جزئیات تماس تلفنی ابراهیم رئیسی با رئیس جمهور چین

جزئیات تماس تلفنی ابراهیم رئیسی با رئیس جمهور چین رئیس جمهور پس از ظهر امروز چهارشنبه در گفتگوی تلفنی «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین با اشاره به اینکه تصمیم جمهوری اسلامی ایران بر توسعه و تحکیم روابط راهبردی با چین است، اظهار داشت: ارتقای سطح همکاری ها و گسترش روابط با چین، اولویت دولت ایران در عرصه سیاست خارجی است.


به گزارش سنج نیوز به نقل از خبر آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیسی طرح های راهبردی چین مانند طرح بزرگ «یک کمربند-یک راه» را منطبق بر منافع ایران دانست و عنوان کرد: اجرای کامل برنامه همکاریهای جامع ایران و چین باید در دستور کار همه دستگاههای دو کشور باشد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با حمایت کامل از اصل چین واحد، دخالت گستاخانه آمریکا در امور داخلی این کشور را محکوم می کند.
آیت الله رئیسی با قدردانی از مواضع راهبردی چین در برابر یکجانبه گرایی، از همراهی چین در عرصه های مختلف بین المللی با کشورمان همچون پشتیبانی از حقوق هسته ای، عضویت ایران در پیمان شانگهای و مخالفت با تحریم های ضد ایران تشکر کرد.
رئیس جمهور نقش سازنده چین در مقابله با کرونا و بخصوص کمک به تأمین واکسن برای شمار زیادی از کشورها را اقدامی ارزشمند توصیف کرده و اظهار داشت: از همکاری دولت چین برای جلوگیری از شیوع کرونا و فروش واکسن به ایران قدردانی کرده و امیدواریم در تأمین میلیون ها دوز واکسن های خریداری شده تسریع شود.
رئیسی با تکیه بر ضرورت همکاری مشترک در زمینه مبارزه با ویروس کرونا، تصریح کرد: سیاسی کردن مساله منشا بیماری همه گیر کووید ۱۹، تهدید جدی سلامت و بهداشت جهانی بوده و نمونه ای از تلاش برخی کشورها به منظور منزوی کردن چین است.
آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به پایبندی کشورمان به معاهدات بین المللی و انتقاد از نگاه ابزاری آمریکا به این معاهدات، افزود: آمریکا باید در عمل نشان دهد که به تعهدات پایبند است و لازمه آن، کنار گذاشتن عملی نقض عهدها، برداشتن همه تحریم ها و اجرای فوری، بدون قید و شرط و ۱۰۰درصدی تعهداتش است.
رئیس جمهور در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با چین در زمینه استقرار امنیت، ثبات و آرامش در افغانستان و تلاش در جهت توسعه، پیشرفت و رفاه برای مردم این کشور است، تصریح کرد: بر این باوریم که خروج بیگانگان و هم تجربه های گذشته در این کشور، لزوم همراهی و مشارکت همه جریان های افغانستانی برای تضمین امنیت و توسعه افغانستان را بیشتر از هر زمان دیگری روشن کرده است.
«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین هم در این گفتگو با ابراز خرسندی از این که روابط دو کشور در ۵۰ سال قبل فارغ از تغییر شرایط بین المللی رو به گسترش بوده است، اظهار داشت: روابط دو کشور بویژه بعد از توافق برنامه همکاریهای جامع ایران و چین، نتایج و دستاوردهای قابل ملاحظه ای داشته است.
رئیس جمهور چین ضمن قدردانی از حمایت ایران از منافع بنیادین چین، حمایت کشورش از عضویت رسمی ایران در پیمان شانگهای را در جهت منافع بلند مدت این سازمان عنوان نمود.
شی جین پینگ با تمجید از همکاریهای سازنده ایران و چین در دوران همه گیری کرونا عنوان کرد: چین حداکثر توان خویش را برای تحویل واکسن به ایران و کمک به غلبه ایران بر ویروس کووید۱۹ به کار خواهد گرفت.
رئیس جمهور چین با اشاره به اینکه برخی از کشورهای غربی با استفاده از بهانه ریشه یابی شیوع بیماری کرونا به بازی سیاسی روی آورده اند، از حمایت ایران از چین در مبحث منشا ویروس کرونا قدردانی نمود.
رئیس جمهور چین با استقبال از مشارکت طرف ایرانی در ابتکار "یک کمربند- یک راه"، از آمادگی پکن برای تقویت همکاری با تهران در این حوزه اطلاع داد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با تصریح به این که آمریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج شده و ایران را تحت فشار حداکثری قرار داده است، اظهار داشت: این مورد منشا اصلی بحران کنونی هسته ای است و چین از مطالبات منطقی ایران حمایت می کند.
وی در مورد مسئله افغانستان هم ضمن اشاره به این که چین و ایران در این مسئله منافع و مطالبات مشترک دارند و در سالهای اخیر هم همکاریهای خوبی داشته اند، خاطرنشان کرد: در شرایط جدید آمادگی تقویت هماهنگی و همکاری ها را داریم. 216216

1400/05/27
23:47:11
5.0 / 5
280
تگهای خبر: آمریكا , آنلاین , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز