تاریخ ایران می نامند، تابحال نه تنها حرکتی انقلابی از خود نشان نداده اند که در تصمیم سازی ها جز نقض حقوق شهروندان دستاوردی نداشته اند؛ مجلسی که نه پاسخ گو است و نه انتقادات را می شنود.
برای نمونه طرح صیانت از حقوق کاربران که در واقع تلاشی نامبارک برای مسدودسازی اینترنت و جداکردن مردم ایران از اینترنت جهانی و درنهایت نقض آشکار حقوق شهروندان در بهره مندی از جریان آزاد اطلاعات است، همچنان پشت درهای بسته و غیرعلنی در حال چکش کاری خواهد بود؛ آن هم با اعضایی که اغلب آنها مدافع محدودسازی دسترسی مردم به اینترنت هستند.
با توجه به نگرانی ها از تلاش این تعداد معدود نماینده مجلس برای مسدودسازی اینترنت، وعده داده شده بود جلسات کمیسیون بررسی این طرح علنی باشد و حتی از تلویزیون شاهد پخش این جلسات باشیم تا همه در جریان تصمیمات عده معدودی از نمایندگان مجلس برای 80 میلیون جمعیت قرار بگیرند. اما خبرهای خوشی از کمیسیون نمی رسد و لطف اله سیاهکلی، عضو کمیسیون بررسی طرح صیانت گفته هنوز برای علنی شدن جلسات تصمیم گرفته نشده است.
دلیل تشکیل کمیسیون مشترک تعیین تکلیف طرح در این کمیسیون به جای صحن علنی مجلس بود. نگرانی ها کار را به جایی رساند که مخالفانی از درون پارلمان هم در اعتراض نسبت به این رویکرد طراحان و حامیان طرح صیانت، دست به کار تدوین طرحی به منظور جلوگیری از رسیدگی طرح صیانت منطبق بر اصل ۸۵ شدند. البته این تلاش هم درنهایت، تنها با اختلاف یک رای بی نتیجه ماند اما درعین حال فشار بر طراحان و موافقان طرح صیانت که پیشاپیش خویش را حامی و مدعی «شفافیت» معرفی کرده بودند، ناگزیر به آن کرد که از احتمال علنی شدن جلسات این کمیسیون مشترک سخن بگویند و به بیان دقیق تر مقابل اصرار مخالفان بر علنی شدن جلسات کمیسیون عقب بنشینند. با این همه هنوز نشانه هایی برای علنی شدن جلسات به دست نیامده است.
از سویی دیگر در کارنامه مجلس یازدهم طرح یا لایحه ای که بتواند گره از مشکلات مردم باز کند هم دیده نشده تا به بررسی طرح صیانت دل خوش کنند.
در همین راستا محمد مهاجری به «نامه نیوز» گفته است: قریب به یک سال ونیم از عمر مجلس یازدهم می گذرد و برخلاف آنچه نمایندگان قبل از انتخابات مجلس شعار می دادند، هیچ اتفاق مثبتی در جهت رفع دغدغه های مردم از جانب آنها انجام نشده است. آنها تازه در زمان دولت روحانی می گفتند اگر رای بیاورند، می توانند با ریل گذاری درست، دولت روحانی را در راه درستی قرار دهند که نه تنها چنین نشد بلکه شاهد بودیم هم زمانی مجلس یازدهم و دولت دوازدهم صرفاً به مناقشه مجلس با دولت وقت گذشت. حالا هم که دولت سیدابراهیم رئیسی روی کار آمده است، بازهم اقدام ویژه ای از جانب نمایندگان برای بهبود شرایط دیده نمی گردد.
در همین حال اخیرا روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است که در نظرسنجی هایی از مردم ۲۲ استان درمورد عملکرد نمایندگان مجلس، نزدیک به ۶۰ درصد مردم از عملکرد نمایندگان استان خود ناراضی بودند و عملکردشان را قابل قبول نمی دانستند و در بعضی استان ها نارضایتی به ۸۰ درصد می رسد.
این فعال و تحلیلگر سیاسی درباره این مورد اظهار داشت: «من نمی دانم آماری که انتشار یافته است، چقدر درست است اما برداشتم این است که این نظرسنجی دقیق نیست چونکه وقتی به سبب نارضایتی مردم حوزه های انتخابیه رجوع می نماییم، می بینیم که لزوما به عملکرد نمایندگان بازنمی گردد بلکه آنها اساسا نمایندگان کنونی مجلس را نمایندگان اکثریت مردم نمی دانند؛ ازاین رو وقتی از مردم بپرسیم که آیا از نمایندگان کنونی راضی هستید، با پاسخ منفی مواجه می شویم».
او افزود: «فارغ از این نظرسنجی ها که معیار دقیقی ندارند اما میتوان اظهار داشت که هیچ اتفاق خارق العاده ای در مجلس یازدهم دیده نشده است؛ نه مصوبه ای مهم تصویب شده نه آنکه نطق و سخن مهمی از مجلس شنیده شده است. بخشی از توان مجلس در دولت قبل برای مقابله با دولت و سنگ اندازی پیش پای دولت آقای روحانی مصرف شد و حالا هم در دولت جدید اتفاق ویژه ای دیده نشده است و حتی مجلس تکلیف خویش را با دولت سیزدهم روشن نکرده است که آیا مدافع دولت می باشد یا منتقد آن».
این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان نمود: «در این شرایط طبیعی است که مردم احساس چندان مثبتی به مجلس نداشته باشند. حدودا یک سال ونیم از عمر مجلس می گذرد و برخلاف شعارهایی که داده می شد، هنوز کار ویژه ای برای مجلس رخ نداده است؛ هرچند من باور دارم برای قضاوت دقیق تر باید تا دوسالگی مجلس صبر کرد».
او درباره سیاسی کاری های نمایندگان هم اظهار نمود: «شاکله اصلی مجلس سیاسی است و هر کاری هم در این مجلس صورت گیرد، سیاسی دیده می شود. مردم احساس می کنند این مجلس جناحی است و حتی اگر کار مثبتی هم از جانب نمایندگان صورت گیرد، زیر سایه جناحی بودن مجلس قرار می گیرد».
مهاجری همینطور اشاره کرد: «مجلس تابحال کار خاصی در حوزه مهار تورم، افزایش اشتغال یا موضوعات دیگری که به صورت مستقیم با دغدغه های مردم مرتبط می باشد، انجام نداده است و یکی، دو طرح پرحاشیه را پی گرفته همچون طرح صیانت از فضای مجازی و شفافیت آرای نمایندگان که هر دو هم سیاسی بوده اند». او در انتها درمورد این که آیا در آینده شاهد همراهی کامل مجلس و دولت خواهیم بود یا خیر، اظهار داشت: «به نظرم مجلس درنهایت چاره ای جز پشتیبانی از دولت نخواهد داشت».
انتقادات به عملکرد مجلس حتی شامل تعداد اندک نمایندگان مستقل و دغدغه مند هم شده و این گونه نیست که از داخل بهارستان منتقدی وجود نداشته باشد اما اکثریت اصولگرا که بخش مهمی از آنها هم تندروهای جریان اصولگرایی هستند، دل به شنیدن انتقادات نداده اند و خبری از اصلاح روند کاری بهارستان نیست.

23302


منبع:

1400/07/20
11:00:43
5.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز