جریان اصلاحات نفوذی دارد؟

جریان اصلاحات نفوذی دارد؟ فرج کمیجانی رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بر این باور است که نقطه قوت اصلاح طلبان، اندیشیدن به کشور ایران، توسعه ایران و خدمت به مردم ایران در سطح کلان است و اختلاف نظرات سطحی و کوچک نمی تواند مانع انسجام و وحدت آنها شود.به گزارش سنج نیوز به نقل از خبر آنلاین، انتخابات تمام شده اما حاشیه ها دست از سر اصلاح طلبان برنداشته است. هنوز گهگاهی خبرهایی از اردوگاه اصلاح طلبان می رسد که حاکی از اختلافات جدی بین آنها است هر چند آنرا رد یا تکذیب کنند. فرج کمیجانی که رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، ضمن تکذیب اظهاراتی در خصوص این که نفوذی ها به آقای خاتمی در جریان انتخابات فشار آورده اند به خبرگزاری خبرآنلاین می گوید شخصیتی که از آقای خاتمی می شناسیم شخصیت مستقل، فرهیخته، فکور است که خودش درباره هر موضوعی که مطرح باشد تصمیم می گیرد و تحت تاثیر سایر افراد قرار نمی گیرد.
او بر این باور است که اختلاف نظر بزرگترین حُسن اصلاح طلبان است و چندان جدی و عمیق نیست که به انحلال جبهه اصلاح طلبان ایران بیانجامد.
کمیجانی تاکید دارد که نقطه قوت اصلاح طلبان، اندیشیدن به کشور ایران، توسعه ایران و خدمت به مردم ایران در سطح کلان است و اختلاف نظرات سطحی و کوچک نمی تواند مانع انسجام و وحدت آنها شود.
مشروح مصاحبه خبرگزاری خبرآنلاین با فرج کمیجانی، رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را می خوانید؛
******
*آقای کمیجانی! بتازگی ادعا شد که برخی نفوذی ها به آقای خاتمی برای پشتیبانی از کاندیداها یا فهرست های انتخاباتی فشار وارد کردند از دید شما این نفوذی ها چه کسانی هستند؟
من در میان اصلاح طلبان نفوذی نمی شناسم و فکر نمی کنم کسی نفوذی باشد که بخواهد به آقای خاتمی فشار بیاورد. جریان اصلاحات نفوذی ندارد
*آیا ممکنست منظورشان کارگزارانی ها باشد یا....؟
نمی توانم اظهارنظر دقیقی در این زمینه داشته باشم. من آقای خاتمی را فرد مستقلی می دانم که تصمیماتش را خودش می گیرد، خودش اظهارنظر می کند و تحت تاثیر اشخاص دیگر قرار نمی گیرد. این که عده ای بروند ایشان را تحت فشار قرار دهند یا نفوذی باشند را تکذیب می کنم. شخصیتی که از آقای خاتمی می شناسیم شخصیت مستقل، فرهیخته، فکور است که خودش درباره هر موضوعی که مطرح باشد تصمیم می گیرد و تحت تاثیر سایر افراد قرار نمی گیرد. بین اصلاح طلبان اختلاف نظر وجود دارد
*فضای اختلافی که در جبهه اصلاح طلبان دیده می شود احتمال انحلال این جبهه را چقدر جدی می کند؟
اختلاف جدی چندانی وجود دارد در حقیقت اختلاف نظر وجود دارد اما اختلاف جدی چندانی که منجر به انحلال جبهه اصلاحات شود وجود ندارد. بعد از انتخابات هم، چند جلسه ای که تشکیل شده اصلاح طلبان با همدلی درحال لطمه شناسی عملکردشان هستند و فکر نمی کنم که کار به اینجا برسد که جبهه اصلاح طلبان منحل شود حتما انسجام بیشتر خواهد شد و در کنار مردم برای پیگیری مطالبات آنها حضور خواهیم داشت.
کلیت اصلاح طلبان، صندوق رأی را قبول دارند و بدیلی برای انتخابات و صندوق رأی نمی شناسند و همیشه به این فکر می کردند که در انتخابات حضور فعالی داشته باشند. در این دوره از انتخابات هم حدود شش، هفت ماه، اصلاح طلبان کار کردند که در عرصه انتخابات حضور موثر و فعالی داشته باشند اما متاسفانه آن کاندیداهای اصلی اصلاح طلبان ردصلاحیت شدند و برای این افرادی هم که تاییدصلاحیت شدند نتوانستند تصمیم بگیرند.
به هر حال اگر ما می خواهیم در انتخابات شرکت نماییم باید کاندیدایی حضور داشته باشد که کاندیدای خودمان باشد که در این دوره از انتخابات حضور نداشت. این بدین معنا نیست که اصلاح طلبان بر سر این مسئله اختلاف دارند که در انتخابات شرکت نمایند یا نکنند. اصلاح طلبان از کاندیداهایشان در انتخابات حمایت می کردند اگر....
اگر فهرست کاندیداهایی که اصلاح طلبان برای انتخابات معرفی کردند در عرصه انتخابات حضور داشتند اساسا همه اصلاح طلبان متحد و یکپارچه از آنها حمایت می کردند اما این افرادی که هم تاییدصلاحیت شده بودند حتی یک موافق هم نداشتند اما به مرور، چند نفر موافق برایشان پیدا شد اما در نهایت آن کاندیداها نتوانستند اکثریت جبهه اصلاح طلبان ایران را راضی کند که بتواند از آنها حمایت کنند بدین سبب اینها دلیلی بر این نمی گردد که کلیت اصلاح طلبان با صندوق رأی قهر کرده باشند یا این که در انتخابات شرکت نکنند یا جامعه محور باشند و و....، خیر، چنین چیزی نیست؛ هم جامعه محوری، جایگاه خودرا در میان اصلاح طلبان دارد هم آن کسانی که می خواهند جامعه محور باشند باز هم نگاهی به صندوق و انتخابات دارند. حال ممکنست در عرصه رسانه، گاهی اوقات اظهاراتی مطرح می شود اما این بر نمی گردد به این مسئله که درون اصلاح طلبان، یک شکاف جدی به وجود آمده است چنین چیزی واقعا وجود ندارد جبهه اصلاح طلبان حتما ماندگار خواهد بود
*منظورتان این است که این جبهه همچنان کارکرد انتخاباتی اش را دارد...
بله حتما همین طور است. پیش بینی بنده این است که جبهه اصلاح طلبان حتما ماندگار خواهد بود، انسجامش را حفظ می نماید و در نهایت کارهای عادی خودرا انجام می دهد آنچه را که یک حزب و یا جبهه انجام می دهد این جبهه نیز اقداماتش را ادامه خواهد داد. حتما از آقایان خاتمی، عبدالله نوری، موسوی خوئینی ها و بهزاد نبوی نظرخواهی می شود
*آقای کمیجانی! اصلاح طلبان برای بازسازی در آینده که بارها این بحث را مطرح کرده و می کنند چقدر مقرر است روی این جبهه حساب کنند یا سازوکار جدیدی را در آینده از دید شما ممکنست ایجاد کنند؟ آیا مقرر است نظرخواهی از آقای خاتمی صورت گیرد؟ ورود بزرگانی چون بهزاد نبوی، موسوی خوئینی ها و عبدالله نوری را به چه صورت می بینید؟
بحث بازنگری، بازشناسی و این که اصلاح طلبان به گذشته خودشان نگاه کنند ببیند چه کرده اند و چه اقداماتی انجام داده اند؟ آینده باید چه کار کنند، همه این مسائل در جبهه اصلاحات ایران مطرح است و درحال لطمه شناسی است. حتما از بزرگان اصلاحات نظرخواهی صورت خواهد گرفت و خصوصاً از آقایان خاتمی، عبدالله نوری، موسوی خوئینی ها و بهزاد نبوی نظرخواهی می شود ونظرات سایر بزرگوران نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.
این لطمه شناسی بصورت جدی و این که در آینده چه کار باید کرد در حال انجام می باشد. انشالله منشا اثرات خوبی خواهد بود و مشکلی از این نظر وجود ندارد از همه بزرگان اصلاحات نیز حتما نظرخواهی می نماییم. اختلاف نظرها مشکلی برای جریان اصلاحات ایجاد نمی کند
*از نگاه شما چاره جویی اصلاح طلبان برای کمرنگ شدن این اختلافات یا اختلاف نظرها چگونه خواهد بود تا بتوانند به بازسازی بدنه رأی شان و افکار عمومی بپردازند؟
بزرگترین حُسن اصلاح طلبان این است که در بین آنها اختلاف نظر وجود دارد از درون این اختلاف نظرات است که نظرات خوب ایجاد می شود. این که یکی حرف بزند و بقیه، چشم بگویند نتیجه ای ندارد؛ وقتی در مورد این اختلاف نظرات بحث و گفت و گو می شود می توانیم به نتایج خوبی برسیم. من این اختلاف نظرات را چندان منفی نمی دانم ضمن این که چندان عمیق نیست و مشکلی برای جریان اصلاحات ایجاد نمی نماید.
*چه نقطه مشترکی هم اکنون بین اصلاح طلبان برای رفع همین اختلاف نظراتی که می گویید وجود دارد؟
نقطه قوت جریان اصلاحات این است که همیشه به کشور ایران، توسعه ایران و خدمت به مردم ایران در سطح کلان می اندیشند در حقیقت اختلاف نظرات شخصی و کوچک، نمی تواند در راه رسیدن به انسجام و وحدت مانع بوجود آورد بدین سبب بحث های بازسازی که شکل گرفته هم از نظر ساختاری و هم از نظر محتوایی و برنامه ای، در حال انجام می باشد و اگر کمی صبر نماییم خروجی بسیار خوبی خواهیم داشت.
27219

1400/05/09
21:26:18
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز