فلاحت پیشه:

روش همه یا هیچ، احیای برجام را به تاخیر انداخته است

روش همه یا هیچ، احیای برجام را به تاخیر انداخته است به گزارش سنج نیوز ایرنا نوشت: رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس احیای گام به گام و مرحله ای را رویکرد بهتری برای احیای برجام دانست و تصریح کرد: پیکره برجام در دوران ریاست جمهوری ترامپ آنقدر صدمه و جراحت دیده است که به یک باره احیا نشود. باید به احیای آن فرصت داد و مرحله به مرحله جلو رفت.«حشمت الله فلاحت پیشه» درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین برای احیای برجام اظهار داشت: متاسفانه مسؤلان سیاسی کشورها نتوانستند از فضای شکل گرفته در وین استفاده کنند و شاهد نوعی فرصت سوزی در این حوزه بودیم. البته این فرصت سوزی از جانب دیپلمات ها نبود چونکه اگر تصمیم گیری به آنها بود، توافق برای احیای برجام خیلی زودتر انجام می شد.
وی با اشاره به اینکه یک دلیل در این فرصت سوزی به خاطر بی اعتمادی شدید بود، عنوان کرد: طرفین نتوانستند از فضای بی اعتمادی که از دوران ریاست جمهوری ترامپ تشدید یافته بود، خلاص شوند و الان هم در همان میدان و زمینی که ترامپ و پمپئو برای شان طراحی نموده بودند، بازی می کنند.
به گفته این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی، جریانات و گروه های ثالث مخالف تنش زدایی میان ایران و آمریکا هم به این بی اعتمادی دامن زدند و با ایجاد موانع جدید، دستیابی به توافق را به تاخیر انداختند. روش همه یا هیچ، احیای برجام را به تاخیر انداخته است
فلاحت پیشه در توضیح بیشتر درباره نقش تیم سیاست خارجی ترامپ در تاخیر در توافق برای احیای برجام خاطرنشان کرد: تیم سیاست خارجی آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ، با اعمال تحریم های ثانویه و غیرمرتبط با برجام شرایطی را ایجاد کرد تا حتی اگر برجام احیا و شاکله تحریم های برجامی برداشته شود، ایران عملا نتواند از مزایای احیای برجام و رفع تحریم ها بهره برداری کند و صرف احیای توافق هسته ای، طرف ایرانی را راضی نکند.
وی افزود: طرف ایرانی در مذاکرات وین خواهان برداشته شدن موانع اجرای برجام و رفع تمامی تحریم ها است اما طرف آمریکایی می گوید تنها تحریم های برجامی را برمی دارد. این در شرایطی است که ایران می گوید تحریم های غیربرجامی اعمال شده در زمان ترامپ باآنکه ارتباطی با برجام ندارد اما با هدف نابودی برجام و عدم احیای آن وضع شده است.
این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه باید میدان دیگری برای احیای برجام طراحی شود، تصریح کرد: در توافق ژنو که در سوم آذر ماه سال ۹۲ - که پایه و اساس برجام بود – طرفین توافق کردند یا در مورد همه چیز توافق می کنند یا در مورد هیچ چیزی توافقی نکرده اند. این روش حالا هم در مذاکرات وین دنبال می شود که به نظر من احیای توافق را به تاخیر انداخته است. احیای برجام نیازمند راه های حد وسط و انعطاف پذیری است
فلاحت پیشه احیای گام به گام و دومرحله ای را رویکرد بهتری برای احیای برجام دانست و اظهار داشت: پیکره برجام در دوران ریاست جمهوری ترامپ آنقدر صدمه و جراحت دیده است که به یک باره احیا نشود. باید به احیای آن فرصت داد و مرحله به مرحله جلو رفت وگرنه این که احیای برجام را منوط به توافق در مورد همه مسائل کرد، دادن فرصت به گروه ها و جریانات ثالث برای فعال شدن است که دست به اقدامات تخریبی و خرابکارانه بزنند.

وی اضافه کرد: مثلا طرفین می توانند به این توافق برسند که آمریکا و اروپا در یک سازوکار، شاکله تحریم ها برداشته شود و در یک فرصت حداکثر دو، سه ماهه همه تحریم ها برداشته شود و از سوی دیگر ایران هم بپذیرد در یک سازوکار توافقی با آژانس، همزمان با رفع تحریم ها، اعتمادسازی کند، بهتر است از آن است که توافقی برای احیای برجام نشود.
به گفته این نماینده سابق مجلس، احیای برجام نیازمند راه های حد وسط و مبتنی بر سازوکارهای عملیاتی و انعطاف پذیری است که در قالب آن، دغدغه های دو طرف در یک تصمیم سیاسی کلان مرتفع شود و رفع عملیاتی آن در یک فرصت زمانی دو، سه ماهه صورت گیرد.
فلاحت پیشه درباره درخواست از آمریکا برای عرضه ضمانت بیان نمود: حتی شورای امنیت بعنوان یکی از مهم ترین ارکان سازمان ملل متحد هم نتوانست با قطعنامه ۲۲۳۱، برجام را تضمین کند و مانع از خروج آمریکا از آن و سنگ اندازی این کشور به توافق هسته ای شود.
وی با تکیه بر این که نظم بین المللی تابعی از قدرت است، خاطرنشان کرد: فقط قدرت است که تضمین کننده اجرای هر توافقی است. اگر ایران به اقدام تروریستی آمریکا در ترور سردار سلیمانی با حمله موشکی به پایگاه آمریکایی عین الاسد پاسخ نمی داد یا هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که به آب های سرزمینی ایران تجاوز کرده بود را مورد هدف قرار نمی داد، حالا آمریکا حاضر به مذاکره نبود چونکه آمریکا قدرت ایران را دید.
این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی افزود: همانطور که آمریکا تلاش می کند ابزارهای تحریم را بعنوان اهرم فشار برای اعمال قدرت حفظ کند، ایران هم باید تلاش کند قابلیت های هسته ای خویش را نگه داشته و آنها را حفظ کند وگرنه هیچ تضمینی برای حفظ برجام نیست. در واقع، معطل کردن احیای برجام برای گرفتن تضمین غیرواقع گرایانه و کشتن زمان است. احیای برجام در دوران انتقال، در سیاست خارجی دولت سیزدهم اثرگذار است
فلاحت پیشه در پاسخ به این سؤال که احیای برجام در دولت سیزدهم راحتتر نخواهد بود، اظهار داشت: اگر برجام در دوران انتقال احیا شود، به سود همگان – هم ایران و هم آمریکا – خواهد بود. تلاش دولت روحانی برای احیای برجام هم به همین خاطر است چونکه هرگونه تاخیر، فقط کار را برای احیای برجام سخت تر کرده و فرصت بیشتری به مخالفان برجام برای سنگ اندازی می دهد.
وی با اشاره به اینکه آمریکا می داند سازوکار تصمیم گیری در ایران در ارتباط با برجام چگونه است، اظهار داشت: اگر برجام در دوران انتقال احیا شود، این مساله در سیاست خارجی دولت سیزدهم هم اثرگذار خواهد بود وگرنه تعلل آمریکا شاید باعث دشوار شدن کار برای احیای توافق شود.
رییس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه توپ برای احیای برجام در زمین آمریکا است، عنوان کرد: ایران آمادگی لازم را برای احیای برجام دارد و دولت بعدی ایران هم باآنکه امکان دارد منتقد آن باشد اما در صورت احیای برجام، به آن پایبند باقی خواهد ماند.
216219


منبع:

1400/04/18
21:54:36
5.0 / 5
508
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز