وزارت بهداشت اعلام كرد

خرید، ذبح و عرضه دام زنده و گوشت های خارج از نظارت شبكه سازمان دامپزشكی، ممنوع

خرید، ذبح و عرضه دام زنده و گوشت های خارج از نظارت شبكه سازمان دامپزشكی، ممنوع به گزارش سنج نیوز رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن تاکید براینکه ذبح دام باید صرفاً در کشتارگاه ها تحت نظارت ادارات کل دامپزشکی صورت گیرد، اظهار داشت: مردم از خرید دام زنده و یا گوشت هایی که خارج از نظارت شبکه سازمان دامپزشکی ذبح و عرضه می شوند، اجتناب کنند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا، در آستانه فرا رسیدن عید سعید قربان، به منظور جلوگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان، درمورد سفارش های بهداشتی، اظهار نمود: به مناسبت برگزاری مراسم عید قربان، از خرید دام زنده و یا گوشت هایی که خارج از نظارت شبکه سازمان دامپزشکی ذبح و عرضه می شوند، خودداری شود.
ذبح دام در منازل ممنوع
وی با تکیه بر این که دام زنده باید از میادین عرضه مجاز تحت نظر سازمان دامپزشکی خریداری شود، خاطرنشان کرد: ذبح دام باید صرفاً در کشتارگاه ها تحت نظارت ادارات کل دامپزشکی صورت گیرد و به هیچ عنوان مردم دام را در منازل و معابر عمومی ذبح نکنند.

استفاده از وسایل محافظت کننده برای ذبح دام فراموش نشود

دکتر گویا افزود: افرادی که به ذبح دام مشغول هستند، باید از وسایل محافظت کننده مانند دستکش، چکمه و لباس مناسب استفاده کنند و ابزارشان را پس از ذبح، ضدعفونی کنند و همینطور خونابه ها هم به طریق بهداشتی دفع شود.

نگهداری گوشت دام ذبح شده به مدت حداقل۲۴ ساعت در دمای ۴ درجه سانتی گراد، پیش از مصرف

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: مردم باید دقت کنند که به هیچ وجه دامی را که دارای علایم بیماری و ناخوشی است، ذبح و مصرف نکنند. گوشت دام ذبح شده باید پیش از مصرف به مدت حداقل۲۴ ساعت در دمای ۴ درجه سانتی گراد در یخچال قرار داده شود. جگر و سایر امعا و احشای دام، بعد از ۴۸ ساعت نگهداری در دمای ۴ درجه سانتی گراد، مصرف شود.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، گویا همینطور از تمامی معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور درخواست نمود که با هماهنگی ادارات دامپزشکی استان ها، در جهت رعایت سفارش های بهداشتی و به منظور جلوگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان، اقدامات و هماهنگی های لازم را انجام دهند.
منبع:

1400/04/28
20:01:45
5.0 / 5
2582
تگهای خبر: خرید , روابط , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز