در تیرماه ۱۴۰۰ رخ داد

افزایش تعداد زمین خواری نسبت به ماه قبل

افزایش تعداد زمین خواری نسبت به ماه قبل در تیرماه 1400 تعداد 713 مورد تعرض به اراضی دولتی اتفاق افتاده که از نظر تعداد حدودا دو برابر خردادماه بوده اما مساحت آن حدود نصف ماه گذشته است.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، تیرماه ۱۴۰۰ تعداد ۷۱۳ مورد تعرض در اراضی دولتی به مساحت ۵۶ هکتار به ارزش بیش از ۸۳۴ میلیون تومان رخ داده است. باتوجه به وقوع ۳۱۴ مورد تعرض در خردادماه زمین خواری از نظر تعداد طی یک ماه اخیر افزایش داشته است. با این وجود در خردادماه مساحت اراضی تصرف شده ۱۲۷ هکتار بود که دراین زمینه با کاهش ۵۶ درصدی مواجه بوده ایم. از نظر ارزش نیز باتوجه به رقم ۱۲۰۷ میلیارد تومان خردادماه، نسبت به ماه قبل شاهد کاهش۳۰ درصد بودیم.
در استان های مرکزی، فارس و تهران طی تیرماه ۱۴۰۰ به ترتیب بیشترین تعداد زمین خواری اتفاق افتاد؛ بطوریکه در استان مرکزی ۱۱۲ مورد، فارس ۵۰ مورد و تهران ۲۸ مورد رفع تصرف فوری صورت گرفت. نکته جالب تعداد پایین رفع تصرف در استان های شمالی بود و در استان های گلستان، گیلان و مازندران به ترتیب یک مورد، ۲ مورد و ۴ مورد رفع تعرض طی تیرماه ۱۴۰۰ صورت گرفت.
همین طور جمع اجرای احکام در کل کشور ۵۷ مورد به مساحت ۲۰۸ هکتار و ارزش بیش از ۸۳۴ میلیارد تومان بوده است. بهترین علمکرد در رفع تعرض را استانهای مرکزی، فارس و تهران و بهترین عملکرد در اجرای احکام را نیز استانهای تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، و سمنان به خود اختصاص دادند.
بنا بگفته جواد خردمند ـ فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن ـ تیرماه امسال میزان دریافت گزارش مردمی از وقوع تصرف را ۹۲۴ مورد بوده است.
وی اظهار نمود: تعرض به اراضی دولتی در استانهای مختلف و عملکرد یگان حفاظت سازمان خرداد امسال (۱۴۰۰)، شاملِ رفع ۵ مورد تعرض از ۲۰ هزار و ۵۳۳ مترمربع اراضی در آذربایجان شرقی، رفع ۲ مورد تعرض از ۳۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع اراضی در آذربایجان غربی، رفع ۱۱ مورد تعرض از ۲۷ هزار و ۱۹ مترمربع اراضی در اصفهان، رفع ۷ مورد تعرض از ۷ هزار و۹۱۱ مترمربع اراضی در البرز است.
همچنین، رفع ۲۴ مورد تعرض از ۸ هزار و ۱۵۰ مترمربع اراضی در ایرانشهر، رفع ۸ مورد تعرض از ۶ هزار و ۳۶۰ مترمربع اراضی در ایلام، رفع ۱۵ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۲۶ هزار و ۴۰ مترمربع اراضی در بوشهر، رفع ۲۸ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۳۱ هزار مترمربع در استان تهران، رفع ۶ مورد تعرض از ۴ هزار و ۲۵۰ مترمربع اراضی در جنوب کرمان، رفع ۲ مورد تعرض از ۲۵ هزار و ۲۰۰ مترمربع اراضی در چهارمحال و بختیاری، رفع ۲ مورد تعرض از ۵۲۶ مترمربع اراضی در خراسان جنوبی، رفع ۷ مورد تعرض از ۲۳ هزار و ۸۰۰ مترمربع اراضی خراسان رضوی، رفع۴ مورد تعرض از ۴ هزار و ۲۹۰ مترمربع اراضی خراسان شمالی، رفع فوری تعرض از ۱۳ مورد تعرض از ۵ هزار و ۴۱۸ مترمربع زمین در استان خوزستان بخش دیگری از عملکرد یگان حفاظت در تیر ۱۴۰۰ گزارش شد.
خردمند همچنین، رفع یک مورد تعرض از اراضی به مساحت ۳ هزار مورد تعرض در زنجان، رفع ۴ مورد تعرض از یکهزار و ۵۱۷ مترمربع اراضی در استان سمنان، رفع ۲ مورد تعرض از ۸ هزار و ۲۰۰ مترمربع اراضی در سیستان وبلوچستان، رفع یک مورد تعرض از ۲۲۰ مترمربع اراضی در شرق سمنان، رفع ۵۰ مورد تعرض از ۱۲۱ هزار و ۷۱۰ مترمربع اراضی در فارس، رفع یک مورد تعرض از ۲۵۰ مترمربع اراضی در استان کردستان، رفع ۲ مورد تعرض از ۷۷۵ مترمربع اراضی در کرمان را همچون کوشش های یگان در این استانها برشمرد.
به گفته ی ایشان، رفع ۳ مورد تعرض از ۵۵۰ مترمربع اراضی استان کرمانشاه، رفع ۸ مورد تعرض از یکهزار و ۷۷۰ مترمربع اراضی در کهگیلویه وبویراحمد، رفع یک مورد تعرض از ۶۰ مترمربع اراضی در گلستان، رفع ۲ مورد تعرض از ۶ هزار و ۲۰۰ مترمربع در استان گیلان، رفع ۲ مورد تعرض از ۳۰ هزار و ۳۶ مترمربع اراضی در لارستان، رفع ۷ مورد تعرض از ۶۲۰ مترمربع اراضی در لرستان، رفع ۴ مورد تعرض از ۴۹ هزار و ۷۹۸ مترمربع اراضی مازندران، رفع ۱۱۲ مورد تعرض از ۲۷ هزار و ۱۳۰ مترمربع اراضی در مرکزی، رفع ۵ مورد تعرض از ۷ هزار و ۶۵۰ مترمربع اراضی در هرمزگان، رفع ۲ مورد تعرض از اراضی دولتی همدان به مساحت یکهزار و ۹۵ مترمربع، و رفع تعرض از ۲۱ مورد اراضی دولتی به مساحت ۶۲ هزار و ۸۷۵ مترمربع در استان یزد از دیگر مواردی است که یگان در استانها برای تیر ۱۴۰۰ به انجام رسانده است.1400/05/13
11:51:07
5.0 / 5
272
تگهای خبر: ایران , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز