افتتاح طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسك و پایانه صادراتی مكران توسط روحانی

افتتاح طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسك و پایانه صادراتی مكران توسط روحانی به گزارش سنج نیوز رئیس جمهور بامداد پنج شنبه در هشتاد و سومین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید طرح ملی عظیم انتقال نفت خام از گوره به جاسک و پایانه صادراتی منطقه مکران را از راه ویدئو کنفرانس افتتاح نمود.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، خط انتقال نفت خام از گوره به جاسک برای نخستین بار در تاریخ، صادرات نفت کشورمان را بدون احتیاج به عبور از تنگه هرمز مقدور می کند و در فاز نخست ظرفیت انتقال روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت را دارد.
برای راه اندازی این خط لوله با عنایت به اعمال تحریم های ظالمانه ضد کشورمان برای نخستین بار هزار کیلومتر لوله مقاوم در مقابل خوردگی توسط متخصصین کشور ساخته شده است.
همچنین پمپ های بسیار عظیم ۲.۵ مگاواتی سازگار با سرویس ترش هم برای نخستین بار در کشور ساخته شده و در این خط لوله مورد استفاده قرار گرفت.
متخصصین کشورمان در جریان راه اندازی این خط انتقال، پایانه صادراتی و گوی شناور برای بارگیری نفت خام را در سواحل مکران ساختند و ۵ تلمبه خانه در استانهای بوشهر، فارس و هرمزگان و ۲ ایستگاه توپک رانی در شهرهای بستک و میناب هرمزگان ساخته شده است..
برای راه اندازی این خط لوله در مجموع ۵۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و با بهره برداری رسمی از آن برای ۱۰ هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد می شود.
"بیژن زنگنه" وزیر نفت در سخنان خود در تشریح این طرح و روند اجرایی و عملیاتی شدن آن اظهار داشت: امروز روز تاریخی صنعت نفت ایران است و عملیات صادرات نفت خام ایران از منطقه مکران شروع می شود.
وزیر نفت با اشاره به اینکه بیشتر از ۲۵۰ شرکت در به بهره برداری رسیدن این طرح فعالیت داشته اند، تصریح کرد: این طرح عظیم ملی که در شرایط سخت جنگ اقتصادی اجرایی و عملیاتی شده و امروز افتتاح می شود، جلوه ای از در هم شکست تحریم ها است و زمینه ساز توسعه اقتصادی منطقه مکران خواهد بود.
روحانی بعد از عرضه گزارش وزیر نفت، این طرح با عظمت را از افتخارات صنعت ایران زمین دانست و اظهار داشت: امروز یک روز تاریخی و بزرگ برای ملت ایران است و هر چه زمان بگذرد اهمیت این مساله بیشتر برای مردم روشن خواهد شد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه البته برای دنیا کاملا روشن است که ایران یک اقدام بزرگ را در زمینه صادرات نفت انجام داده است، اظهار داشت: داشتن یک پایانه صادراتی نفت خارج از خلیج فارس و در دریای عمان بسیار برای ما پرارزش و اهمیت دارد و از همه افراد، شرکت ها و دستگاه هایی که در به بهره برداری رسیدن این طرح با عظمت تلاش کردند، قدردانی می کنم.1400/04/31
14:30:54
5.0 / 5
1564
تگهای خبر: اقتصاد , ایران , تحریم , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز