مردم سالاری خواهان تشكیل كابینه ای فراجناحی شد

مردم سالاری خواهان تشكیل كابینه ای فراجناحی شد سنج نیوز: حزب مردم سالاری با صدور اطلاعیه ای به تشریح دغدغه های خود در موضوعات روز سیاسی کشور همچون سیاست داخلی و خارجی، تغییر در قوه فضاییه و تشکیل کابینه سیزدهم پرداخت.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا در بخش هایی از این بیانیه که خطاب به مردم ایران و با یاد آوری اینکه «در سه هفته گذشته هم رییس دولت سیزدهم برگزیده شد و هم وضعیت ریاست دستگاه قضایی تعیین تکلیف شد و هم حوادث بسیار مهمی در عرصه مسائل سیاسی، اجتماعی و بین المللی بر ما گذشت» شروع شده است، درباره دیدگاه اعضای این حزب می خوانیم:
حزب مردم سالاری با تاکید بر ضرورت تحقق وعده های مکرر وزیر بهداشت و درمان در مقابله با کرونا و پرهیز از گفتاردرمانی خواهان تسریع در واکسیناسیون عمومی مردم بوده تا باوجود ادعای تولید هفت نوع واکسن در مقایسه با کشورهای مختلف جهان خصوصاً برخی کشورهای همسایه، کشور ایران در بالاترین سطح فوتی و پایین ترین درصد واکسینه کردن مردم قرار نگرفته و شاهد صف طولانی مردم در مرز امثال کشور ارمنستان برای دریافت واکسن نباشیم!
هرچند تا حدود زیادی مسئولان ذیربط خصوصاً دست اندرکاران وزارت نیرو در ایام اخیر تمهیداتی برای جلوگیری از قطع مکرر برق داشته اند، اما باتوجه به مصائبی که بی برقی به مردم تحمیل می کند و خسارات سنگینی که به بخش های مختلف تولیدی، صنعتی و بهداشتی... وارد می کند، امید است با برنامه ریزی دقیق تری شاهد تکرار این نابسامانی نباشیم و با لطمه شناسی موضوع از بی مبالاتی در استفاده از رمزارزها گرفته تا استفاده بی رویه در بخش های خصوصی و ادارات دولتی تا صادرات احتمالی برق و... شاهد تکرار این نابسامانی ها نباشیم کما اینکه رسیدگی به وضعیت کمبود آب خصوصاً در استان هایی همچون خوزستان و سیستان و بلوچستان و... در این فصل گرما از ضروری ترین موضوعات و مطالبات مردمی است.
نویسندگان این بیانیه با تاکید بر اینکه «رسیدگی به وضعیت معیشتی عموم مردم و پرداخت حقوق و مزایای عموم حقوق بگیران و پشتیبانی از کارگران خصوصاً کارگران صنعت نفت و کارگران فصلی باید دغدغه جدی همه دلسوزان نظام خصوصاً دولتمردان باشد کمااینکه بی توجهی به وضعیت معیشتی اقشار ضعیف جامعه و بی تفاوتی به لطمه های اجتماعی ناشی از آن بدون شک به فروپاشی اجتماعی خواهد انجامید» نسبت به مصوبات و طرح های نمایندگان مجلس درباره فضای مجازی ابراز تاسف و خاطرنشان کرده اند: بحث این است که اگر مجلس نشینان نمی توانند شغل پایدار برای مردم ایجاد کنند حداقل مانع اشتغالزایی آنان نشوند.
در زمینه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران هم در این بیانیه سه نکته گوشزد شده است: اولا: بی نتیجه ماندن چندین هفته مذاکره در وین برای رفع تحریم ها و بازگشت آمریکا به برجام همچنان به مفهوم پذیرش و تداوم خسارت های فراوانی است که بعد از خروج ترامپ از برجام بر ملت شریف ایران تحمیل شده است. پس با رفع موانع احتمالی باید مذاکرت وین هرچه سریع تر به سرانجام برسد و حتی بلاتکیف ماندن یک روز هم برای منافع ملی ایران زیانبار خواهد بود. ثانیا: بهبود و گسترش روابط ایران و عربستان حتما به نفع کشورهای اسلامی و منطقه خلیج فارس و منافع ملی ایران است پس بدون هرگونه پرده پوشی در مذاکرات فیمابین و باتوجه به اعلام آمادگی مقامات دو کشور برای تسریع در این مساله امیدواریم نتایج آن به اطلاع ملت شریف ایران برسد. ثالثا: شکی نیست که ملت ایران با بروز هرگونه جنگی در داخل کشور افغانستان مخالف است و خواهان برقراری صلح پایدار و بدون دخالت قدرت های خارجی در این کشور است. اما نباید برخی عناصر داخلی در پوشش مخالفت با آمریکا به تطهیر طالبان بپردازند. به هر حال حکومت طالبان در مرز ایران باید زنگ خطری برای همه دلسوزان انقلاب و نظام باشد.
در بخش دوم این بیانیه نیز با موضوع انتخابات؛ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تجربه ای متفاوت در نظام جمهوری اسلامی و انتخاباتی اعجاب انگیز توصیف شده و با تحلیل روند بررسی صلاحیت ها و میزان مشارکت و آرای کاندیداها آمده است: بعنوان مثال افزایش حدود 2 میلیون رأی کاندیدای پیروز در این انتخابات نسبت به انتخابات گذشته را می توان مورد توجه قرار داد. قسمتی از این افزایش رأی، حاصل آرای ناراضیان از عملکرد دولت فعلی بوده است، قسمتی از این افزایش رأی حاصل رأی اهل سنت به کاندیدای پیروز بود، در صورتیکه در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری، اهل سنت رأی خودرا به سبد کاندیدای دیگر ریخته بودند، و بخش دیگر از این افزایش رأی هم حاصل رأی افرادی بود که تحت تأثیر جو غالب رأی دادند. یکی از کاندیداهای دیگر انتخابات ریاست جمهوری، در پی کوشش های مداوم خود در کاندیداتوری مداوم در دوره های متمادی انتخابات و ارائه وعده هایی همچون پرداخت یارانه ۴۵۰ هزار تومانی موفق شد آرای قسمتی از واجدان شرایط را به خود جلب نماید. عده ای از واجدان شرایط در انتخابات نیز هم احتمالاً رأی اعتراضی خودرا در سبد رأی کسی ریختند که خودرا فریاد ناراضیان می خواند. عده ای از اصولگرایان هم بهر دلیلی به آقای رئیسی اقبال نداشته و رأی خودرا به نفع کاندیدای اصولگرای دیگر به صندوق ریختند.
در ادامه این بخش و در تحلیل آرای باطله در این بیانیه نوشته شده است: در تحلیل آرای باطله به این نکته باید توجه کرد که قسمتی از این آرای باطله متعلق به افرادی است که همیشه در انتخابات شرکت می کنند تا روی شناسنامه خود مهر انتخابات را داشته باشند و برایشان مهم نیست چه افرادی کاندیدا هستند. اما قسمتی از آرای باطله متعلق به افرادی است که نامزد موردنظر خودرا در میان احراز صلاحیت شدگان پیدا نکردند و با رأی باطله خود، به نوع چیدمان کاندیداها اعتراض داشتند. قسمتی از افرادی هم که آرای خودرا به نفع هیچ کاندیدایی به صندوق نریختند معتقد بودند پیروزی یکی از کاندیداها قطعی بنظر می رسد و از آنجائیکه حامی آن کاندیدا نبودند و کاندیداهای دیگر را نیز حائز شانسی برای پیروزی نمی دانستند، معتقد بودند رأی آن هاتأثیرگذار نیست و پس به کاندیدایی رأی ندادند.
نویسندگان این بیانیه با اشاره به اینکه «به هر حال با هر کیفیتی بود انتخابات متفاوت ریاست جمهوری سیزدهم برگزار شد» مسئولان نظام را به بررسی میزان مشارکت و میزان آرای باطله در این انتخابات فراخوانده و هشدار داده اند: با پنهان شدن پشت شعارها، اصل میزان مشارکت مردم در انتخابات را پنهان نکنید.
در بخش دیگری از این بیانیه هم چنین با اشاره به ترکیب سیاسی قوای سه گانه آمده است: لازم است مسئولان امر در هر سه قوه و همین طور سایر نهادهای تصمیم گیر حاکمیت، در جهت رفع مشکلات مردم و تقویت اعتماد عمومی تلاش کنند. پس حزب مردم سالاری، سفارش های پنجگانه ای را به هر کدام از روسای دو قوه در شروع کار آنها ارایه داده و ضمن آرزوی موفقیت برای آقایان رئیسی و اژه ای جهت حل مشکلات اساسی امیدوار است که مورد توجه قرار گیرد.
حزب مردم سالاری مهم ترین مطالبات از رئیسی را در پنج محور خلاصه به این شرح بیان کرده است:
محور اول: شامل تحقق همان ۵۰ مورد مطالباتی است که شخص آقای رئیسی در قالب برنامه ها و همین طور در مناظره های انتخاباتی مطرح کرده بودند و اولین انتظار از ایشان طبیعتاً عمل به این وعده ها و تحقق این مطالبات در قالب یک برنامه زمان بندی مشخص است. هرچندکه 50 برنامه اختصاصی حزب مردم سالاری برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز قبلا انتشار یافته است که امیدواریم مورد توجه دولت سیزدهم قرار گیرد.
دومین مطالبه از رییس جمهور منتخب، تشکیل کابینه ای فراجناحی است؛ چونکه اعتقاد داریم تعیین اعضای کابینه از افرادی که سهم خواهیمی کنند یا فقط متعلق به جناح خاصی هستند، نمی تواند رییس جمهور منتخب را در عمل به وعده های خود با کامیابی همراه سازد. فراموش نکنیم که ایشان اعلام نموده اند بصورت مستقل در انتخابات شرکت نموده اند.
محور سوم مطالبات از رییس جمهوری منتخب را تعامل مثبت در روابط خارجی خصوصاً در موضوع برجام می دانیم. پیشنهاد حزب مردم سالاری این است که آقای رئیسی نسبت به برجام بی اعتنایی نکند و بجای آن، از مزایای برجام و توافق هسته ای در جهت تعامل مثبت با جامعه جهانی در سیاست خارجی و رفع مشکلات اقتصادی کشور خصوصاً در زمینه جذب فناوری و سرمایه گذاری خارجی استفاده نماید.
چهارمین محور مطالبات از رییس جمهوری منتخب را همت مضاعف در رفع مشکلات معیشتی مردم می دانیم. مردم در سالهای اخیر به دلیلهای مختلف همچون تحریم و سوء مدیریت، گرفتار مشکلات فراوانی شده اند و یکی از عوامل جدی شکاف بین مردم و حاکمیت و رشد بی اعتمادی در جامعه را می توان مشکلات اقتصادی دانست. پس دولت جدید لازم است برای حل این چالش جدی، چاره ای اساسی بیندیشد و در کوتاه مدت، گشایش های محسوسی در زندگی مردم بوجود آورد.
پنجمین مطالبه حزب مردم سالاری از رییس جمهوری منتخب، پیگیری تصویب و تائید نهایی FATF است. هرچند رییس جمهوری منتخب در برنامه های خود در زمان تبلیغات انتخاباتی، چندان عنایتی به اهمیت این مساله نداشت، ولی بدیهی است که تصویب و تائید نهایی کلیه لوایح در رابطه با FATF تنها راه حل تعامل منطقی اقتصادی با جهان، حتی با کشورهایی همچون چین و روسیه است و با توجه به تأثیرات فراوان و غیرقابل انکار تصویب لوایح در رابطه با آن درانتقال پول در نظام بانکی و گشایش در اقتصاد کشور، بهتر آنست دست از خودتحریمی برداشته و با تصویب آن، گامی اساسی در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور برداریم.
هم چنین مطالبات حزب مردم سالاری از محسنی اژه ای بعنوان رییس جدید دستگاه قضا با توجه به سوابق اژه ای در قوه قضائیه و این انتظار که گام های اساسی برای رفع مشکلات قضایی کشور برداشته شود در پنج محور به این شرح خلاصه شده است:
محور اول: در مقایسه با سایر کشورها ورودی پرونده های قضایی در کشور ما بسیار زیاد است. حتی میانگین تعداد زندانیان در کشورهایی همچون ترکیه، چین و مالزی نیز کمتر از ایران است. شاخص فساد نیز نشان دهنده عمق فساد اداری است. حل این معضلات، وظیفه سنگینی بر دوش رییس جدید دستگاه قضا است.
محور دوم: علاوه بر مرکز وکلای زیرمجموعه دستگاه قضایی، لازم است با رویکرد تقویت نهادهای مدنی وجدا از حکومت همچون کانون وکلای مستقل از دستگاه قضایی هم تقویت شود. پس انتظار این است دستگاه قضایی بجای ممانعت از فعالیت آزادانه کانون وکلا و ایجاد محدودیت برای وکلای مستقل، مسیر فعالیت آنها را هموارتر سازد چونکه وابسته کردن نهاد وکالت به دستگاه قضایی، در طولانی مدت می تواند اساس استقلال نهاد وکالت را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
محور سوم: لازم است امنیت قضایی برای فعالان سیاسی و مطبوعاتی و مدنی و صنفی، به شکلی برقرار شود که کلیه شهروندان بتوانند بدون لکنت زبان و بدون نگرانی، انتقادات خودرا مطرح کنند و این امر بدون نهادینه شدن آزادی بعد از بیان - بعد از آزادی بیان– امکان پذیر نخواهد شد. پس ایجاد فضای امن برای انتقاد در جهت اصلاح امور و تساهل و تسامح در قبال ارائه نظرات مخالف، بعنوان یک اصل بدیهی و حق الهی در جامعه اسلامی، لازم است در دستور کار دستگاه قضایی قرار گیرد.
محور چهارم: هرچند شنیده شده است که رفع حصر آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد، تا حد زیادی حل شده است اما شکی نیست تداوم حصر این بزرگواران که سال ها در نظام جمهوری اسلامی خدمت کرده اند، به هیچ وجه به سود نظام نیست. بیش از یک دهه از حصر این افراد سپری می شود و متأسفانه به سبب کهولت سن، گرفتار مشکلات عدیده ای شده اند. آیا بهتر نیست دستگاه قضایی رفع کامل حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را پیگیری کند؟ برای اینکه از هر منظری که بنگریم حصر این افراد برای مدت بیش از یک دهه، بدون هیچ نوع رسیدگی قضایی یا حکم محکومیت، حاصلی جز تخریب چهره نظام جمهوری اسلامی نخواهد داشت.
محور پنجم: تحقق عدالت و مقابله با فساد در دستگاه قضایی نباید تحت تاثیر جناح ومقام و موقعیت باشد. انتظار جدی از رییس جدید دستگاه قضا این است که برای بازگرداندن اقتدار به دستگاه قضایی، رسیدگی به پرونده های قضایی را بدون سفارش پذیری و بصورت علنی و شفاف در دستور کار قرار دهند تا در تداوم مسیر اعتمادبخشی که از ریاست پیشین دستگاه قضایی شروع شده، شاهد تحولات بیشتری در قوه قضائیه باشیم.
منبع:

1400/04/19
23:57:33
5.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز