واکنش به تجمع اعتراضی در تبریز و پخش آهنگ در مراسم ختم از تریبون نماز جمعه

واکنش به تجمع اعتراضی در تبریز و پخش آهنگ در مراسم ختم از تریبون نماز جمعه واکنش ها به طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس به تریبون های نماز جمعه هم کشیده شد. ائمه جمعه البته سفارش هایی نیز به دولت آینده داشتند.


​به گزارش سنج نیوز به نقل از خبر آنلاین، ائمه جمعه سراسر کشور در خطبه های عبادی و سیاسی این هفته خود به مسائلی همچون بررسی طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس، حل مسائل اقتصادی، نهضت مشروطه، حقوق کودک، توجه به بازنشستگان، ارتباط و سازش با غرب و استکبار جهانی اشاره کردند. دولت جدید امید مردم را احیا کند
بنا به گزارش ایرنا، آیت الله رسول فلاحتی در خطبه های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه رشت گفت: ما در حل مسائل اقتصادی هیچ بن بستی نداریم و دولت آینده اولویت ها را مورد اهتمام قرار دهند و جهادی عمل کنند؛ ملت ایران مجاهد هستند و مسئولان مجاهد می خواهند.
وی اشاره کرد: مسئولان مردم را سراغ نخود سیاه نفرستند ؛گره مردم را باز کنند و پی باند و رانت نباشند.


خطیب جمعه رشت با اعلان اینکه خیلی از رفت و آمدهای مردم در ادارات زائد است اضافه کرد: مدیران نگذارند کارها وا بماند؛ بگذارید مردم حرف دلشان را با شما بزنند و شما نیز مشکلاتشان را رفع کنید.
آیت الله فلاحتی اضافه کرد: امروز بزرگترین مشکل استکبار اینست که اسلام را مهار کنند؛ امروز نوک پیکان حملات دشمن اسلام است چون دانسته اند دینی قابل پذیرش و جامع برای مدیریت در جهان است.
نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به در پیش بودن یازده مرداد سالروز جنایت دار زدن آیت الله شیخ فضل الله نوری بیان کرد: نهضت مشروطه بصیرت ساز شد و شیخ فضل الله نوری در حقیقت خمینی مشروطه بود. واکنش آل هاشم به تجمعات اعتراضی در تبریز
همچنین حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه تبریز با اشاره به ضرورت رعایت تقوای الهی اظهار داشت: تقوا بستری برای سیر از عالم طبیعت به سمت عالم ملکوت است. افرادی که نسبت به مساله تقوا در حیات دنیوی خود غافل هستند، از رسیدن به نعمت ابدیت در آخرت غافل خواهند بود.
بنا به گزارش مهر، وی سپس درباب بازنشستگان اضافه کرد: تجلیل از بازنشستگان ضرورت دارد، تجلیل از بازنشستگان تجلیل از شاغل است. ادارات در مراسمات خود بازنشستگان خودرا از یاد نبرند؛ آنهایی که زحمت کشیده و خدمت کرده اند.
آذربایجان اتحاد خود با خوزستان را در جنگ نشان داده است
وی به تجمع تعدادی از مردم تبریز در پشتیبانی از مردم خوزستان اشاره نمود و اظهار داشت: هفته قبل تجمعی در تبریز انجام شد که در ظاهر شعار آنها پشتیبانی از خوزستان بود. به جوانان عرض می کنم؛ مواظب باشید تحت تأثیر رسانه های دشمن قرار نگیرید آنها به دنبال ناامن سازی کشور مان هستند.
آل هاشم افزود: آذربایجان اتحاد خودرا با خوزستان در دوران هشت سال دفاع مقدس نشان داده است. آذربایجان خون داده و جان داده و در عمل اتحاد خودرا در مرزهای خوزستان با مردم صبور آن منطقه نشان داده است.
پیام حضور مقتدرانه نیروهای دریایی ایران
وی به قدرت نیروهای دریایی کشورمان نیز اشاره نمود و اظهار داشت: حضور مقتدرانه نیروی دریایی پیام های زیادی دارد. بررسی مسیر طولانی دریا نوردی که با پیمودن ۱۳ هزار مایل دریایی در بدترین فصل سال برای دریا نوردی، رکورد بزرگی محسوب می شود؛ این امر نشان از فناوری دریایی ایران است.
امام جمعه تبریز اضافه کرد: اعزام دو شناور به روسیه تنها حضور نظامی نیست بلکه نماد برقراری پیوند راهبردی با کشور روسیه است؛ روابطی که چندان به مذاق آمریکا خوش نیامده است.
وی به سالروز قیام مشروطیت نیز اشاره نمود و اظهار داشت: سالروز صدور فرمان مشروطیت است؛ انقلاب اسلامی حادثه عظیم تاریخی است اما یقیناً اگر حادثه مشروطه نبود انقلاب اسلامی به وجود نمی آمد. مشروطیت نخستین بار این فکر را به وجود آورد که مملکت متعلق به مردم است و مردم هم در اینجا حقی دارند.
سازش با غرب مشکلات را حل نمی کند
آیت الله محمدباقر محمدی لائینی نیز در خطبه های نمازجمعه ساری با تاکید بر تقوای الهی و گرامیداشت مناسبت های هفته پیش روی، سالروز خجسته ولادت حضرت امام موسی بن جعفر (ع) را تبریک گفت و اضافه کرد: این امام بزرگوار سیره مبارزه با ظلم را درپیش گرفتند و سال های متمادی عمرشریفشان در زندان سپری شده است.
وی همین طور با گرامیداشت سالروز شیخ فضل الله نوری گفت: به فرمایش حضرت امام راحل، شیخ فضل الله طرفدار استبداد و دیکتاتوری نبود و اعتقاد داشت حکومت باید مشروطه مشروعه باشد.
وی با اشاره به سالروز شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، روز مباهله و سالروز انگشتر بخشیدن حضرت علی (ع)، سالروز صدور فرمان مشروطیت و غیره، این مناسبت ها را گرامی داشت.
وی به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره مسائل خوزستان اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه تعدادی از مسئولان سفارش های را جدی نمی گیرند و به آن عمل نمی کنند. سفارش های مقام معظم رهبری درباره برجام، اقتصاد مقاومتی، فضای مجازی و غیره بسیار مهمست و مسئولان باید این مسائل را جدی گیرند.
امام جمعه ساری اشاره کرد: اگر مسئولان به سفارش های مقام معظم رهبری درباره مقابله با فساد و چگونگی ارتباط با غرب و استکبار جهانی توجه می کردند، شاهد خیلی از مسائل فعلی نبودیم.
نماینده ولی فقیه در مازندران به آخرین دیدار دولت فعلی با مقام معظم رهبری اشاره نمود و اظهار داشت: هرجا که کارها را منوط به غرب و مذاکره با آمریکا کردیم ناموفق بودیم و هرجا از مذاکره با آمریکا قطع امید کردیم، توفیق داشتیم.
وی با عنوان این که غرب هیچگاه به وعده هایش عمل نمی کند برای اینکه خواهان رشد و توسعه ما نیستند، اظهار داشت: مشکلات را با سازش با غرب نمی توان حل کرد.
چرا در مجالس ختم، آهنگ پخش می شود؟
حجت الاسلام سید محسن محمودی در خطبه های نماز جمعه این هفته ورامین با انتقاد از برگزاری برخی مراسم های ختم که در آنها بدعت ها جای سنت ها را گرفته اند گفت: بعضاً مشاهده شده است که در بعضی مراسم و مجالس ختم بجای پخش قرآن در فضای قبرستان ها آهنگ پخش می شود و این سوال مطرح است که چرا از اصول و مبانی فاصله گرفته ایم و در این خصوص استدعا دارم به مردم تذکر داده شود اگر مسئولان امر در قبرستان ها هم مسئول هستند چرا به این امور رسیدگی نمی گردد.
بنا به روایت مهر، خطیب جمعه ورامین با اعلان اینکه تصویب صیانت از حقوق کاربران از فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی یکی از اقدامات مهمی بود که این مجلس انجام داده اظهار داشت: البته بدیهی است هر مصوبه مجلس موافقان و مخالفان خودرا دارد و شاید نیازمند تکمیل باشد ولی وقتی مجلس قانونی را تصویب کرد و شورای نگهبان تأیید نمود اجرائی است.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران عنوان داشت: جنجال به راه افتاده روش برخی آدم های سیاسی است و بالاخره مسئله ساماندهی و مدیریت فضای مجازی و حفاظت از حقوق کاربران وظیفه هر حکومتی است و اگر مجالس قبلی و دولت های قبلی کوتاهی کردند یقیناً باید پاسخگوی خداوند و مردم باشند هیچکس قائل به انسداد فضای مجازی نیست و امکان ندارد ولی هر انسان عاقلی از مدیریت و ساماندهی فضای مجازی حمایت می کند که البته لازم است کارشناسان زوایای مختلف این طرح را برای مردم تبیین کنند و لازم میدانم مراتب تقدیر خودرا از این اقدام مجلس اعلام کنم.
امام جمعه موقت ورامین بیان داشت: البته برخی اظهار دارند مگر اولویت اول کشور این است ما هم می گوئیم خیر امروز اولویت اول کشور مسائل اقتصادیست ولی همه این امور باید دنبال شوند هیچ گاه نباید به بهانه اولویت نداشتن از آنها غافل بود علاوه بر این که کیست که نداند فضای مجازی بی سر و سامان است.
محمودی با اعلان اینکه هفته آتی دولت جدید انشاالله مشغول به کار خواهد شد گفت: باید دانست که متأسفانه دولت جدید در وضعیت خوبی کشور را تحویل نمی گیرد و امیدوار هستیم با وعده ای که داده شده یک دولت جهادی و مدیران حاضر در میدان روی کار بیاید و در حد توان بتواند گرفتاری ها را جبران کنند که لازمه این اقدامات اعتماد و همفکری تمام دلسوزان با تمام گرایشات فکری و سیاسی است خوشبختانه مواضع ریاست جمهور منتخب بسیار شفاف و فراجناحی بوده است.
وی با اشاره به این که بطور قطع هر دولتی خدماتی داشته و باید داشته باشد وگرنه فلسفه وجودی او چیست اظهار داشت: ما باید از آن خدمات از آن مدیران سالم تشکر نماییم و با کمال تأسف باید بگوییم این دولت را دولت موفقی نمی دانیم افکار عمومی روشن است اما در مورد شهرستان و منطقه ورامین باید بگوییم کوتاهی کردند و این دولت به همین خاطر مدیون مردم است این وضع اقتصادی و عمرانی و این بی توجهی به مسئله کشاورزی از جهات مختلف و نهاده های دامی عدم جذب صنایع تبدیلی تأسف بار است قطار شهری که باید مایه خجالت برخی مدیران باشد. افراد و دولت از وظایف خود فراتر نروند
آیت الله لطف الله دژکام هم در خطبه های نمازجمعه این هفته شیراز اظهار نمود: گاهی برخی با بیان تعدادی از مسائل پا را فراتر از حقوق خود گذاشته و این مساله عاملی می شود برای درجا زدن کشور بدین جهت هر شخص در جامعه اسلامی وظیفه خودرا بشناسد و برمبنای وظایف خود فعالیت نموده و پا را فراتر از حوزه فعالیت خود نگذارد.
آنگونه که مهر گزارش کرده، وی در مورد انتقاد پذیری در جامعه و نحوه بیان انتقاد نیز عنوان کرد: مسئولان باید در کنار کارهایی که در جامعه انجام می دهند، پذیرش انتقادهای منصفانه را نیز داشته باشند و با احصاء کردن مشکلات نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نمایند و در عین حال اگر مقرر است انتقادی صورت بگیرد این انتقاد باید منطقی و منصفانه باشد.


نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: یکی از سوالاتی که در جامعه اسلامی باید به آن پاسخ گفت این است که راه رسیدن به اهداف در جامعه اسلامی چیست و در راه رسیدن به این اهداف وظایف هر شخص و دولت چیست؟
او افزود: باید به این پرسش بنیادین پاسخ اظهار داشت که اصلی ترین وظیفه دولت جدید چیست و دولت ها چه نقشی در برآورده شدن این وظایف دارند در این میان مردم نباید وظایف دولت را بر عهده بگیرند البته اگر ندانیم وظایف دولت ها چیست به مشکلات اساسی برخورد می نماییم.
وی درباب نیازهای جامعه بشری نیز تصریح کرد: برمبنای هرم مازلو، نیازهای اساسی هر جامعه، دولت و مردم جامعه مشخص شده است و نخستین نیازهایی که در این هرم مشخص شده نیاز خوراک، پوشاک و مسکن بوده که در این مقطع دولت باید ورود کرده و این نیاز را به بهترین نحو برطرف کند. تولید و اشتغال، محور حرکت دولت جدید باشد
همچنین آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های نمازجمعه این هفته به دیدار اخیر رئیس جمهوری و دولت با مقام معظم رهبری اشاره نمود و اضافه کرد: باید فرمایشات معظم له، فصل الخطاب همه مردم و مسئولان برای برون رفت از مشکلات و تداوم عزت و اقتدار کشور قرار گیرد.
بنا به گزارش ایرنا، وی با اعلان اینکه رمز و راز موفقیت در نظام اسلامی بر پایه توکل و توسل به حضرت حق و ائمه اطهار (ع) و اخلاص و عمل دینی و انقلابی تعریف می شود افزود: مسئولان باید تمامی امور خودرا با اخلاص و ایمان برای حل مشکلات انجام دهند.
امام جمعه یزد اظهار نمود: اگر در تمامی کارهایی که توسط مسئولان و دولتمردان صورت می گیرد ایمان و اخلاص با بهره گیری از نیروهای مومن، جوان و انقلابی پیگیری شود بدون شک دارای ثمرات باارزش برای کشور است.


امام جمعه یزد بیان کرد: در برجام، آمریکا به رغم تمامی وعده های خود بر خلاف آن عمل کرد و شاهد افزایش تحریم ها و تهدیدهای گسترده بودیم و این روحیه توسط جبهه استکبار مقابل کشور ما ادامه دارد.
ناصری اشاره کرد: دلبستگی به قول های دروغین آمریکا و اروپا هیچ فایده ای به حال مردم و کشور ندارد و باید مردم و مسئولان با همدلی برای ساختن کشوری مقتدر بیش از گذشته تلاش کنند.
امام جمعه یزد اظهار نمود: رئیس جمهوری منتخب و دولت آینده باید از تجریه دولت مستقر برای رسیدن به اهداف انقلابی و برون رفت از مشکلات برمبنای مصالح نظام و انقلاب و خدمت به مردم استفاده نماید.
ناصری به اهمیت روز مباهله و بزرگداشت آن همانند روز غدیرخم و دهه امامت و ولایت اشاره نمود و پاسداشت مناسبت های مهم قمری و شمسی را توسط همگان و جوانان خواهان شد.

27219

1400/05/08
23:48:33
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز